قرار صبحانه روز صد و سی و پنجم

User Rating: 0 / 5

quran

 وَلَا تَدْعُ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنفَعُكَ وَلَا يَضُرُّكَ فَإِن فَعَلْتَ فَإِنَّكَ إِذًا مِّنَ الظَّالِمِينَ ﴿يونس: ١٠٦﴾  

و به جاى خدا، چيزى را كه سود و زيانى به تو نمى‌رساند، مخوان؛ كه اگر چنين كنى، در آن صورت قطعاً از جمله ستمكارانى.

به زودى در دلهاى كسانى كه كفر ورزيده‌اند بيم خواهيم افكند، زيرا چيزى را با خدا شريك گردانيده‌اند كه بر [حقانيت‌] آن، [خدا] دليلى نازل نكرده است. و جايگاهشان آتش است، و جايگاه ستمگران چه بد است.

 • مهمان - راستی

  نکات بسیار مهمی در این ایه وجود دارد که بایستی بصورت جداگانه بحث شود وامکان بحث ان در اینجانمی باشدوهرقلبی انرا درک نمی کندولی درک آن سعادت انسان رادربردارد.اما بهصورت عمومی میتوان گفت:اين آيه شريفه نهيى است بعد از نهيى ديگر از شرك ورزيدن، و بيان مى كند كه شرك ورزيدن، انسان را در زمره ستمگران داخل مى سازد که کلمه عذاب در حق آنها حتمی شده . ، و وقتى آدمى در زمره ستمگران قرار گرفت، آن تهديدهائى كه خداى تعالى در كلام خود به ستمگران كرده در حق آدمى محقق مى شود.بتها و معبودهایی که مشرکان می پرستند قادر بر هیچ نفع رسانی یا ضرر زدنی ،نمی باشند، تا انسان به امید وصول به آن نفع یا دفع آن ضرر، آنها را عبادت کند،چون آنها جماداتی فاقد اراده و قدرت هستند و اگر انسان آنها را بپرستد در این صورت از ستمگران خواهد بود.
  به نظرم این آیه با آیه 106 سوره یوسف نیز مرتیط می باشد:همان‌گونه که می‌دانید، شرک دارای مراتبی است، ممکن است آنهایی که ایمان آورده‌اند چنین تصور کنند که مؤمنان خالصى هستند، ولى معمولاً رگه‌‏‌هایى از شرک در افکار، گفتار و یا کردارشان وجود دارد. یعنی بیشتر مردم با این‌که به خدا، معاد و پیامبران الهی ایمان آورده‌اند، اما در عین حال در مرتبه عمل مشرک‌اند.از امام صادق(ع) نیز سؤال شد که منظور قرآن از این‌که می‌فرماید اکثر مؤمنان مشرک‌اند، چیست؟ امام در پاسخ فرمودند؛ مردم بدون توجه، از شیطان اطاعت می‌کنند و اطاعت از شیطان شرک است.شرک در اعمال انسان مخفى‌‏تر از حرکت مورچه است.
  یونس” نام یکى از پیامبران است. و نام دهمین سوره قرآن مجید است.درقرآن نام یونس چهار بار مذکور است و در سوره صافّات و سوره قلم داستان وى مندرج مى باشد.در سوره انبیاء هم به عنوان “ذو النّون” از او یا شده و همین سوره قرآن به مناسبت آیه نود و هشتم آن به نام یونس نامگذارى شده است.
  از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: «هر که این سوره را قرائت نماید ده برابر تعداد کسانی که حضرت یونس علیه السلام را تصدیق یا تکذیب کردند حسنه به او عطا می شود و نیز به تعداد کسانی که با فرعون غرق شدند.
  دارالشفای توبه نبستست در هنوز تا درد معصیت به تدارک دوا کنیم
  روی از خدا به هر چه کنی شرک خالصست توحید محض کز همه رو در خدا کنیم

 • مهمان - انوش علیزاده

  ای یوسف آخر سوی این یعقوب نابینا بیا
  ای عیسی پنهان شده بر طارم مینا بیا
  از هجر روزم قیر شد دل چون کمان بد تیر شد
  یعقوب مسکین پیر شد ای یوسف برنا بیا

افزودن نظر