قرار صبحانه روز صد و سی و نهم

User Rating: 0 / 5

quran

وَلَا تُجَادِلْ عَنِ الَّذِينَ يَخْتَانُونَ أَنفُسَهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَن كَانَ خَوَّانًا أَثِيمًا ﴿النساء: ١٠٧﴾  

و از كسانى كه به خويشتن خيانت مى‌كنند دفاع مكن، كه خداوند هر كس را كه خيانتگر و گناه‌پيشه باشد دوست ندارد.

به زودى در دلهاى كسانى كه كفر ورزيده‌اند بيم خواهيم افكند، زيرا چيزى را با خدا شريك گردانيده‌اند كه بر [حقانيت‌] آن، [خدا] دليلى نازل نكرده است. و جايگاهشان آتش است، و جايگاه ستمگران چه بد است.

 • مهمان - نوره النساء

  اين سوره در «مدينه» نازل شده و 176 آيه است.سوره نساء از نظر ترتيب نزول، بعد از سوره «ممتحنه» قرار دارد.
  زيرا مى‏دانيم ترتيب كنونى سوره‏هاى قرآن مطابق ترتيب نزول سوره‏ها نيست.
  همچنين از نظر تعداد كلمات و حروف، اين سوره طولانى‏ترين سوره‏هاى قرآن بعد از سوره «بقره» مى‏باشد و نظر به اين كه بحثهاى فراوانى در مورد احكام و حقوق زنان در آن آمده، به سوره «نساء» ناميده شده است.
  محتواى سوره:
  1- دعوت به ايمان و عدالت و قطع رابطه دوستانه با دشمنان سرسخت.
  2- قسمتى از سرگذشت پيشينيان براى آشنايى به سرنوشت جامعه‏هاى ناسالم.
  3- حمايت از نيازمندان، مانند يتيمان.
  4- قانون ارث بر اساس يك روش طبيعى و عادلانه.
  5- قوانين مربوط به ازدواج و برنامه‏هايى براى حفظ عفت عمومى.
  6- قوانين كلى براى حفظ اموال عمومى.
  7- معرفى دشمنان جامعه اسلامى و بيدارباش به مسلمانان در برابر آنها.
  8- حكومت اسلامى و لزوم اطاعت از رهبر چنين حكومتى.
  9- اهميت هجرت و موارد لزوم آن.
  پيامبر اسلام صلّى اللّه عليه و آله طبق روايتى فرمود: «هر كس سوره نساء را بخواند، گويا به اندازه هر مسلمانى كه طبق مفاد اين سوره ارث مى‏برد، در راه خدا انفاق كرده است و همچنين پاداش كسى را كه برده‏اى را آزاد كرده به او مى‏دهند».
  اى پیغمبر مجادله و گفتگو مکن از جانب کسانى (منافقین و مردم دو رو) که (بنفاق و دو رویى و خیانت در مال مردم) بخودشان خیانت (ظلم و ستم) میکنند، همانا خدا خیانتکار بزه کار را دوست ندارد (از رحمت خویش بى‏بهره میگرداند)
  خیانت در قبال یک تعهد متقابل تعریف شده است که این تعهد زمان و الزام مشخص را به همراه دارد.اما مدت آن و نحوه اجرای آن به شرای و ضوابط خود بستگی دارد

 • کسی که گناه و اشتباه شخص دیگری را مورد تاییدقرار دهد، در عقاب اخروی آن گناه و اشتباه سهیم خواهد شد...

 • مهمان - مادر

  تبریک پیشاپیش به زنان اهل ایمان و تلاشگر روز زن روز مادر روز مهربانها مبارک
  به یاد آر چشمانی را كه بر تو نگران بودند
  به یاد آر دستانی را كه شب ها با نوازش های خود دردهای تو را تسكین می دادند
  به یاد آر دلی را كه به خاطر تو زخم ها خورده است
  آن هنگام زانو بر زمین بگذار و موهبت مادر را سپاس دار ...
  بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان ، فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است ؛ تنها زنی كه پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب " اُم ابیها " داده است ، یعنی زنی كه برای پدرش همچون مادر بود.
  اگرچه دوران زندگی حضرت زهرا (س) كوتاه بود اما زندگانی پر بركت و درخشان وی ، آن بانوی بزرگوار را به الگویی بی نظیر برای تمام زنان عالم در طول تاریخ مبدل ساخته است؛ زنی كه كودكی اش را در خانه شخص اول اسلام – پیغمبر اكرم (ص) – و دوران بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام –علی (ع) – گذراند و دو امام معصوم - امام حسن (ع) و امام حسین (ع) - ، و دو دختر فداكار و شجاع - زینب و ام كلثوم - را به جامعه تحویل داد.
  زندگی و سیره ی حضرت زهرا( س) به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده ای در جهان او را چونان قدیسه ای تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در كانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.
  و چه زیبا تولد این بانوی گرانقدر به ابتكار بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی (ره) – روز زن و روز مادر نام گرفت ؛ " اگر روزی باید روز زن باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست؛زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد." از بیانات امام خمینی (ره)
  امروز مجالی است تا بار دیگر، کودکی هایمان، در آغوش مهربان مادر رها شوند و به یاد بیاوریم که وسعت هیچ آسمانی، به اندازه عطوفت های مادر نیست و با ارزش تر از مادر، واژه ای در فرهنگ مهربانی ها نیست.
  ای بزرگواران همیشه درسایه محبتها شاد و پیروز باشید

 • مهمان - رضایت

  رای جلب محبت پروردگار جل جلاله باید با رفتار، کردار و کنش و منش خود او را از خود نه این‌که ناراحت نکنیم، بلکه با اعمال خویش هر چه بیشتر محبت حضرت حق جل جلاله را کسب نماید، زیرا به‌فرموده قرآن کریم: قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّه(بگو:اگر دوستدار خداييد از من پيروى كنيد تا خدا دوستتان بدارد.
  دوستی یا مردم رضایت خداست وبدست اوردن دل انان کسب درجات بالاتر انسانی و قرب الهی است.

 • مهمان - محب

  أوحی الله إلی داود: یا داود! من أحب حبیبا صدّق قوله * و من رضي بحبیب رضي فعله * و من وثق بحبیب اعتمد علیه * و من اشتاق إلی حبیب جدّ في السیر إلیه * یا داود! ذکري للذاکرین * و جنّتي للمطعین * و حبّي للمشتاقین * و أنا خاصّ المحبین.


  خداوند متعال به داود وحی فرمود:
  ای داود! هر کس که دوست داشته باشد حبیبی(حبیب دوستی که خیلی به تو نزدیک است و صمیمی) را حرف او را تصدیق می کند * و هرکه راضی باشد به حبیب بودن حبیبش(او را بعنوان حبیب انتخاب کرده باشد) به فعل و رفتار او هم راضیست * هرکه مورد اعتماد بداند حبیبش را (در همه امور) به حبیبش اعتماد می کند * و هر که مشتاق رسیدن به حبیبش باشد در رسیدن به او جدیت به خرج میدهد.
  * ای داود یاد من برای یاد کننده های من(یادم را به آنها اختصاص می دهم) * و بهشت برای کسانی که مطیع من هستند * و محبت من برای مشتاقان من * و منم که تعیین می کنم چه کسی محب من باشد.

افزودن نظر