ما آن جاییم...

User Rating: 0 / 5

به نام خدا

به نظرم رسید که اگر یک حرکت" ابابیلی " بزنیم. و هر کسی نکته ای که فهمیده به دستش بگیرد و بیاید خیلی از نفهمیدن ها خاکستر خواهد شد.

و البته این بار سبک نوشتنمان "سوره ای" است نه براساس جزء های قرآن. این کار را امسال در پیش گرفتم. اینکه سوره را بخوانم و بفهمم و از پراکندگی پرهیز کنم. (تدبر سوره ای انسجام دهنده است) و دیدم که خانم دکتر حق جو هم در دو متن آیینه خانه شان سوره ای نگاه کردند. 

به نظرم رسید سفره ی الفت پهن کنیم. و هر کسی هر چه دارد بیاورد و از آن جایی که ممکن است نوشتن در آیینه خانه سخت باشد. قرار بگذاریم که در انجمن گفت و گو بنویسیم جمیعا .

بسم الله

باید تازه نفس به دیدارش شتافت

User Rating: 0 / 5

روح شما اگر در مقام تمثیل مانند جسمی باشد هر گناهی که انجام می دهید ضربتی بر روح وارد می کند و زخمی به وجود می آورد. روح باید تعالی پیدا کند و گناه هر آن چیزی است که روح انسانی را یک گام از تعالی و تکامل مورد نظرش باز می دهد؛

و غفران یعنی التیام این خلا، این کمبود روح، این سرحال نبودن روح، این کسالت ها و روی پا نبودن ها، اشتیاق نداشتن ها و در آخر عقب ماندگی ها.

و جبران این عقب افتادگی ها به این است که یک خرده تندتر بر ردی. ، یک خرده بی وقفه تر ، یک مقدار از استراحت بیشتر صرف نظر کنید تا در وقت معین به نقطه ی معین برسید.

یک شب و یک روز دیگر از ماه عزیز شعبان مانده.

دریابیمش.

اللهم ان لم تکن غفرت لنا فی ما مضی من شعبان فاغفر لنا فی ما بقی منه.

 

پ.ن: متن بالا قسمتی از کتاب "طرح کلی اندیشه ی اسلامی در قرآن " است.

زندگی با ملائکه

User Rating: 0 / 5

برای خواندن متن زیر کمی فراغت ذهنی لازم است. بهتر است مراتب را آرام آرام لمس کنید.

  • یکی از امکانات دنیا که هر کسی می تواند از آن بهره مند شود آن است خود را بیمه ی ملائکه کند! و از حمایت (support) قوی آن ها حظّ کند.
  • قصه ی شاگردی در کلاس سوره ی مبارکه ی فصلت بود و است و ان شاءالله خواهد بود.
  • می توان سوره را عین حرف خودش که "تَنزِيلٌ مِّنَ الرَّحْمَانِ الرَّحِيمِ(2) كِتَابٌ فُصِّلَتْ ءَايَاتُهُ قُرْءَانًا عَرَبِيًّا لِّقَوْمٍ يَعْلَمُونَ(3)" با روش اِحکام و تفصیل خواند.
  • مثل همان روشی که سوره ی یونس را در امامزاده صالح با استاد چیت چیان خواندیم ؛ آیه ی اول سوره به واژگانش تقسیم کرده و تمامی آیات سوره را ذیل واژه های آیه ی اول گذاشتیم. در سوره ی فصلت هم آیه ی 2 را به 3 قسمت تقسیم کردیم : تنزیل + رحمان+ رحیم

احیانا اگر در حین مطالعه ی این متن صبور هستید و ملال زده نشده اید، ملائکه هوایتان را  دارند ( هوایی مطبوع و بهاری)!!!

  • آیه ی "قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكمُ‏ْ يُوحَى إِلىَ‏َّ أَنَّمَا إِلَاهُكمُ‏ْ إِلَاهٌ وَاحِدٌ فَاسْتَقِيمُواْ إِلَيْهِ وَ اسْتَغْفِرُوهُ  وَ وَيْلٌ لِّلْمُشْرِكِينَ(6)" ذیل ستون تنزل می اید. زیرا راجع به قرآن و رسول است ، به نوعی احکام به تفصیل سوره است.
  • نسبت به آیه ی فوق مردم دو دسته اند: عده ای خدای واحد را نمی پذیرند که مشرک اند و این چنین "الَّذِينَ لَا يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَ هُم بِالاَخِرَةِ هُمْ كَافِرُونَ(7)" و عده ای نیز توحیدشان به خوبی شکل گرفته و می شوند "إِنَّ الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ لَهُمْ أَجْرٌ غَيرْ مَمْنُونٍ(8)"
  • آیات بعدی راجع به طبیعت ( خلقت آسمان و زمین در 6 روز ) و مشرکین است تا آنکه به آیه ی 30 برسد. "إِنَّ الَّذِينَ قَالُواْ رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَمُواْ تَتَنزََّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَئكَةُ أَلَّا تخَافُواْ وَ لَا تحَزَنُواْ وَ أَبْشِرُواْ بِالجْنَّةِ الَّتىِ كُنتُمْ تُوعَدُونَ(30)" به مورد 5 در موارد بالا دقت کنید. آیه 6 در زندگی یک فرد موحد می شود آیه ی 30! (آیه ها را بخش، بخش کنید و روی هم تطبیق دهید تا به اعجاز آن برسید: أَنَّمَا إِلَاهُكمُ‏ْ إِلَاهٌ وَاحِدٌ= إِنَّ الَّذِينَ قَالُواْ رَبُّنَا اللَّهُ/  فَاسْتَقِيمُواْ إِلَيْهِ= ثُمَّ اسْتَقَمُواْ/  وَ اسْتَغْفِرُوهُ  =  تَتَنزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَئكَةُ أَلَّا تخَافُواْ وَ لَا تحَزَنُواْ)
  • بهشت برای این ها تفصیل اسم " غفور رحیم " خداوند است" نُزُلًا مِّنْ غَفُورٍ رَّحِيمٍ(32) : ملائکه برایشان اسغفار می کند؛ نگرانی های آینده و ناراحتی های گذشته از پیش چشمانشان محو می شود تا آنکه قدم علم کنند و با استقامت مسیرشان را جلو بروند. و اینگونه است که اسم غفور رحیم بهشت می شود و هم نشینی با ملائکه. و اما...

چطور می شود از استغفار ملائکه بهره مند شویم؛ همان بیمه ای که اضطراب ( خوف ) و افسردگی ( حزن ) را درمان تضمینی و بدون عود تا آخر عمر می کند؟

  • استقامت راه ورود به زندگی با ملائکه : "وَ لَا تَسْتَوِى الحَْسَنَةُ وَ لَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتىِ هِىَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِى بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلىِ‏ٌّ حَمِيمٌ(34) : معلوم است كه خوبى و بدى يكسان نيست لا جرم تو بدى‏هاى مردم را بهترين عكس العمل دفع كن تا آن كسى كه بين تو و او دشمنى هست چنان از دشمنى دست بردارد كه گويى دوستى مهربان است (34). و دفع هر چیزی به احسن آن. و این روش زندگی " صبر"  می خواهد: وَ مَا يُلَقَّئهَا إِلَّا الَّذِينَ صَبرَُواْ وَ مَا يُلَقَّئهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِيمٍ(35)
  • و چه بسیار که در این مسیر شیطان تو را تحریک می کند که برای که داری خوبی می کنی؟ برای که داری زحمت می کشی؟ چرا جواب بدی اش را نشانش نمی دهی و ....؟ ولی فعلا برای چندمین بار "خودت " را کنار بگذار و بگو " ربّنا الله "

روز میلاد حضرت اباعبدالله. 20/1/98

دل قرص

User Rating: 0 / 5

"ان ربک لبالمرصاد"

پای درس سوره ی مبارکه ی  فجر نشسته بودیم .

شب شهادت امام باقر عزیز . همان بزرگواری که پدر "امام صادق" هستند.

سوره می گفت برخی ها هستند که وقتی به خوشی ها می رسند جوّ گیر نمی شوند و وقتی نعمتی از آن ها گرفته می شود حالشان بد نمی شود و به خودشان بد و بیراه نمی گویند...راستش را بخواهیم احساس حقارت نمی کنند...اینطور نیست که با محرکی از بیرون حالشان سریع خوب شود و یا سریع بد شود. یک سری خط مشی و حدود برای خود تعیین کرده اند. و با نهایت اطمینان راهشان را می روند. هر چند که خیلی چیزهای به ظاهر "مال" از دستشان برود در این مسیر.

.

.

.

بدون آنکه تحت تاثیر یا تحت تحسین و تقبیح دیگران شل و سفت شود حرکتشان.

انگار یکی هست به آن ها آفرین می گوید که صدایش از همه ی خوب و بد گفتن های آدم ها بلند "تر" است برایشان! " فادخلی فی عبادی، وادخلی جنتی"

 دلشان قرص و پشتشان گرم است ، آدم تعجب می کند.

البته فکر نکنید که اوضاعشان خیلی اوکی بوده که چهره هایشان اینقدر خندان است.. نه!

ممکن است آنقدر به سختی بیفتند که صبح شدن بعید به نظر برسد! انگار 10 شب روی هم جمع شود...ولی آن ها آن چنان با امید حرکت می کنند که انگار فجر همین الان است! آرام اند به خاطر آنکه احساس می کنند هر لحظه پشتیبانی پا به کار دارند به اسم "رب".


و خلاصه خیلی انسان های فوق العاده ای هستند این پابه کارهای حد و حدود دار "ذی حجر"... .
و برعکس آن انسان هایی که با ذره ای پایین و بالا شدن نعمت ها و امکانات حالشان موّاج است. و از حال موّاج چه برآید جز سستی و اهمال ، و نا امیدی یا امیدواری کاذب ناشی از غرور...


خداوند همه ی ما را هم نشین امام باقر و امام صادق و اباعبدالله در دنیا و آخرت گرداند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد

نوش "جان"ت شود!

User Rating: 0 / 5

نمی دانم در پزشکی اختلالی هست با این علایم: که کسی گرسنه است، معده اش خالی است، بدنش نیاز دارد ولی احساس سیری می کند! و بدنش به تدریج ضعیف می شود و او نمی فهمد. آنقدر نمی فهمد که تا پای مرگ هم می رود و او هم چنان گرسنگی اش را انکار کند تا آنکه جان دهد...؟!

آدم بدِ سوره شبیه همین بود، با لفظ "استغنا" و " کفره الفجره"....در مقابلش قرآن قرار دارد، با لفظ "تذکره" ولی او توجهی به آن ندارد دلش هم بی حال است و ضعف کرده ولی او روی می گرداند..
به دروندادهایش اگر نگاه کند، حواسش جمع می شود، می بیند که همانطور که شکمش باید پر شود، حال دلش هم باید خوب شود.
امروز حس کردم وقتی خدا در سوره ی مبارکه ی "عبس" می گوید "انها تذکره" و بعد می گوید "فلینظر الانسان الی طعامه"  تذکره بودن قرآن از جنس طعام است برای انسان. و همانطور که انسان از خوردن بی نیاز نمی شود و مدام باید صبحان و ناهار و شامش را هر روز تجدید کند، قرآنش هم باید هر روز و هر وعده و شاید (ما که نمی دانیم) شاید هر لحظه تجدید شود.و قرآن تذکره است برای هر کسی که احساس نیاز کند.و آدمِ گرسنه ی سوره روز قیامت سراسر کم کاری است و توشه ای ندارد"ترهقها قتره".انگار پر از "نکردن" است، " پر از نخوردن! پر از ندیدن حق! .به نظرم رسید مقید باشم به اینکه هر گاه خواستم چیزی بخورم، قبلش به خودم بگویم که  هوای دلت را هم مثل شکمت داری!


امشب شب شهادت امام جواد عزیز است:

الْمُؤمِنُ يَحْتاجُ إلى ثَلاثِ خِصالٍ: تَوْفيقٍ مِنَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ، وَ واعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ، وَقَبُولٍ مِمَّنْ يَنْصَحُهُ. (بحار‌الانوار، ج۷۵، ص۳۵۸)

فرمود: مؤمن در هر حال نيازمند به سه خصلت است: توفيق از طرف خداوند متعال، واعظى از درون خود، قبول و پذيرش نصيحت كسى كه او را نصيحت نمايد.

در (همان) "جا" زدن

User Rating: 0 / 5

یا حکیم

تعریف می کرد وقتی به پدربزرگش می گفته که دارد می رود باشگاه سانس والیبال، پدربزرگش اخم می کرده که اگر کار کنی(البته منظورش بیشتر کشاوزی بود) دیگر دنبال این مسخره بازی ها نمی روی!

می گفت 1ساعت می دوی تهش چه می شود؟

پدربزرگ تردمیل را ندیده بود. فکر می کنم قطعا خیلی تعجب می کرد از این دویدنی که  هر قدمش جای قدم قبلی است!

 

سوره ی غاشیه که می خواندم  تردمیل آمد جلوی چشمم! 

سخت است بعد از کلی دویدن آدم بفهمد که هم خسته است و هم آب از آب تکان نخورده؛ کاری نکرده و هیچ رشدی نداشته است. عین آدم بد سوره ی غاشیه که می شود "عامله الناصبه". عملش نصب شده و پر از احساس گرفتگی و رکود و خستگی است.

طعامش از "ضریع" است؛ طعامی که هیچ حیوانی تمایلی به آن ندارد و اگر هم بخورد تهوع آور است. برای همین نه فرد را فربه می کند و نه او را سیر!

 

اگر قیامت را حقیقت بدانیم و اصالت روح را قائل شویم، قطعا باید حواسمان باشد که عمل هایمان در دنیا برای روحمان چه توشه ای دارد، کسی که سعی محور است و نه صرفا عمل محور، حتی  اگر عملش شکست بخورد حالش بد نمی شود، چون روحش با آن عمل و با اخلاصی که در آن عمل داشته به رشد خورد رسیده است.

درس خیلی بزرگی است، باید به عمل های زیادمان "وجه زیادتر و بزرگتر" دهیم. اخلاص عمل از خود عمل ارزشمندتر است.

آن وقت است که حتی اگر با نیت سردار شدن زندگی کردیم و سردار هم نشدیم، حالمان بد نمی شود. (فذکر انما انت مذکر لست علیهم بمصیطر)

 

به نظرم سوره ی غاشیه را باید همه بخوانند، مخصوصا آن هایی که برای لحظه لحظه ی زندگی شان برنامه ریزی دارند و کارهایشان زیاد است، مبادا که روحشان گرسنه بماند و عملشان وجه نداشته باشد که این عذاب اکبر است.

 

و اما شاخص های عامله الناصبه شدن براساس آیات سوره:

 
1- بررسی نکردن کارها
2- انجام کارهای بی ربط به زندگی
3- عدم توجه به نیازهای واقعی خود
4- افق دید را تا قیامت بالا نبردن
5- نداشتن فراغت فکری و جسمی برای برنامه ریزی
6- پراکندگی فکری و عملی
7-بی توجهی ب تذکر های ولی

یازهرا سلام الله علیها

 

خودفراموشی!!!

User Rating: 0 / 5

بسم الله 

یا حکیم

يَوْمَ تَأْتىِ كُلُّ نَفْسٍ تجَُدِلُ عَن نَّفْسِهَا وَ تُوَفىَ‏ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ وَ هُمْ لَا يُظْلَمُونَ(111) سوره ی مبارکه ی نحل

روزى بيايد كه هر كس، گرفتار دفاع از خويشتن است و به هر كس هر چه كرده تمام دهند و ايشان ستم نبينند (111).

، و مجادله نفس از خودش به معناى دفاع از خويشتن است، چون در آن روز غير از خودش هر خاطره ديگرى را فراموش مى‏كند، درست بر خلاف دنيا كه به هر چيزى توجه دارد جز به خودش، و خودش را فراموش مى‏كند، و اين نيست جز بخاطر اينكه در قيامت حقيقت امر براى انسان مكشوف مى‏شود، و آن اين است كه آدمى بهيچ وجه نبايد به غير خودش مشغول شود و در حقيقت بايد هميشه به فكر خود باشد.

ترجمه الميزان، ج‏12، ص: 513

 

خود فراموشی یعنی چه؟ برایم خیلی جای سوال است که چطور انسانی که به ظاهر حواسش فقط به خودش است می شود کسی که خدا را فراموش کرده، پس خودش را فراموش کرده است. در این جا هم حضرت علامه می فرماید آدمی به هیچ وجه نباید به غیر خودش مشغول شود.

این یعنی چه؟

کارهای روزمره ی من برای خودم است یا برای غیر خودم؟!!!

اگر یاری مان نمایید متشکر می شوم

خوب دیدن...

User Rating: 0 / 5

بسم الله الرحمن الرحیم

یا لطیف

خیلی جالب است که انسان از خوب دیدن و مز مزه کردن یک لیوان شیر گوارا بتواند ایمان به آخرتش افزوده شود...

وَ إِنَّ لَكمُ‏ْ فىِ الْأَنْعَامِ لَعِبرَْةً نُّسْقِيكمُ مِّمَّا فىِ بُطُونِهِ مِن بَينْ‏ِ فَرْثٍ وَ دَمٍ لَّبَنًا خَالِصًا سَائغًا لِّلشَّرِبِينَ(66)

براى شما در حيوانات عبرتى است كه از آنچه در شكمهايشان هست از ميان سرگين و خون، شير سالم و گوارا به نوشندگان بنوشانيم (66). سوره ی مبارکه ی نحل

معناى آيه اين است كه ما شما را از آنچه كه در بطون انعام است شيرى از ميان سرگين و خون آنها بيرون كشيديم و به شما نوشانديم، كه به هيچ يك از آن دو آلوده نبود، و طعم و بوى هيچ يك از آن دو را با خود نياورد، شيرى گوارا براى نوشندگان و اين خود عبرتى است براى عبرت گيرندگان، و وسيله‏اى است براى راه بردن به كمال قدرت و نفوذ اراده خدا، و اينكه آن كس كه شير را از سرگين و خون پاك نگاه داشته قادر است كه انسان را دوباره زنده كند، هر چند كه استخوانش هم پوسيده و اجزايش در زمين گم شده باشد.

ترجمه الميزان، ج‏12، ص: 418

انتخاب

User Rating: 0 / 5

منافقین این شکلی هستند:

وَ إِذَا أُنزِلَتْ سُورَةٌ أَنْ ءَامِنُواْ بِاللَّهِ وَ جَاهِدُوا مَعَ رَسُولِهِ اسْتَْذَنَكَ أُوْلُواْ الطَّوْلِ مِنْهُمْ وَ قَالُواْ ذَرْنَا نَكُن مَّعَ الْقَعِدِينَ(86)

و چون سوره ‏اى نازل شود كه به خدا ايمان بياوريد و با رسولش به جهاد برويد، توانگران ايشان از تو اجازه مى‏ خواهند و مى‏ گويند بگذار با واماندگان باشيم (86)

مومنین هم این شکلی هستند:

وَ لَا عَلىَ الَّذِينَ إِذَا مَا أَتَوْكَ لِتَحْمِلَهُمْ قُلْتَ لَا أَجِدُ مَا أَحْمِلُكُمْ عَلَيْهِ تَوَلَّواْ وَّ أَعْيُنُهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ حَزَنًا أَلَّا يجَِدُواْ مَا يُنفِقُونَ(92)

و نه آن مومنانی که چون مهیای جهاد شده و نزد تو آیند که زاد و لوازم سفر آن ها را مهیا سازی و تو پاسخ دهی که من مالی که به شما مساعدت کنم ندارم؛ برمی گردند در حالی که از شدت حزن اشک از چشمانشان جاری است که چرا نمی توانند مخارج سفر خود را فراهم سازند و همراه تو به جهاد آیند (بر آن ها هم حرجی بر ترک جهاد نیست)

من هم ....

دعای آخر "مادرم"

User Rating: 0 / 5

الف) سلام و عرض ادب

کاش خدا به ما شرح صدر بدهد...

بیشتر با هم اشتراک اطلاعات داشته باشیم.

جای همه ی پست های قشنگی که بود و کم رنگ تر شده خالی است.

ب) رزق روز شهادت من این بود.

با آن هم گریه کردم و هم ذوق ...

شما هم بخوانیدش
وقتی "حضرت مادر" هنگام فوتش دعا می کند... و نگران بچه های "ناخوب" امتش است.

قاطعانه می گوید" انک ترحم و تغفر للعصاه من امه محمد و تدخلهم الجنه"

مادر خوب هوای بچه هایش را دارد، خیلی بیش تر از آنچه که فکرش را بکنیم.

 

رهایی از ابهام... استخاره!!!

User Rating: 0 / 5

بسم الله الرحمن الرحیم

اول:

دنیای عجیبی است....

و خیلی وقت ها مبهم

و این ابهام نشانه ی ضعف بشریت است.

آدم است و یک عالمه "چه خواهد شد" و "چه نخواهد شد" های آینده

دوست دارد به جایی بچسبد که به او بگویند چه می شود.

حداقل اگر نگفتند که چه خواهد شد، ولی هوایش را داشته باشند.

اینجاست که ممکن است برخی ها مدام استخاره بگیرند.

دوم:

امر از عالم بالا می آید.

کسی هست که از امر ها و کن فیکون ها مطلع باشد.

و ما علممان ضعیف است و به کن فیکون ها نمی رسد.

سوم:

باید به بالا متصل شد به امید آرام شدن.

باید آرام شد، تا محکم قدم برداشت........ تاااااا........  بزرگ شد.

چهارم:

استادمان می گفت که صلوات، سبب می شود که به بالایی ها وصل شویم. و خوب است بین الطلوعین بعد از نماز صبحتان صلوات ها را برای خودتان هجی کنید.

گفتم شما را هم با این صلوات ها آشنا کنم...

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ‏ الْمُبَارَكِينَ

وَ صَلِّ عَلَى جَبْرَئِيلَ وَ مِيكَائِيلَ وَ إِسْرَافِيلَ وَ حَمَلَةَ عَرْشِكَ أَجْمَعِينَ وَ الْمَلَائِكَةِ الْمُقَرَّبِينَ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِمْ جَمِيعاً حَتَّى تُبَلِّغَهُمُ الرِّضَا وَ تَزِيدَهُمْ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ صَلِّ عَلَى مَلَكِ الْمَوْتِ وَ أَعْوَانِهِ وَ صَلِّ عَلَى رِضْوَانَ وَ خَزَنَةِ الْجِنَانِ وَ صَلِّ عَلَى مَالِكٍ وَ خَزَنَةِ النِّيرَانِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِمْ حَتَّى تُبَلِّغَهُمُ الرِّضَا وَ تَزِيدَهُمْ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى الْكِرَامِ الْكَاتِبِينَ وَ السَّفَرَةِ الْكِرَامِ الْبَرَرَةِ وَ الْحَفَظَةِ لِبَنِي آدَمَ وَ صَلِّ عَلَى مَلَائِكَةِ الْهَوَاءِ وَ مَلَائِكَةِ الْأَرْضِ‏ السُّفْلَى وَ مَلَائِكَةِ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ وَ الْأَرْضِ وَ الْأَقْطَارِ وَ الْبِحَارِ وَ الْأَنْهَارِ وَ الْبَرَارِي وَ الْفَلَوَاتِ وَ الْقِفَارِ وَ صَلِّ عَلَى مَلَائِكَتِكَ الَّذِينَ أَغْنَيْتَهُمْ عَنِ الطَّعَامِ وَ الشَّرَابِ بِتَسْبِيحِكَ وَ عِبَادَتِكَ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِمْ حَتَّى تُبَلِّغَهُمُ الرِّضَا وَ تَزِيدَهُمْ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى‏مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ صَلِّ عَلَى أَبِينَا آدَمَ وَ أُمِّنَا حَوَّاءَ وَ مَا وَلَدَا مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ‏ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِمْ حَتَّى تُبَلِّغَهُمُ الرِّضَا وَ تَزِيدَهُمْ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ الطَّيِّبِينَ وَ عَلَى أَصْحَابِهِ الْمُنْتَجَبِينَ وَ عَلَى أَزْوَاجِهِ الْمُطَهَّرَاتِ وَ عَلَى ذُرِّيَّةِ مُحَمَّدٍ وَ عَلَى كُلِّ نَبِيٍّ بَشَّرَ بِمُحَمَّدٍ وَ عَلَى كُلِّ نَبِيٍّ وَلَدَ مُحَمَّداً وَ عَلَى كُلِّ مَنْ فِي صَلَوَاتِكَ عَلَيْهِ رِضًى لَكَ وَ رِضًى لِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِمْ حَتَّى تُبَلِّغَهُمُ الرِّضَا وَ تَزِيدَهُمْ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِين

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْحَمْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ وَ بَارَكْتَ وَ تَرَحَّمْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَ آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 اللَّهُمَّ أَعْطِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَ الْفَضْلَ وَ الْفَضِيلَةَ وَ الدَّرَجَةَ الرَّفِيعَةَ وَ أَعْطِهِ حَتَّى يَرْضَى وَ زِدْهُ بَعْدَ الرِّضَا مِمَّا أَنْتَ أَهْلُهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا أَمَرْتَنَا أَنْ نُصَلِّيَ عَلَيْهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا يَنْبَغِي لَنَا أَنْ نُصَلِّيَ عَلَيْهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ مَنْ صَلَّى عَلَيْهِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ مَنْ لَمْ يُصَلِّ عَلَيْهِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ كُلِّ حَرْفٍ فِي صَلَاةٍ صَلَّيْتَ عَلَيْهِ

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ مَنْ صَلَّى عَلَيْهِ وَ مَنْ لَمْ يُصَلِّ عَلَيْهِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ كُلِّ شَعْرَةٍ وَ لَفْظَةٍ وَ لَحْظَةٍ وَ نَفَسٍ وَ صِفَةٍ وَ سُكُونٍ وَ حَرَكَةٍ مِمَّنْ صَلَّى عَلَيْهِ وَ مِمَّنْ لَمْ يُصَلِّ عَلَيْهِ وَ بِعَدَدِ سَاعَاتِهِمْ وَ دَقَائِقِهِمْ وَ سُكُونِهِمْ وَ حَرَكَاتِهِمْ وَ حَقَائِقِهِمْ وَ مِيقَاتِهِمْ وَ صِفَاتِهِمْ وَ أَيَّامِهِمْ وَ شُهُورِهِمْ وَ سِنِيهِمْ وَ أَشْعَارِهِمْ وَ أَبْشَارِهِمْ وَ بِعَدَدِ زِنَةِ ذَرِّ مَا عَمِلُوا أَوْ يَعْمَلُونَ أَوْ كَانَ مِنْهُمْ أَوْ يَكُونُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ كَأَضْعَافِ ذَلِكَ أَضْعَافاً مُضَاعَفَةً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ مَا خَلَقْتَ وَ مَا أَنْتَ خَالِقُهُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ صَلَاةً تُرْضِيه‏.....

مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج‏1، ص: 223

دعای حریق، صحیفه ی فاطمیه

 

 

 

 

نمی خوام یه میز اتو بشم!!

User Rating: 0 / 5

"در ستایش قرنطینه"
دیگر روزها را نمی شمارم! نمیدانم امروز چندم آذرماه است و ساعت چند است و چند روز از آن دو سه هفته ی کذایی گذشته و چند روز مانده! غرق شده ام در بی زمانی انگار... حالا دیگر مطمئنم که (به اندازه ی کافی که زمان بگذرد و سختی ها در ذهنم کم رنگ تر شود) دلم برای این روزها تنگ خواهد شد! مثل روزهای سکوت بعد از عمل که اولش سخت ترین کار دنیا بود حرف نزدن و چقدر زجر آور بود، چقدر گریه کردم، چقدر در خودم فرو رفتم، اما بعد از چند روز انگار به یک جور سلوک عارفانه تبدیل شده بود، سکوت اتفاق خوبی شده بود که مرا به درون خودم کشاند و خیلی اتفاقات را دوباره و دوباره و دوباره مرور کردم و بعدش حس کردم که نگاهم به خودم و زندگی چند درجه ای تغییر کرده. حتی راستش را بخواهید احساس می کنم که از آن زمان به بعد کم حرف تر شده ام و اینکه خیلی اوقات از صحبت کردن با تلفن فرار می کنم یادگار آن دو هفته سکوت اجباری است.
حالا این روزها... در این خانه نشینی اجباری هم دارم به احساسات جالبی میرسم. شبیه رودخانه ای خروشان که حالا چند روزی مجبور به ساکن شدن شده و تازه زلالی آب پیدا شده، تازه سنگ های تراشیده شده ی کف رودخانه (در اثر آن همه جوش و خروش) دیده می شود. یک دفتر پر شده از ایده ها و حرف ها و طرح های این چند روزه. یاد گرفته های قبل و دغدغه هایی که همیشه داشتم کنار هم نشسته اند و دارن یک به یک جوانه می زنند. نمی دانم بعد از این دوران فرصت کافی دارم که همه را بکارم و بزرگ کنم یا نه. اما این فرصت داشتن یا نداشتن، به نتیجه رسیدن یا نرسیدن چیزی از لذت این روزهایم کم نمی کند، لذت کشف های مکرر... لذت کنار هم چیدن تکه های پازل، و لذت نوشتن و نوشتن و بیشتر نوشتن. و در کنار همه ی این ها اتفاق خوب بیشتر حرف زدن با دوست ها... دوست هایی که این روزها انگار صادقانه تر جواب "خوبی؟" را می دهند. جالب است که بیشتر از همیشه و صادقانه تر از همیشه این روزها شنیده ام که دوست هایم از خوب نبودن هایشان درد دل کرده اند و باب صحبت های خوبی با هرکدام باز شده. حرف هایی که از جنس دغدغه های قشنگ و انسانی هستند. از جنس بزرگ شدن، از جنس دردهای مقدس... من چقدر خوشبختم که این روزها آن قدر وقت دارم که حرفهای زیادی را از عزیزترین دوستها بشنوم.
مرا ببخشید که گاهی از سختی ها و دردها زیاد از حد نوشتم، امیدوارم با توصیف این حال خوب کمی جبران تلخی ها را کرده باشم.
الهام

پی نوشت1: الهام یکی از دوستان بسیار باحال ماست. من از برکت باشگاه و تو یکی از نشست های مشهد باشگاه باهاش دوست شدم. وقتی که حالم خیلی بد بود، و هیچ کسی نتونسته بود حالم رو خوب کنه، اون حال منو خوب کرد، سر قبر "پیر پالان دوز". 

حالا از خدا می خوام که حال جسمیش رو هر چه زودتر خووووبِ خوووب کنه.

لطفا دعاها و صلوات هاتون رو هر چه سریعتر بهش برسونید.

ممنووووون

پی نوشت 2: هر دو عکس مرتبط با متن، هم عکس معرفی و هم عکس درون متن رو خود الهام پیشنهاد داد.

توضیح عکس معرفی:تصویر سنگ‌های خوش رنگ از کف رودخانه زیبای روستای گوری واقع در سیستان و بلوچستان

 

 

اذا زلزلت الارض

User Rating: 0 / 5

وقتی که زلزله بیاید، خیلی چیزهای سست فرو می ریزد ولی بناهای محکم، نه...

زلزله که بیاید، معیار خوبی است، تا سازه هاحساب پس دهند.... 

سازه های انسان


زلزله که بیاید آدم به خودش می آید
بیشتر دقت می کند
نگاه می کند به آن زمان که زمین آرام بود و در یک " آن " نا آرام شد
و خیلی چیزها فرو ریخت

 

خیلی چیزها
چیزهایی که فکرش را نمی کردی
چیزهایی که حتی آن ها را تکیه گاه و مامن خود می پنداشتی و در آن ها امان می گرفتی
خود حالا دیگر بلای جان شدند

....قیامت هم زلزله دارد

اصلا با زلزله شروع می شود.

و قیامت شد
و انسان دید که چه بسیار ارزش هایی که به زعم خودش قدر و منزلت داشته ولی اینجا همه اش به هوا رفته
و انسان دید که چه انسان هایی که به حسابشان نمی آورد  در آن غوغا، جلوه گری می کنند...
و انسان دست بر سرش می گذارد
پشت دستش را می خاید
"و مدام می گوید:" آخر چه شد؟

"حیران است که "ما لها؟


ولی دیگر هیچ جای بنا کردنی نیست
"فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره"
"و من یعمل مثقال ذره شرا یره"

روضه ی اولوالالباب

User Rating: 0 / 5

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و ال محمد

از " سرچشمه" سیراب شدی ولی همه ی قصه اینجا تمام نشد؛ مدام سیراب می شوی... اما جاری.... آرام آرام جریان می یابی.

بین تمامی سنگ های سخت، خاک های نرم، شوره زارها و حتی کشتزارهای تشنه و آماده .... . تو جاری شده بودی، همه را خیس می کردی، "ابلاغت " را رسانیدی؛ هر چند خیلی ها هیچ تکانی نخورند ولی آخرش خواهند فهمید که کف روی آب اصل نیست و آن گاه است که حقیقت شما و جریان شما دیده خواهد شد ولی باز هم تو جاری هستی، تو ربط عالم شده ای؛ دستی در حقایق کتاب داری در ماورای ماده، حقایق را می آوری.... می آوری.... می آوری پایین و می ریزی در دست مردم، می چشانی به آدم ها، تک به تک.

می شوی مایه ی حیات جامعه.

وجود تو طالبان حق را سیراب می کند.

وقتی تو هستی، جامعه آرام می شود، آرام و محکم قدم برمی داری و پشتت به حق (کتاب) قرص است. و پشت عالمی به تو گرم.

آنقدر مطمئن پشت امامت ایستاده ای که اگر نباشی کمر امام می شکند.... .

آخر آنکه تا وقتی تو بودی خیمه ها آرام تر بود، دغدغه شان فقط تشنگی بود ولی وقتی عمود افتاد دیگر خیمه ای از آتش در امان نماند.

و سیعلم الذین ظلموا ایّ منقلب ینقلبون

پی نوشت: این ها را سر جلسه ی نشست نوشتم، شاید خیلی خوب و منسجم نباشد ولی سعی کردم همان ها را بنویسم، همان حس و حال صبح جمعه ی سوره ی رعد قم را.

حسین آرام جانم....

User Rating: 0 / 5

حسین آرام جانم....در فضیلت سوره فجر از امام صادق علیه السلام نقل شده است: سوره فجر را در نمازهای واجب و مستحب خود قرائت کنید. زیرا این سوره ، سوره امام حسین علیه السلام است. هر کس این سوره را قرائت نماید در روز قیامت در درجه امام حسین علیه السلام و همراه ایشان خواهد بود.(1)
ابو اسامه می گوید: من در مجلسی که امام صادق علیه السلام این حدیث را فرمود حاضر بودم از ایشان پرسیدم: چگونه این سوره مخصوص امام حسین علیه السلامشد؟ فرمود: آیا این آیه را نشنیده ای: یا ایتها النفس المطمئنة ارجعی الی... منظور از نفس مطمئنه امام حسین علیه السلام است.(2)
روضه گرفتیم، باز هم "بزرگتر  جمع" حواسش بود که باید دوباره فجر را بخوانیم و باید بیشتر واژه های سوره ی فجر را مز مزه کنیم، چشمانمان عاجزانه به سمت سوره بود، سوال هایمان یک هفته ای می شد که در ذهنمان پایین و بالا می رفت، دیگر وقتش بود که سوره برایمان بگوید: "آرام شدنی مثل حسین" را.

نکاتی چند از سوره به شرح زیر است:

*مراحل تکامل انسان تدریجی صورت می گیرد. ا ز قسم های اول سوره می شود فهمید، قسم هایی از جنس زمان، جنس حرکت، جنس تنگی  و سختی (لیال عشر) ، روشنی (فجر) و دلگرمی( لیل اذا یسر) و شب ب تدریج فجر می شود.

و آدمی در این سیر زمین و زمان مدام رشد می کند، شب هایش روز می شود، سختی هایش، به یُسر می رسد و عیوبش اصلاح می گردد.

*سوال: این سیر تکامل و رشد  و رفع نواقص کی و چطور اتفاق می افتد؟ قوه ی ذی حجرشدن معیار مقصدسنجی ماست، محدوده شناسی مهم است و در تمامی مراحل اتفاق می افتد.در ادم هاحدود نداشتند و حتی به بچه هارحم نکردند. درپاسخ به ظلم هم بایدحدودرعایت بشود.کربلایی ها سن مشخصی ندارند و در تمامی رده های سنی می شود کربلایی شد.  فقط باید ذی حجر بود تا به نفس مطمینه رسید . هر کسی تصمیم بگیرد ذی حجر شود، کربلایی خواهد بود.

 *مسیرذی حجرشدن رعایت اخلاق اجتماعی است. نگاه و حواسمان به اطرافیانمان باشد.کلاس قران گذاشتن واکرام یتیم و... . باید مسکین ها را اطعام کرد و برای یتیم ها ولیّ شد.
*ریشه ی تمام مانع های ما برای انجام خیر "ترس" است.. بسیاری از کسانی ک امام را یاری نکردند ب خاطر ترسشان بود. ترس از دست دادن دنیا و نعمت هایمان نمی گذارد که امام را یاری کنیم. ترس در انسان موجب می شود که باب الهام خدا ب رویش بسته شود، ترس مانع فهم "باید و نبایدهای حقیقی" می شود.
ترس انسان را دو قطبی می کند.از نعمت خوشحال شده  و از فقر می ترسد، آخر نمی داند "لاحول ولاقوه الا بالله" .هر چه از خداست امانت است...الحمدلله فی کل حال.

با حسین بودن، با سوره ی فجر هم نشین بودن آدم را آرام می کند، آخر، آخرش نفس را مطمئنه می کند....

***سخنان حضرت با لشکریان در لحظات آخر

چهار هزار نفر تیرانداز او را احاطه کردند! و بین او و بین خیام حَرَمش جدائی انداختند. حضرت سید الشّهداء علیه السّلام فریاد زدند:

یا شِیعَه ءَالِ أَبِی سُفْیانَ! إنْ لَمْ یکنْ لَکمْ دِینٌ وَکنْتُمْ لَاتَخَافُونَ الْمَعَادَ، فَکونُوا أَحْرَارًا فِی دُنْیاکمْ! وَارْجِعُوا إلَی أَحْسَابِکمْ إنْ کنْتُمْ عُرْبًا کمَا تَزْعُمُونَ!

«ای شیعیان و پیروان آل أبی سفیان! اگر برای شما دینی نیست، و رویه شما اینست که از معاد نیز نمی ترسید؛ پس در زندگانی دنیای خود از آزادگان باشید! و اگر همچنانکه می پندارید، از طائفه عرب هستید، به حَسَب های خود برگردید (و از اعمال ناجوانمردانه احتراز کنید»

شمر، حضرت را صدا زد که: «چه می گوئی ای پسر فاطمه؟»

حضرت فرمود: «من با شما در جنگ هستم! بر زن ها مؤاخذه ای نیست؛ و تا وقتیکه زنده ام، این لشکریان یاغی و متعدّی خود را از دستبرد به حرم من بازدارید!»

قالَ اقْصِدونی بِنَفْسی وَاتْرُکوا حَرَمی قَدْ حانَ حینی وَقَدْ لاحَتْ لَوآئِحُهُ

فرمود: «حَرَم مرا رها کنید و سراغ من بشخصه بیائید! و اینک زمان شهادت من نزدیک شده و آثار و علائم آن پدیدار گشته است»

شمر گفت: «این درخواست را می پذیریم!» و آن جماعت همگی بطرف خود حضرت روی آوردند و جنگ شدّت یافت و عطش بر آن حضرت بسیار شدید شد

و برای بار دوّم از برای وداع به خیمه آمد، و با اهل حرم وداع نمود، و سپس به مرکز مبارزه بازگشت؛ و بسیار می گفت:

لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّه إلَّا بِاللَهِ (3)

.__________________
پی نوشت:

(1) ثواب الاعمال، ص123
(2)  بحارالانوار، ج24، ص93

(3) «لهوف» ص 105

جشن تولد!

User Rating: 0 / 5

امروز تولد داشتیم.

ظاهرش تولد بود ولی به بهانه های زیاد، جشن ازدواج خانم قاسمی، خانم فروتن و من! شاید هم بازگشت غرور آفرین سید طباطبائی مان از هلند، شاید هم فقط به خاطر دلتنگ شدنمان برای دیدن همدیگر و خواندن یک سوره از قرآن.

ولی اصلش یک ساله شدن جمع 4 نفره مان بود. جشن تولدی با میهمانی امام حسین و سوره ی مبارکه ی فجر... (نکاتش را امیدوارم که دوستانمان زحمتش را بکشند و در سایت بگذارند. ان شاءالله)

می گویند که اصحاب کهف هم از اول با هم نبودند، هر کدام جدا، جدا قیام کرده بودند... فوقع ما وقع ( و در تفسير عياشى نيز از ابى بكر حضرمى از امام صادق (ع) روايت كرده كه فرمود: اصحاب كهف نه يكديگر را مى‏شناختند و نه با هم عهد و ميعادى داشتند بلكه در صحرا يكديگر را ديده با هم عهد و پيمان بستند، و از يكديگر، يعنى دو به دو عهد گرفتند، آن گاه قرار گذاشتند كه يك باره مخالفت خود را علنى ساخته به اتفاق در پى سرنوشت خود بروند...)

برای جمع شدن اول باید هر کسی خودش قیام کند....

وقتی قیام کنیم، قانون عالم است که "ربط قلب" ها پدید می آید. قیام از ما و ربط قلب از خدا...

تنهایی ها اگر با قیام باشد به جمع تبدیل می شود. مثل همین جمع 4 نفره ی نیم ساعته ی صبح های سه شنبه ی قبل کلاس هایمان.

"وَ رَبَطْنَا عَلىَ‏ قُلُوبِهِمْ إِذْ قَامُواْ فَقَالُواْ رَبُّنَا رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ لَن نَّدْعُوَاْ مِن دُونِهِ إِلَاهًا  لَّقَدْ قُلْنَا إِذًا شَطَطًا(14)" سوره ی مبارکه ی کهف

و دلهايشان را قوى كرده بوديم كه بپا خاستند و گفتند: پروردگار ما، پروردگار آسمانها و زمين است و ما هرگز جز او پروردگارى نمى‏خوانيم، و گرنه باطلى گفته باشيم (14).

نگران تنهایی هایمان نباشیم.

 فقط اینکه باید قیام کند هر کس، هر جایی هست، آن وقت شبیه های خودش را پیدا خواهد کرد 

پی نوشت:  و وقتی یک جمع، "بزرگ تر" داشته باشد آن وقت است که  بزرگترشان نمی گذارد جمع و ربط ها سست و راکد شود....  درست مثل همین امروز که خانم دکتر حق جو همه ی مان را  دور هم جمع کرد.  ....

 

 

برای خدا "ولد" نپنداریم!

User Rating: 0 / 5

آغاز می کنم:

به اسم الله الرحمن الرحیم

الف.

ما آدم ها به نعمت هایمان عادت می کنیم.
فکر می کنیم این نعمت باید باشد، مگر می شود که این "شد" بشود "نشد"
این یعنی برای یک نعمت شانیت و حیثیتی غیر امر خدا در نظر گرفته ایم .که مستقل از امر خدا هستی دارد.این یعنی ولد گرفتن برای خدا!!!

ب.

یک عده ای برای خدا "ولد"تصور می کنند که خدا آن ها در سوره ی مبارکه ی کهف به طور ویژه انذار کرده است.

ج.

هر نعمتی برای هست بودنش نیازمند، عنایت لحظه به لحظه ی خداوند است.

والسلام

و اما.... قلب

User Rating: 0 / 5

بعضی میهمانی ها آنقدر برایت جذاب می شود که می خواهی برای همه تعریفشان کنی...

مثل میهمانی امروز...

وقتی مسجد النبی باشی و سوره ی انشراح را در محضر صاحبش بخوانی:

ثواب قرائت سوره عین واقعیت بود. می شد طعمش را مز مزه کرد:

در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم روایت است: هر كس سوره انشراح را قرائت نماید مانند كسی است كه حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم را دیدار كرده و اگر غمگین و ناراحت باشد خداوند ناراحتی اش را برطرف می كند)مجمع البیان، ج10، ص387)

سوره برایمان از شرح صدر پیامبر می گفت و ما چنین می شنیدیم:

پیامبر دغدغه ی تک تک انسان های کل دنیا را دارند، ولی دغدغه ی ایشان به عمل می انجامد. راهکار دارند. اینطور نیست که دغدغه ی هدایت آدم ها و دیدن گمراهی آن ها زمین گیرشان کند، بلکه برعکس، مدام از کاری فارغ و به کاری دیگر مشغول می شوند....

 اولا ما آدم ها اصلا حواسمان به اطرافیانمان و مشکلاتشان نیست، بعد هم خیلی توجه کنیم فقط می توانیم برایشان غصه بخوریم، آن هم روزی یا ساعتی چند، دیگر به عمل نمی رسیم...

از خدا شرح صدر می خواهم... اینکه "صادرات" فکر و قلبم گسترش پیدا کند.... اینکه سعی کنم دغدغه هایم، عملیاتی شوند و نه فقط در حرف و ادعا خفه شوند....

می خواهم ازین به بعد پا به پای پیغمبر و امامم راه بروم، قدم هایم بلندتر شوند. بزرگتر بشوم و من هم شرح صدر پیدا کنم. قلبی که همه ی آدم های دنیا در آن جا بشوند 

رشد دور سرتون نرماله؟

User Rating: 0 / 5

با استعانت از اسم "هادی" او

اپیزود اول:

فردای تولد 3 سالگی اش بردیمش چکاب، دکتر گفت: رشدش ( قد و وزن و اندازه ی دور سر) نرماله.

اپیزود دوم:

یک سری جوانمردی دعاشون دستیابی به رشد بود :

إِذْ أَوَى الْفِتْيَةُ إِلىَ الْكَهْفِ فَقَالُواْ رَبَّنَا ءَاتِنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً وَ هَيئّ‏ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا(10) سوره ی مبارکه ی کهف

سر کلاس بحث بود راجع به اینکه اصلا "رشد" به چه معناییه؟ تو التحقیق ذیل این واژه نوشته بود: " أنّ الأصل الواحد في هذه المادّة: هو الاهتداء الى الخير و الصلاح"

بچه ها می گفتند که رشد یعنی تو مسیر بودن، یعنی اینکه بفهمی خوب و بد چیه، یعنی بفهمی کدوم کار در مسیر صلاح و کمال!

داشتم فکر می کردم که برای فهمیدن رشد، نباید نگاه نتیجه ای و نقطه ای داشته باشیم، نگاه باید فرآیندی باشه.

اپیزود سوم:

برای رسیدن به رشد خوبه که آدم هی صدا بزنه "یا هادی" تا اینکه خیر و صلاحش رو در هر لحظه پیدا کنه. و امام دهم تجلی بخش اسم "هادی " خدا شده...

اپیزود چهارم:

راستش تا الان نمی دونستم که تولد باشگاه چنین روز پربرکتی بوده! ولی اینکه حس کنی هدایت لحظه به لحظه داره انجام میشه تا تو رشد کنی و ارتباطش با تولد باشگاه برام لذت بخش شده.

به نظرم برای اینکه اندازه ی دور سرمون رشد نرمال داشته باشه و قشر کورتکسمون به سعادت خودش برسه بهتره حواسمون بیشتر به باشگاهمون باشه، به لحظه لحظه هایی که زیر نظر امام هادی هستند؛ راستش برای فهمیدن رشد شاید زیاد لازم نیست نتیجه ها دیده بشن!

پ. ن: امروز روز مهمیه برای من؛ تولدهای اساسی و هدایت آفرین:

تولد امام هادی عزیز/ تولد همسرم/ تولد استاد راهنمام (خانم دکتر طبائیان) و تولد باشگاهمون...

شروع یک زندگی

User Rating: 0 / 5

:)اپیزود اول: به نظر من می شود با این حکمت زیبا یک زندگی جدید را شروع کرد، یک زندگی پر از دقت در کم و کمتر ها!...و ما شروع کردیم و دیدیم که می شود

قال امیرالمومنین: لاتستح من اعطاء القلیل فانّ الحرمان اقلّ منه (حکمت 67) 

حضرت می فرمایند: از بخشش اندک شرم مدار که محروم کردن از آن کمتر است.
لحظه به لحظه ی زندگی مان  داریم کم و وجه می کنیم...خیلی پایین و بالا می کنیم.ولی متاسفانه گاهی حواسمان نیست، یک صلوات فرستادن ضرب در چهل روز خیلی بیشتر از صلوات نفرستادن می شود. یک سلام خشک و خالی بهتر از بی تفاوت رد شدن است.

برای ذره ذره هایمان در زندگی "ارزش" قائل باشیم ( مثقال ذره در عالم تاثیرگذار است).
اپیزود دوم: بدانیم و بدانید که ذره ذره های ما برای یکدیگر در حکم سرمایه های عظیم است.هر کسی آمد اینجا لطفا ساکت رد نشود، از ذره هایش بگوید.... شاید برای کسی همین ذره در حُکم "نفس" باشد.

و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا ( سوره ی مبارکه ی مائده آیه ی 32)

کریم یعنی....

User Rating: 0 / 5

"کریم" یعنی....

آنکه با آمدنش....

فاطمه شد...

"حضرت مادر"

...پ.ن: آنقدر کریم بود و آنقدر کریم است که فاطمه به واسطه ی تولد او"مادری" می کند برایمان

السلام علیک یا حسن بن علی، یا قره عین فاطمه

پیش چشمان مادرم

User Rating: 0 / 5

وقتی مادری اش را باور کنی...

وقتی تنها دستاویزت چادرش باشد...
وقتی حضورش را و گرمای نگاهش را وقت دلتنگی هایت حس کنی...
آن وقت است که در خوشی ها و ناخوشی هایت نگاهت به او است و از او تایید کارهایت را می گیری.
آن وقت است که حتی اگر خودت هم ندانی، خودت هم حواست نباشد، خودت هم حتی نخواهی... مادر حواسش به تو است.
نرم و آراااام تو را هدایت می کند. در نهایت کرامت نفس....
بدون آنکه ذره ای احساس حقارت و کوچکی داشته باشد.
امروز روز دوشنبه بود...
روزهای دوشنبه ای که به حضرت زهرا متصل باشد روز گرفتن حکم است.
امروز روز فهمیدن "چرایی" کارهایمان است. یک آدم دوشنبه ای حواسش به باورهایش...
، راهش...
و راهبرش...
هست یعنی قدم به قدم زندگی اش روی حساب و کتاب است.


امروز دوشنبه 8 خرداد 1396
آنچه که مرا به وجد آورد این بود که د راین روز ما به دنبال علت عقلی و شرعی تصمیم های زندگی آینده ی مان بودیم بدون آنکه حواسمان باشد دوشنبه است...
...و این یعنی حضور نامحسوس یک مادر در زندگی بچه هایش

دیگر ما چه می خواهیم، چقدر نشانه ؟ چقدر اماره و معجزه لازم داریم که زیر چادرش بمانیم؟

پ. ن: رسول خدا (ص) فرمود: «هركس فاطمه را آنگونه كه حق فاطمه است بشناسد شب قدر را ادراك كرده است و علت نامگذارى آن حضرت به فاطمه آن است كه خلايق از كنه معرفت وى بريده شدند (به كنه معرفت وى نمى‏رسند)». 

اَللّهُمَّ إِنّی أَسْئَلُکَ قُوَةً فی عِبادَتِکَ، وَ تَبَصُّرَاً فی کِتابِکَ، وَ فَهْمَاً فِی حُکْمِکَ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ لاتَجْعَلِ الْقُرآنَ بِنا ماحِلاً، والصِّراطَ زائِلاً وَ مُحَمَّداً صَلّی اللهُ عَلیْهِ وَ آلِهِ عَنّا مُوَلِّیَاً . ( دعای روز دوشنبه، صحیفه ی حضرت زهرا)

قطره..... قطره

User Rating: 0 / 5


قطره
قطره

....
اگر جمع نگردند!!!!
اوضاع عالم بدجور گرم شده است، در کمترین زمان، قطره ای تبخیر می شود، قبل از آنکه سرت را بگردانی...!
قطره ها باید با هم باشند، عید است، باید جمع شدن را تمرین کنیم...
حیف است که در تنهایی و داغی این زمان (انا نشکو الیک فقد نبینا، غیبه ولینا و قله عددنا) بخار شویم و دیگر هیییییچ.

وَ قَالَ الصَّادِقُ عَلَيْهِ السَّلَامُ: تَزَاوَرُوا وَ تَلَاقَوْا، فَإِنَّ فِي زِيَارَتِكُمْ إِحْيَاءً لِقُلُوبِكُمْ، وَ ذِكْراً لِأَحَادِيثِنَا وَ أَحَادِيثُنَا تَعْطِفُ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ، فَإِنْ أَخَذْتُمْ بِهَا رَشَدْتُمْ وَ نَجَوْتُمْ، وَ إِنْ تَرَكْتُمُوهَا ضَلَلْتُمْ وَ هَلَكْتُمْ فَخُذُوا بِهَا وَ أَنَا بِنَجَاتِكُمْ زَعِيمٌ.

هداية الأمة إلى أحكام الأئمة عليهم السلام، ج-1، ص: 29

دنیایتان لغزنده است....

User Rating: 0 / 5

لغزنده

دنیایتان لغزنده است... زنجیر چرخ تقوا همراهتان هست؟!!!

انّه لتذکره للمتقین ( 48 سوره ی مبارکه ی حاقه)
قطعا این قرآن تذکره ای برای متقین است.
تقوا یعنی چه؟
همیشه وقتی قرار بود به صورت ملموس بفهمم تقوا یعنی چه! یادم به قصه ی لباس سفید پوشیدن و وسط لجنزار راه رفتن می افتاد....
شاید دیگر باید مثالم عوض می شد،
برف های دیشب یخ زده بود، و همه جا برف بود و برف بود و برف
و آدم هایی که صبح زود باید هر کدام به مقصدشان می رسیدند.
لحظه ی جالبی بود، هر کسی فقط جلوی پای خودش را نگاه می کرد، هر کسی آرام آرام پایش را محکم می کرد، نگاه کسی دیگر به مغازه های مسیر نبود، هر کسی بود و قدم های خودش

آنجا کسی لیز خورد؟ او افتاد؟
کسی به او نخندید.... هر کسی سعی می کرد دقیق تر راه برود، و دقیق تر جای پایش را محکم کند....

و آن رزق صبحانه ی حضرت رضا چقدر چسبید، معنای جدیدی از تقوا...

و حالا ماییم و سوره ی حاقّه ...
سوره ای که اولش دارد می گوید، ثمود لیز خورد، عاد افتاد ( مثل نخل توخالی)، فرعون پیمانه اش سر رفت و قوم نوح را آب برد.
سوره را می خوانی و به آخرش میرسی، سوره می گوید: و انه لتذکره للمتقین.
و قطعا این قرآن تذکره ای برای متقین است...
آن وقت بود که به خودم گفتم:
آیا حواسم هست که قرار است قرآن را بگیریم و قدم هایمان محکم تر شود؟
حواسم هست که مثل خیلی های دیگر لیز نخورم؟
هم باشگاهی های عزیز
دنیا لغزنده است... با خودتان زنجیر چرخ دارید؟ اگر لیز خوردید امداد جاده ای ای سراغ دارید که از او راه چاره را بخواهید؟!