حکیمه

User Rating: 5 / 5

به نام خدا

یک- حکیمه، دختر امام جواد علیه السلام ونوه امام رضای رئوف است که چهار امام شیعه (امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی) علیهم السلام را درک کرده است. گفته‌اند او عهده‌دار آموزش و امور نرجس خاتون مادر امام زمان و شاهد ولادت امام دوازدهم شیعیان بوده است. بنابر منابع شیعه، حکیمه در زمان غیبت صغری ایشان را ملاقات کرده و رابط مردم با امام زمان بوده و برخی از روایات مربوط به ایشان از وی نقل شده است. عالمان و مورخان شیعه از وی به نیکی یاد کرده و ستوده‌اند. مقبره وی در سامرا و در حرم عسکریین است.

حکیمه

دو- حکیمه دختر زهرا داورپناه و محمد سعید احمدی است... از دستاوردهای باشگاه قرآنی نور است. امید داریم آموزش و تربیت زنان در رکاب امام زمان را به عهده بگیرد و امام را در غیبت کبری و پس از ظهور ملاقات و همراهی کند. تولدش بر همه ما مبارک است انشالله
سه- حرفم نمی‌آمد... آمدن این دختر کوچک نطقم را باز کرد... راست است که هر نوزادی با این مژده متولد می‌شود که خداوند هنوز از نوع بشر ناامید نشده است.به افتخارش این حدیث عجیب از امام صادق عزیز را با شما به اشتراک می‌گذارم: وقتی دوستدار خداوند به دنیا بیاید، ابلیس چنان فریاد می‌کشد که شیاطین از فریاد او شیون می‌کنند و به وی می‌گویند: ای آقای ما! چرا چنین فریاد زدی؟ می‌گوید: دوستدار خداوند به دنیا آمد.
می‌گویند: چه زیانی برای تو دارد؟ می‌گوید: اگر زنده بماند و به سن بزرگی برسد، خداوند به وسیله وی شمار بسیاری را هدایت خواهد کرد. می‌گویند: به ما اجازه نمی‌دهی وی را بکشیم؟ می‌گوید: نه.
می‌گویند: چرا؟ با آنکه تو از وی ناخشنود هستی؟ می‌گوید: زیرا بقای ما به دوستان خدا است.
اگر روی زمین دوستداری برای خدا نباشد، قیامت برپا می‌شود و ما سوی دوزخ برده می‌شویم؛ بنابراین چرا برای رفتن به دوزخ شتاب کنیم.[1]


چهار- امشب شب اول ربیع است... سیاهی‌های خانه را که از دیوار جمع می‌کنیم، توی دلم خالی می‌شود... دلم نمی‌خواهد این اسمهای شیرین و دوست داشتنی روی دیوار نباشند... سیاهی‌ها ذکرآورند... آدم را به عمل دعوت می‌کنند... به کار به جهاد...
در جهان مرد عمل باش و علی را بشناس/ که ترازوی عمل کفه و میزان علیست
این حسینی که رئیس الشهدایش خوانند / با خبر باش که شاگرد دبستان علیست

امشب شب اول ربیع است و مثل هر اتفاق بهارانه‌ای در این دنیا با یاد امیرالمومنین روشن است
امشب «لیلة المبیت» است، که در سال سیزدهم بعثت، رسول خدا (صلى الله علیه وآله) از مکّه به قصد هجرت به سوى مدینه، از شهر خارج شدند و امیرمومنان على (علیه السلام)، عاشقانه در بستر رسول خدا (صلى الله علیه وآله) خوابیدند. در این شب بزرگ آیه شریفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ»؛ نازل شده است.
خدایا به حق امیرالمومنین نفس ما را برای خودت بخر
ای گمشده این دل سرگشته کجایی؟
بس نیست مگر در طلبت در به دری ها؟
ای همسفر باد صبا نام مرا هم
کن ثبت نگارا به صف همسفری ها


[1] علل‌الشرایع (فلسفه احکام دین و اسرار آفرینش)، جلد 2، ص 1287 نوشته‌ی شیخ صدوق(ره)


 • خیلی متن خوبی هست، ان شاءالله فرزند بسیار صالحی باشد.
  کلی تذکره های بی نظیر در جمله ها یافت میشه، خدا کند زودتر مولا بیایند، ان شاءالله در مسیر باشیم تا مولا به ما هم نگاه کنند، مسئله مهمتر این است که امر به دعا داریم و خیر کل جهان و عوالم مختلف در فرج است؛ ان شاءالله همیشه در مسیر باشیم.

 • مهمان - میلانی

  مبارک حاج سعید و بانو باشه!

 • مهمان - الهام

  الحمدلله...
  قدمش مبارک...

 • تبریکات فراوان! شاد و سلامت باشه!

 • مهمان - محمدسعید

  تشکر از مادر بزرگ معنوی حکیمه ، انشالله اون طوری بشه که دعا کردید.

 • دست و جیغ و هورای بلند:D:D:D
  سه امتیاز مثبت به نفع آبانی ها;););)

 • با سلام و عرض تبریک ...
  به ویژه تبریک به زهرای داورپنای عزیز ، مادر بچه فیلسوف باشه بعد اسم بچه هم حکیمه باشه ... چی بششششههههه
  خانم دکتر جان ، حقا که مادرید؛ حواستون به همه چیز است ....

 • قدمش مبارکِ همه ما :D

 • مهمان - ام حکیمه

  در میان حیرت‌ها و دشواری‌های نومادری ام بارها این کلمات مرا نجات داد
  و می دهد
  شادم کرد
  در میان دردها دعاگوی شما و دوستان بودم.خدا بپذیرد
  ممنون از شما و همه

افزودن نظر