در کارگروه محسنین چه میگذرد؟

بیشتر
5 سال 3 ماه پیش - 5 سال 3 ماه پیش #172 توسط مدیر سایت
به نام خدا
در اولین جلسه کارگروه محسنین چه گذشت؟!
سرانجام پس از ماه ها انتظار اعضای گروه محسنین، کار تحقیق موضوعی روی آیات قرآن کریم را شروع کردند و این کارگروه، اولین جلسه خودش را با حضور 5 نفر از اعضا در کافه کتاب امیرکبیر1 برگزار کرد. در این جلسه دو مساله مهم مورد بررسی قرار گرفت:
مساله اول، تصمیم گیری برای انتخاب موضوع پژوهشی گروه بود. ما با سه گزینه پیشنهادی روبرو بودیم:
• اول اینکه در قرآن بگردیم و وعده های خداوند در قرآن را پیدا کنیم و با تامل در آنها سعی کنیم نظام حاکم بر جهان را بهتر درک کنیم.
• دوم اینکه دعاهای موجود در قرآن را پیدا کنیم. ببینیم انسان های بزرگی که در کتاب خدا از آنها یاد شده است، هریک از خدا چه خواسته اند؟ یا به عبارت دیگر، چه چیزهایی را باید از خدا درخواست کرد؟ چه چیزهایی ارزش خواسته شدن دارند؟
• سوم اینکه با دقت و تامل در آیات به دنبال فرامین مربوط به سبک زندگی باشیم. آنچه در خلال داستان ها یا پندها و هشدارها از ما خواسته شده تا بدان عمل کنیم. بایدها و نبایدهای رفتاری که الگوی عمل قرار گیرند.
اعضای حاضر در جلسه با بررسی تک تک موضوعات نهایتا موضوع اول را برای ادامه کار انتخاب نمودند. این انتخاب چند علت داشت:
- وعده های خدا در قرآن موضوعی است که ما در مرحله قبل نیز در گروه های مختلف تا حدی روی آنها کار کرده ایم. یعنی در دوره پیش در کارگروه هایی که هرکدام، یکی از گروه های محبین در قرآن را بررسی می کردند، در خلال این بررسی به وعده های خداوند به آن گروه خاص هم می پرداختند. لذا بررسی وعده های عمومی خدا در قرآن می تواند ادامه کار قبلی ما و تکمیل کننده آن باشد.
- در این پژوهش به طور خاص کلید واژه ای از سه حرف اصلی «و ع د» وجود دارد که در ابتدا به کار ما سرعت می بخشد و می توان بر این اساس مراحل مشخصی را تعیین کرد.
- این موضوع، نسبت به دو موضوع دیگر محدودتر و مشخص‌تر است و لذا با توجه به تاخیری که این کارگروه در شروع به کار داشته است، احتمالا با تکیه بر آن می توانیم تا نشست اول به نتایج ارزشمندی در این رابطه رسیده باشیم.
- در این زمینه قبلا پژوهش مبسوطی توسط جناب آقای دکتر نیک اقبال انجام گرفته است که کتاب آن در حال حاضر موجود است و در بعضی موارد می تواند راه گشای ما باشد.
شیوه کار ما دراین موضوع بر اساس مراحلی تعیین شد. مرحله اول پیدا کردن آیاتی که در آن عبارت وعد از طرف خداوند موجود است. این آیات 37 مورد هستند.
مرحله دوم تقسیم کردن آیات در میان اعضا و اختصاص هر چند آیه به یک نفر برای تامل و تدبر بیشتر در آیه، بیرون آوردن پرسش های ممکن، و تلاش برای پاسخ دادن به آنها با کمک کتاب های تفسیر، معجم، و توجه به سایر آیات.
در مرحله بعد گروه در کنار هم جمع می شود و مجددا آن‌چه را که به دست آمده مرور و جمع بندی می کند. در صورتی که سوال یا اشکالی در این زمینه به وجود آمد، سرگروه و یا هریک از اعضای گروه می توانند با رجوع به اساتید مرتبط جواب مشخصی برای آن پیدا کنند یا دست کم از انحراف مسیر کشف معانی قرآن، جلوگیری نمایند.
مساله دومی که در جلسه ما مطرح شد، مربوط به برنامه پیشنهادی ما در هفتمین نشست باشگاه می شد که بعد از بررسی جوانب مختلف مساله، تصمیم‌گیری دقیق در این رابطه را به جلسات بعد موکول کردیم که تا آن موقع نتایج کار پژوهشی نیز تا حدی مشخص شده باشد.

1- برای استفاده سایر سرگروه ها از محل جلسه که مکان مناسبی بود؛ ضلع جنوبی خیابان انقلاب، بین خیابانهای 12 فروردین و اردیبهشت، جنب انتشارات امیرکبیر، کافه کتاب امیرکبیر. شماره تماس: 6128-021

This message has attachments files.
Please log in or register to see it.

آخرین ویرایش: 5 سال 3 ماه پیش توسط مدیر سایت.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
5 سال 3 ماه پیش #174 توسط علیرضا فرشچی
پاسخ داده شده توسط علیرضا فرشچی در عنوان در کارگروه محسنین چه میگذرد؟
تبریک عرض می‌کنم به کارگروه خوب شما.
اگر می‌خواهید اساسی کار کنید نباید خود را به یک ریشه محدود کنید. برخی واژه‌ها در برخی کاربردها مترادف یا نزدیک معنی وعد است. مثلا «بشارت»های خدا (ب ش ر) مانند ﴿يُبشِّرهم برحمةٍ منهُ و رضوانٍ و جناتٍ لهم فيها نعيمٌ مُقيمٌ۝٢١ التوبة﴾ یا «سنت» (س ن ن) مانند ﴿و لو قاتَلَكم الذين كفروا لَوَلَّوُا الأدبارَ ثم لا يجدون وليا ولا نصيرا ۝٢٢ سنةَ الله التي قد خلت من قبلُ و لن تَجِدَ لسنةِ الله تبديلا۝٢٣ الفتح﴾.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
5 سال 3 ماه پیش #175 توسط ماجده محمدی
پاسخ داده شده توسط ماجده محمدی در عنوان در کارگروه محسنین چه میگذرد؟
بله بله آقای فرشچی کاملا موافقم
ولی خب این اولین مرحله کار ماست
به محض اینکه دوستان با در آوردن معانی و گزاره ها آشنا بشوند و مزه پژوهش در موضوع رو درک کنند، کار رو وسیع تر و عمیق تر می کنیم
ممنون از توجه و تذکرتون

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
4 سال 10 ماه پیش #310 توسط آیه
پاسخ داده شده توسط آیه در عنوان در کارگروه محسنین چه میگذرد؟
سلام حضرت سرگروه! خوبی انشاالله؟ ماه رمضونت پربرکت...
لطفا به من تفهیم کن که "دقیقا باید چه کاری انجام بدم و در چه بازۀ زمانی؟"
ممنونتم :)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.