اولین جلسه کارگروه کوثر

بیشتر
3 سال 10 ماه پیش #499 توسط مدیر سایت
اولین جلسه "کارگروه کوثر" روز چهارشنبه ، 20خرداد 1394 در دانشگاه امام صادق علیه السلام در مجاورت و مصاحبت شش شهید گمنام گرانقدر برگزار گردید.

محور اصلی جلسه نخست، پیرامون اولین موضوع قرآنی مطرح در کارگروه ، سوره مبارکه کوثر بود. با طرح سوالاتی کلی و جزئی از این سوره حیطه فعالیت پژوهشی اعضا جهت برگزاری جلسه دوم مشخص شد.

هم چنین در این جلسه جهت ایجاد وحدت فکری و روحی و بهره مندی از انوار الهی د ر اوقات خاص شبانه روز، «قرائت سوره مبارکه کوثر و پنج شاخه گل صلوات به نیت اهل البیت مطهر حضرت رسول صل الله علیه و آله » مقرّر شد.

منابع اصلی، اولیه و لازم جهت جمع آوری مطالب: تفسیرالمیزان، تفسیر نمونه، تفسیر نور، کتب آشنایی با قرآن استاد شهید مرتضی مطهری، التحقیق فی کلمات قرآن کریم، قاموس قرآن، العین

سایر مطالب جمع آوری شده از کتب، سایت ها و سخنرانی ها... باید همراه با ذکر دقیق منبع موثق باشد.

اعضای گرامی کارگروه موظفند یافته های خود را از منابع ذکر شده در صفحه کارگروه کوثر در سایت باشگاه قرآنی نور به اشتراک بگذارند.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
3 سال 10 ماه پیش #500 توسط محمد جانی پور
پاسخ داده شده توسط محمد جانی پور در عنوان اولین جلسه کارگروه کوثر
لطفا اعضای این گروه را نیز معرفی بفرمایید
با تشکر

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
3 سال 10 ماه پیش #502 توسط مسافر
پاسخ داده شده توسط مسافر در عنوان اولین جلسه کارگروه کوثر
این کارگروه ویژه خواهران می باشد.
تا الان دو نفر از اعضای آن خانم ها زهرا خوب نژاد و ریحانه سلیمانی از اعضای باشگاه هستند
و سه نفر دیگر از دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
3 سال 10 ماه پیش #503 توسط مسافر
پاسخ داده شده توسط مسافر در عنوان اولین جلسه کارگروه کوثر
اِنّا اَعْطَیناک الْکوْثَرَ ما به تو کوثر دادیم. مسلّم در «کوثر» خیر کثیر نهفته است. ولی آیا مقصود از «کوثر» خیر کثیر است یا چیزی که منشأ خیر کثیر است؟ ظاهرا دومی است. البته منشأ خیر کثیر هم خیر کثیر است. یعنی ما به تو چیزی دادیم که از او خیر کثیر برمیخیزد، یک منبع خیری به تو دادهایم که هرگز منقطع نخواهد شد. حال مقصود چیست، بعد عرض میکنم. چیزی ما به تو دادهایم که هرگز منقطع نخواهد شد، منبعی که برای همیشه جوشان است. قرآن هیچ تفسیر نمیکند که آن چشمه فزاینده چیست.
مقصود از آن منبع جوشان چیست؟ بعضی گفتهاند مقصود این است که ما به تو نبوت و وحی و قرآن دادیم و در واقع ما چیزی به تو دادیم که صدها هزار برابرِ فرزند ذکور، آن اثری که باید داشته باشد دارد. در واقع ما کاری برای تو کردیم که تو را پدر بشر قرار دادیم. بعض دیگر گفتهاند مقصود همان نهر کوثری است که در قیامت است. و بعضی گفتهاند مقصود ذریه کثیر است و در واقع مقصود شخص حضرت زهراست؛ یعنی دختری ما به تو دادیم که از این دختر، تو آنقدر فرزند پیدا کنی ـ آنهم چه فرزندانی! و ائمه از ذریه او پیدا بشوند ـ که هیچ صاحبْ پسری این طور نیست. قرینه اینکه مقصود از کوثر چنین چیزی است این است که بعد
میفرماید: اِنَّ شانِئَک هُوَ الاَْبْتَرُ دشمن تو خودش یک آدم بیدنباله است؛ یعنی: پس تو دنبالهدار هستی، دنباله تو از ناحیه فرزندان قطع نمیشود.
چون قرآن تصریح نکرده، شامل همه اینها میشود. خدا یک منبع خیری به پیغمبر داد که از آن منبع خیر همه اینها پیدا شد. حضرت زهرا هم اگر پیدا شد، از آن پیدا شد؛ آن نهری هم که در قیامت هست از این پیدا شد، و آن منبع خیر ـ همان طور که بسیاری از مفسرین گفتهاند ـ همان چشمه فیاض وحی و نبوت است.

منبع:کتاب آشنایی با قرآن/ جلد14/ صفحه 226

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.