سفره ی الفت. ابابیل 98

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1009 توسط سمیرا فولادچنگ
به نام خدا
به نظرم رسید که اگر یک حرکت" ابابیلی " بزنیم. و هر کسی نکته اش به دستش بگیرد و بیاید خیلی از نفهمیدن ها خاکستر خواهد شد.
به نظرم رسید سفره ی الفت پهن کنیم. و هر کسی هر چه دارد بیاورد و از آن جایی که ممکن است نوشتن در آیینه خانه سخت باشد. این جا را گذاشتیم تا بیایید و نکات سوره ای تان را بگویید.
بسم الله

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1010 توسط سمیرا فولادچنگ
پاسخ داده شده توسط سمیرا فولادچنگ در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
سوره ی مبارکه ی حمد
اینکه به اسم چه کسی باشی، تعیین کننده ی خیلی چیزهاست، سبک زندگی، منش، خلق و خو و رفتارها و حرکت های دیگر.

اینکه به اسم چه آیینی باشی، یعنی تمامی توجه ات به آن خواهد بود. و شکل و شمایلت را شبیه آن ها خواهی کرد.
آخر وجود تو بند آن دین شده است.

و حمد فاتحه کتاب است.
به "اسم الله رحمن رحیم" می شویم ان شاءالله در این ختم قرآن
تا تنها او را بپرستیم و از او استعانت جوییم.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1011 توسط سمیرا فولادچنگ
پاسخ داده شده توسط سمیرا فولادچنگ در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
به نظرم سوره ی بقره استجابت دعای حضرت ابراهیم است:
وَ إِذْ قَالَ إِبْرَاهِمُ رَبّ‏ِ اجْعَلْ هَاذَا بَلَدًا ءَامِنًا وَ ارْزُقْ أَهْلَهُ مِنَ الثَّمَرَاتِ مَنْ ءَامَنَ مِنهُْم بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الاَْخِرِ بقره (126)
راهکارهای نزول امنیت و رزق را در جامعه جزء جزء مطرح می کند. قوانینی که در هر حوزه ای بیان می کند، قطعا اگر اجرا شوند جامعه سرشار از نور و سرور خواهد شد.
توجه به احکام در حوزه های وصیت، روزه، قصاص، حج و ادای دین ، طلاق و حتی حوزه های به ظاهر جزئی تر خمر و میسر و حیض و ایتام و استهلال ماه.
و شاید در آخر تنها راهکار خروج جامعه از فسادهای اجتماعی را "انفاق " مطرح می کند و در مقابلش "ربا" را عامل فنای فرد و جامعه می داند.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1012 توسط سمیرا فولادچنگ
پاسخ داده شده توسط سمیرا فولادچنگ در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
سوره ی مبارکه ی آل عمران، به نظر می رسد سوره ی خاص اولوالباب و ادعیه ی آن هاست. طلب هایی که استجابتشان حال جامعه را بهبود می بخشدو در آن ذره ای خودخواهی نیست (نذر عمران دخترش مریم را، دعای ذکریا برای نسلی پاک و اعتلای دین.
نکته ی جالب این است که در حین دعا "تسلیم" دیده می شود. یعنی با آنکه انسان های خوب سوره مصرّانه دست به دعا هستند و خداوند تمامی دعاها را مستجاب شده می داند ولی "صبر و تسلیم" در بسیاری از آیات بیان شده است.
الَّذِينَ اسْتَجَابُواْ لِلَّهِ وَ الرَّسُولِ مِن بَعْدِ مَا أَصَابهَُمُ الْقَرْحُ لِلَّذِينَ أَحْسَنُواْ مِنهُْمْ وَ اتَّقَوْاْ أَجْرٌ عَظِيمٌ(172)
این به ظاهرپارادوکس: تو بخواه ولی نسبت به بود و نبودش تسلیم باش.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش - 6 ماه 1 هفته پیش #1013 توسط سمیرا فولادچنگ
پاسخ داده شده توسط سمیرا فولادچنگ در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
سوره ی مبارکه ی نساء

تلنگری که این سوره به من داشت این بود که وقتی به چیزی ایمان آوردی تا آخر پایش بایست، نه که برخی را بپذیری و برخی را نه. حتی اگر دیدی پاسخ سوالت در آن مقدار نیست استفتاء کن!
یستفتونک!
این نشانه ی خوبی است و تمامی "انسان ها" مومن باشد یا کافر ، اگر سعی بر رعایت تقوا و احتیاط و مراقبه داشته باشد نیازمند استفتاء خواهد بود.
آیه ی اول سوره:
يَأَيهَُّا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِى خَلَقَكمُ مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنهَْا زَوْجَهَا وَ بَثَّ مِنهُْمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَ نِسَاءً وَ اتَّقُواْ اللَّهَ الَّذِى تَسَاءَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كاَنَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا(1)
آیه ی آخر سوره:
يَسْتَفْتُونَكَ قُلِ اللَّهُ يُفْتيكُم...
آخرین ویرایش: 6 ماه 1 هفته پیش توسط سمیرا فولادچنگ.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1014 توسط سمیرا فولادچنگ
پاسخ داده شده توسط سمیرا فولادچنگ در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
مائده این گونه است:
این سوره بیان جامعه ی مومنین است که "وفای به عقد و وفای به عهد " دارند.
و همین کافی است که رسول رسالتش را به خوبی ابلاغ کند و ولیّ او دین را کامل کند.
شاید و شاید یقینا، وفای به عهد مقدمه ی ظهور شود.
و زنده شدن یک نفر، زنده شدن جمیع مردم است و کشته شدن یکی کشته شدن همه است و ارتداد یک نفر سبب می شود که قومی به هلاکت رود.
بنابراین توجه به میثاق ها و عقود بین انسان ها عامل صعود و سقوط همه ی آن ها است.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 1 هفته پیش #1015 توسط پویا سهندی فر
پاسخ داده شده توسط پویا سهندی فر در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
بسم الله

وَلَنَبْلُوَنَّكُم بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (155) الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ (156) أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ (157)

پرده صفرم:

چند وقت پیش عزیزی را از دست دادم. چند وقت بعد هم عزیزی را از دست خواهم داد. چند وقت بعدتر، مالی، جانی، امیدی، تکیه گاهی و خلاصه هر آنچه در این دنیا باشد را از دست خواهم داد.

پرده اول:

کودکی را تصور کنید که ماشین اسباب بازی به دست در حال بازی ست. تمام دنیای کودک خلاصه می شود در همان اسباب بازی. اگر اسباب بازی را از او بگیری، انگار همه دنیا را از او گرفته ای. همین کودک وقتی بیست ساله می شود، تمام دنیایش خلاصه می شود در گوشی همراهش. حالا اگر اسباب بازی را از او بگیری شاید و حتما به اندازه کودکی اش غمگین نخواهد شد. حالا با چیز بزرگتری غمدیده می شود. این نوجوان حالا پا به سن میگذارد و صاحب مقام و منصبی میشود. حالا اگر گوشی همراهش را بگیری، غصه دار نمیشود و با گرفتن مقام و منصب اش دچار افسردگی می شود. مثل تمام بازنشتگانی که تا مدت ها پس از بازنشتگی دچار افسردگی هستند. آدم ها بزرگتر که میشوند چیزهایی که با از دست دادنش دچار غم و غصه می شوند هم بزرگتر می شود. اما شیرینی ماجرا آنجاست که اگرچه که تجربه کودکی و نوجوانی و کوچک شدن عامل غم و غصه اشان را دارند اما باز با از دست دادن دارایی شان غصه دار میشوند.
زیرک آن است اما که از این دنیا چنگ به آنچه بزند که نتوانند از او بگیرند. هرقدر هم که بگیرند کم نشود. هرقدر کمر به نابودی اش ببندند، نابود نشود.

پرده دوم:

آمریکا، خودش را خدا می‌داند. همچو فرعون، که مدعی خدایی داشت. آمریکا، میخواهد بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ مردمان ما را بترساند.
این آینه خوش تراشی ست برای سنجش شفافیت درون مان. هرآنچه که امروز با تهدید آمریکا به از دست دادنش بیمناک هستیم، فردا مصداق بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ خواهد بود و عامل رد شدن مدعای ما به صابر بودن.

پرده سوم:

خدایا! بندگانت را جز تو کسی نیست. آنان که هوشمند باشند، از صابران باشند، دامن تو را گرفته‌اند و دست از هر آنچه غیر توست شسته اند. برای همین هم هیچ ترسی به وجودشان رخنه نمیکند. آنکس که تو را دارد کی میتواند غصه‌دار شود؟
خدایا! بنده‌ات جز تو ندارد. هر آنچه داده‌ای و میگیری و می‌دهی همگی از آن توست.
خدایا! بنده‌ات تا وقتی تو را دارد غصه ندارد و وای به روزی که تو را نداشته باشد! وای از آن روز که مغضوب علیهم و الضالین بشود.
خدایا! إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ!

پرده آخر:

چند وقت پیش عزیزی را از دست دادم. چند وقت بعد هم عزیزی را از دست خواهم داد. چند وقت بعدتر، مالی، جانی، امیدی، تکیه گاهی و خلاصه هر آنچه در این دنیا باشد را از دست خواهم داد.
اما چه غم برای از دست رفتن هرکدام اینها، وقتی تو را داشته باشم. الله رحمن رحیم را.
خدایا از تمام این عالم، تو را آرزو کردم برای خویش و برای تمام مسلمانان و مومنان.

والسلام

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
6 ماه 2 روز پیش - 6 ماه 2 روز پیش #1016 توسط سجادزارع
پاسخ داده شده توسط سجادزارع در عنوان سفره ی الفت. ابابیل 98
چگونه اجابت و عمل کنیم تا خدا یاریمان کند و با کسب فضائل به الله برسیم؟ [ هدایای خاص رمضانی ]
با عرض سلام و تبریک ماه رمضان
خدا خیر دهد به همه افرادی که به رونق قرآن در چند مدت گذشته و این ماه عزیز کمک کرده و می کنند. یه هدیه خیلی خوب و رمضانی برای قلوب و تقویت علم مان B) ، ان شاءالله، تقدیم می شود. با توجه به کاربردی بودن نکات، امید است در تمام عمر بهترین استفاده رو ازشون ببریم: (برداشتهایی از آیه 24ام سوره انفال عزیز)
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما يُحْييکُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ :ohmy:
خب آیه چی میگه و چه خبره؟
1-ای کسانی که ایمان آورده اید اجابت کنید خدا و رسولش را زمانی که شما را می خوانند بدانچه زنده تان می سازد ، و بدانید که خدا حائل می شود میان انسان و دل او و اینکه به سوی او محشور می شوید!
(توضیحات حقیر، برداشتهای شخصی از آیه، تفاسیر مختلف و احادیث مذکور به خصوص در المیزان می باشد)

2-خب اول خطاب به مومنین است، یعنی فردی که حق فطری یا تشریعی را پذیرفته و تابع حق رفتار میکند، ای مومن! بیا و استجابت کن، مومن دنبال حق می گردد تا اجابت کند و فطرتش را به سمت کمال ببرد، حال پس خدا و رسول (ص) را اجابت کنید ;)
هر وقت رسول الله (ص) شما را صدا و دعا کردند، خب این دعا یه خاصیت داره که توش حیات موج میزنه، یعنی همون کمال فکری، روانی و آرامشی که دنبالش هستین! ;) :)
شمایی که رسول (ص) را شناختی، هر حرف رسول (ص)، حرف خداست و پر از حیاتهای مختلف که منتظرت هستند.
3-و بدانید که خدا دائما بین انسان و قلبش حائل است و فاصله می اندازد. قلب رو که میدونید همون وسیله تشخیص اصلیه که تشخیص حق، شک و کفر و ایمان و دستور اطاعت و ... با اونه. همین قلب آدم بین دو انگشت خداست و هر طرفی بخواهد می چرخاندش! خب چه کنیم؟
بی حساب نیست این چرخشها، به همان ایمان و استجابت اول آیه ربط داره، مومن رو به سمت حق می برن، کافر رو به شک و گمراهی. یعنی چی؟
خداوند نمی گذاره قلب مومن فاسد یا معیوب بشه، بلکه به سمت حق و علم می چرخونتش. یعنی مومن خیالت راحت راحت، من خدا قلبتو گرفتم تو دستم، مراقبم که خطا بر تو غلبه نکنه، فاسد نشه و در مسیر بودنت با منه تا وقتی مومنی و استجابت می کنی!
4- اثرات این حائل شدن (دیوار حائل ;) ) چیه؟ خدا نمی گذارد گناهان مومن را به آتش برسانند یا اون طرف سکه، اعمال کافر خاصیت زیادی در حد مومن داشته باشن!
دیگه اینه که حائل میشود از اینکه انسان باطل را حق تشخیص دهد، انگار حق رو به قلب آدم صدا میزند و راه باطل و شک رو می بندد، البته به شرط اینکه خیلی در گناه نباشیم و یه فرد عادی باشیم حداقل!
دیدین بعضی وقتا یه چیزی رو با چشم و دست و گوش و زبان میخوایم ولی قلب همراه نیست، چون حق درش نیست!! :whistle: (برداشت از روایتی در تفسیر عیاشی)
5-خب القائات قلبی ما خداییه یا شیطانی؟ اگه مومنی که خدا نمیگذاره باطل رو حق تشخیص بدی، پس مومن اجابت کننده، حق را در قلبش تشخیص میده. برای افراد غیرمومن، القائات و دعاهایی که در قلب آدم وجود داره، لزوما حق نیست با توجه به آیات و روایات.
6-البته این یک دلگرمی محکمه برای عمل به دانسته ها و تشخیصهای قلب، لکن به معنی این نیست که قلب من همیشه حق رو می فهمه :huh: :ohmy: ، چون به میزان مومن بودن و استجابت فرد، این قلب سالم و به سمت حق تمایل داره!
7-علم به حضور خدا در کنار قلب آدم، ریشه نفاق، تکبر و خیلی مسائل زشت دیگه رو میزنه، چون اوست که حق رو نشون میده و در هر لحظه داره به سمت حق می چرخونه و صدامون میزنه، پس جایی برای عدم استجابت یا خودبزرگ بینی و ... نیست!
8-خب چه دعوت خوبیه که خدا ما رو میبره به سمتش. این دعوت کلیه و هر گفته و توجه قلبی رو شامل میشه، از مصادیق بزرگش دعوت پیامبر (ص) به ولایت امیرالمومنین، علی (ع) هست که او را ولی خود در همه امور بدانیم.
9-آخر آیه، میگه همه این آدما به او بازمی گردند، و اعمال و وجود ما در محضر او هست و خواهد بود که این هم انگیزه دیگری برای استجابت هس.
10- خب در مجموع از این نکات ان شاءالله بهترین استفاده ها رو میشه کرد در روزهای زندگی و حالات سخت و راحت. مثلا در فتنه های مختلف که تشخیص افراد سخت میشه، رجوع به قلب نه چندان گناهکار و گواهی و چرخش آن توسط خدا خیلی راه ها رو باز میکنه! (این هم برای فتنه و درگیریهای مختلف گذشته و آینده مسلمین و کشور، بالاخره آخرالزمانه و فتنه هاش! :silly: :sick: :) B) )

11- از بازخوردها، انتقادات و کمکهای شما به فهم موضوع و ایجاد مطالب جدید استقبال میشه!

12- در آخر التماس دعا داریم از همگی برای مولایمان امام زمان (عج) که مشتاق چرخش قلوب ما و تک تک مردم هستند و همه مسلمین در نقاط مختلف عالم. شاید جنبشهای مردمی ای مثل سه شنبه های مهدوی و اجتماع عظیم منتظران و ... رو دیده باشین که برای ماه رمضان و شبهای احیا دعوت به توجه به امام (عج)، توبه و دعا برای تعجیل فرجشان و فرج امور مردم را ترویج می کنند که واقعا حق بزرگی است و عالم گواهی می دهد که حضور امام معصوم نیاز است تا تدبیر کند وگرنه بلایای مختلف کوچک و بزرگ حال و آینده ما را مضطر میکنند برای یک منجی بزرگ! :unsure: :woohoo: :(
از تک تک شما دعوت میشه خودمون و اطرافیانمون رو دعوت کنیم به توجه به امام (عج) و دعا برای فرج در شبهای عظیم قدر امسال!!

یاعلی!
آخرین ویرایش: 6 ماه 2 روز پیش توسط سجادزارع.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

مدیران انجمن: سجادزارع