یا خیر حبیب و محبوب

چه خوشبخت است شعبان که با تو نسبتی دارد حبیب خدا...

 ۱-یا من ارجوه لکل خیر..

اندوه پایان ماه امید را چه چیز تسلی خواهد داد جز امید سوار شدن بر کشتی حبیبت و پوشیده شدن با رحمت و رضوان[۱].

گفتمش: ای جانِ جهان! مفلس و بی‌مایه شدم
گفت: منم مایه تو نیک نگه‌دار مرا

۲-در نسبت عشق و تعهد

فَلَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ عَلَى آثَارِهِمْ إِن لَّمْ يُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِيثِ أَسَفًا /کهف -۶
انگار تو بر پى [اعراض‏] آنان اگر به اين سخن- قرآن- ايمان نياورند خود را از اندوه خواهى كشت!

لَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ أَلَّا يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ /شعرا- ۳
شايد تو خويشتن را از [اندوه‏] اينكه ايمان نمى‏آورند خواهى كشت.

۳-هر که به من می رسد بوی قفس می دهد/ جز تو که پر می دهی تا بپرانی مرا

الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِندَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنْجِيلِ يَأْمُرُهُم بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَآئِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأَغْلاَلَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آمَنُواْ بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُواْ النُّورَ الَّذِيَ أُنزِلَ مَعَهُ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ /اعراف- ۱۵۷

آنان كه از اين فرستاده، پيامبر درس نخوانده- كه [نام‏] او را نزد خود، در تورات و انجيل نوشته مى‏يابند - پيروى مى‏كنند [همان پيامبرى كه‏] آنان را به نيكى فرمان مى‏دهد، و از بدی باز مى‏دارد، و براى آنان چيزهاى پاكيزه را حلال و چيزهاى ناپاك را بر ايشان حرام مى‏گرداند، و از [دوش‏] آنان بار گرانشان و بند و زنجيرشان- امور دست و پاگير- را برمى‏دارد. پس كسانى كه به او ايمان آوردند و بزرگش داشتند و ياريش كردند و نورى را كه با او نازل شده است پيروى كردند، آنان همان رستگارانند.

۴- و اسقنا من حوضِ جدّه بِکأسه وَ بیَده [۲]

و ما را بنوشان.. از آبِ آن حوض.. با جام‌ِ او.. و به دست‌ِ او.. دستِ او
مویت رها مکن که چنین بر هم اوفتد... کآشوبِ حسن رویِ تو در عالم اوفتد
گر در خیالِ خلق پری‌وار بگذری... آشوب در وجودِ بنی‌آدم اوفتد


[۱] شَعْبانُ الَّذى‏ حَفَفْتَهُ مِنْکَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ. ماه شعبان است که اطراف آن را به رحمت و خوشنودى خود پوشاندى.

[۲] دعای ندبه

 • مهمان - شادی

  حضرت علی (ع) می فرماید اول الدین معرفته: سر آغاز دین معرفت خداوند است. ولی قبل از اینکه به معرفت خدابرسی باید خودت را بشناسی: من عرفه نفسه فقد عرف ربه. اگر تو خودت را بشناسی خدا را نیز خواهی شناخت آنگاه پی می بری به "یا من ارجوه لکل خیر.." و می گویی راه شدی تا نبدی، اين همه گفتار مرا .آنگاه تو می مانی و یک حرف وآن اینکه:
  من نگویم که مرا از قفس ازاد کنید قفسم برده به جایی ودلم شاد کنید
  کسي مي گويد سر خود بالا کن ،به بلندا بنگر.به بلنداي عظيم به افق هاي پر از نور اميدو خودت خواهي ديدو خودت خواهي يافت خانه ي دوست کجاست...خانه دوست در آن عرش خداست ،خانه ي دوست در آن قلب پر از نور خداست و فقط دوست ، خداست...

 • سلام مادر عزیز
  که مدام می خواهید به ما یاداوری کنید ، یاداوری های خوب ، یاداوری های عاشقانه ...
  شعبان ماه رحمت است اصلا رحمت در این ماه با تولد امام حسین ، امام زین العابدین ، قمر بنی هاشم، حضرت علی اکبر و ... تجسم می یابد .
  یعنی می شود ما رها شویم ، هرگز که رهایمان نکرده و نمی کنند . فقط می خواهم که ما رهایشان نکنیم ...

 • ممنوووووووووون؛ محظوظ شدم;)
  شعبان مهربانتون مبارک...

 • «لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُفٌ رَحِیمٌ»؛
   به یقین، رسولى از خود شما بسویتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان، رئوف و مهربان است!
  " آیه 128 سوره ی توبه"

  حریص علیکم!!!
  فکر کنم چیزی فراتر از رحمه للعالمین
  دلم می خواهد منم مانند شعبان به نامتان باشم...

 • مهمان - ن

  انسانها در هر دوران به میزان پیشرفت همان دوران تحجر توحش و ظلم را در کوله خود به همرا داشته ودارند. انچه توانسته است تا حدودی بار انها را کم کند وراه روشن برایشان ترسیم نماید کلام محبت خداوند از زبان نمایندگانش بر روی زمین بوده است. رسولانی که ازجان ومال و انچه داشتند برای انتقال معنای انسانیت گذشتند. چه سخت پیغامی را به شیرینی به مقصد رسانیدند. اری انان رهبرانی بر قلوب بشر به زبان ساده و قابل درک بودند چون محمد ص که چشمه سار محبت وعدل بر قلمرو دلهای سنگ و سخت قوم زمان خود بود.

 • مهمان - ایمان

  زندگي پرزرق و برق ، بسياري از مردمان را گول مي‌زند ، و ايشان را نسبت به زنده شدن دوباره ، غافل و بي‌باور مي‌كند . در صورتي كه كساني چون اصحاب كهف يافته مي‌شوند كه در محيط پرزرق و برق جهان و در ميان انواع ناز و نعمت ، استقامت و پايمردي خود را در راه ايمان نشان مي‌دهند ، و نيز حوادث بسياري در جهان رخ مي‌دهد كه بيانگر از سرگرفتن حيات پس از خواب طولاني بوده كه نوعي مرگ بشمار است .خداوند انسان ها را با دنیا و زینت های آن امتحان می کند و به خاطر ایمان نیاوردن بندگانش به پیامبر خود تسلی می دهد واین امر نشان دهنده این است که تعهد پیامبران بر انجام رسالت ایشان,جانشان بوده است. انان چنان باوری به مسیر هدایتشان داشته اند که عدم پذیرش دیگر انسانها موجب اندوه جانفرسای انان می گردیده است. این علاقه و اشتیاق همان عشق پیامبران به معبودشان بوده است که از خود می گذشتند تا به او متصل گردند.

 • مهمان - صدا

  ای جذبه ی ذی الحجه و شور رمضانم
  در شادی شعبان تو غرق ست جهانم
  تقدیر مرا نور نگاه تو رقم زد
  باید که شب چشم تو را قدر بدانم
  روی تو و خورشید ، نه ، روشن تر از آنی
  چشم من و آیینه ، نه ، حیران تر از آنم
  در سایه ی قرآن نگاه تو نشستم
  باران زد و برخاست غبار از دل و جانم
  برخاست جهان با من برخاسته از شوق
  تا حادثه ی نام تو آمد به زبانم
  عید ست و سعید ست اگر ماه تو باشی
  ای جذبه ی ذی الحجه و شور رمضانم
  نقطه می گذاری انتهای خط و من باز می رسم سر سطر تو دوباره با نقطه ای تمامم می کنی . و من سمج تر از هزار سطر به پايان رسيده شروع می کنم...آدم ها ، مرا به یاد تو نمی اندازند / اینجا هیچ كس شبیه تو نیست... چون تو بی نهایت بزرگ و منبع هر خیری بر روی زمین هستی.تا فرصت هست بگردیم... آن قدر تا پیدایش کنیم. یک چیزهایی هست که خواب را از چشم آدم مي گیرد. بگردیم پیدایشان کنیم. بدانیم که اگر یافتیم بُردیم و اگر نیافتیم مُردیم. اگر شب خواب از چشمانتان ربوده شد و آرام از وجودتان، حواستان را جمع کنید... شاید کسی یا چیزی گوشه ی روحتان صدایتان مي زند. پا پی اش بشوید و رهایش نکنید... نجوا مي کنند گاهی. توی سکوت به صداها گوش دهيد. زندگی تان را شاید پیدا کنید.
  خدایا در گوشه های زندگیمان در ان کنج تنهایی مان تو را می خوانیم و ارام ارام نجوا می کنیم شاید این بار دستمان ودلمان هردو به یک سو کشیده شده باشد و هردو را بر دستان تو بگذاریم وبه سویت هدایت شویم.

 • مهمان - صبور

  از این همه سلیقه و متن زیبا تشکر می کنم خانم دکتر عزیز .چه خوب دست به قلم می شوید از صبر می نویسید از الطاف خداوند از نشانه های زیبای الهی که مرهم های انسانهای صبور است وماهم صبور .همانگونه که بر شهیدان عشق پیغام دادند:
  ای تشنه سبوی شهادت صبور باش! روزی شراب سرخ به کام تو می‌نهند!
  چه ماهها وسالهایی که گذشت و شعبانها و رمضانهایی که از دست دادیم و می دهیم و چه راههایی که امتحان نکردیم جز همان که بایست می پیمودیم.
  ای خالق بی همتا جرعه ای به ما بنوشان تا همنوای صوت ایه های کریمت شویم. ما را تو دعا کن که خود بر دعای خود بیشمار گمراهیم. سخن را تو بر زبانمان نهادی لیکن سخن جز تو برزبان می اوریم. چشم را به لطف تو گشودیم اما نورت را دیگر نه دیدیم و نه جستجو کردیم. درهای قلبمان را بستیم تا گشودنش به کلیدها میسر نگشت. یک لحظه ما را رها نکردی چرا؟

 • مهمان - م

  فقط خداست كه میشود با دهان بسته صدایش كردمیشود بدون پاهم میشودبه سراغش رفت تنهاكسی است كه وقتی همه رفتند میماندوقتی همه پشت كردند آغوش میگشایدوقتی همه تنهایت گذاشتند محرمت میشودو تنها سلطانیست كه دلش همیشه وهمه جا باشماست.
  همه روزهای ماه شعبان , نوید بخش شادی ها یتان باشد.

 • مهمان - سیدبکایی

  سلام خانم دکتر......
  شعبانتان مبارک.
  بهره بردم اما جسارتا حس میکنم که نیمی از حرفهایتان را ناگفته میگذارید و پنهان....
  ما منتظریم....بنوازیدمان.

 • مهمان - نوری

  انگاه که خداوند ما رابه سوی خود می خواند. سربه جانب او می گردانیم
  "خواند مرا گفت بیا"ودر پاسخ می گوییم :امده ام که جان خود فدا کنم در ره تو .این همه اشتیاق ما, خاک ره دوست شدن , جز عشق وتعهد به حضرت حق نیست. سراسر عالم هستی نوری است که لحظه ای خاموشی در ان نیست جریانی است که سکون ندارد فریادی است که سکوت ندارد... چون متصل به سرچشمه ابدیت والهیت است

افزودن نظر