یا وفی العهد

آدم برای اینکه ماه باشد باید در مدار جاذبه خورشیدی گیر افتاده باشد
تقدیم به محضر سراسر مهر و ادب شه باوفا ابالفضل

۱- در نسبت عشق و نیکویی

السلام علي أبي الفضل العباس بن اميرالمؤمنين: المواسي أخاه بنفسه[۱].
لن تنالوا البر حتي تنفقوا مما تحبون وما تنفقوا من شيء فان الله به عليم- ۵۲ / آل عمران
هرگز به مقام نیکویی نخواهید در رسید مگر از آن‌چه خود دوست می‌دارید در راه خدا انفاق کنید و آن‌چه در راه خدا انفاق کنید خداوند البته بدان آگاه است...
گفته اند چون عزیزترین چیز نزد آدمیان جان است پس مصداق اعلای «مما تحبون» ایثار جان در راه محبوبست.
سلام بر ابي الفضل العباس فرزند امير مؤمنان.. آن‌كه با جان خود نسبت به برادرش مواسات كرد..
سلسله موی دوست حلقه دام بلاست هر که در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست
گر بزنندم به تیغ، در نظرش بی‌دریغ دیدن او یک نظر، صد چو منش خون‌بهاست
گر برود جان ما در طلب وصل دوست حیف نباشد، که دوست دوست‌تر از جان ماست

۲- در نسبت عشق و بصیرت

قال الصادق ـ عليه السّلام ـ : كان عمّنا العباس بن علي ـ عليه السّلام ـ نافذ البصيرة[۲].
عشق کور نمی‌کند.. بینا می‌کند.. لابلای تاریکی‌ها نفوذ می‌کند.. روشن می‌کند.. انتخاب می‌کند..

۳- در نسبت عشق و وفاداری

بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ - ۷۶ / آل عمران
آرى، هر كه به عهدش وفا كند و عشقش را بپاید.. ، بى‏‌ترديد خدا دوستش دارد.
الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَلاَ يِنقُضُونَ الْمِيثَاقَ – ۲۰ / رعد
«ميثاق» به چيزى گفته مى‌‏شود كه دل انسان با آن وثوق و اطمينان پيدا مى‌‏كند...
وفاداری آدم را دلدار می‌کند.. وفاداری بند دل آدم را محکم می‌کند.. دلبند می‌شود.. دلبسته می‌کند
سَلامُ اللَّهِ وَ سَلامُ مَلائِكَتِهِ الْمُقَرَّبِينَ وَ أَنْبِيَائِهِ الْمُرْسَلِينَ وَ عِبَادِهِ الصَّالِحِينَ وَ جَمِيعِ الشُّهَدَاءِ وَ الصِّدِّيقِينَ [وَ] الزَّاكِيَاتُ الطَّيِّبَاتُ فِيمَا تَغْتَدِي وَ تَرُوحُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ أَشْهَدُ لَكَ بِالتَّسْلِيمِ وَ التَّصْدِيقِ وَ الْوَفَاءِ.
سلام خدا و سلام فرشتگان مقرّبش و پيامبران مرسلش و بندگان‏ شايسته‏‌اش و همه شهيدان و صدّيقان و درودهاى پاك و پاكيزه در آن‌چه مى‏‌آيد و مى‏‌رود بر تو باد اى فرزند امير مؤمنان، شهادت مى‏‌دهم براى حضرتت به تسليم و تصديق و وفا...

۴- در نسبت عشق و مراعات

عشق آدم را صبور می‌کند عشق آدم را اهل مدارا و مراعات می‌کند.. خدایا لطفا مراقب قلب ولیت که با عهد شکنی‌های ما عاشقانه صبوری می‌کند باش... و به حق ماه خانواده‌ی پر ستاره‌ی بنی هاشم ما را که در بدعهدی و بی‌ادبی ید طولایی داریم[۳] در عشق خود وفادار کن.. وفادار..
فَإِنَّا یُحِیطُ عِلْمُنَا بِأَنْبَائِکُمْ وَ لَا یَعْزُبُ عَنَّا شَیْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِکُمْ وَ ... وَ نَبَذُوا الْعَهْدَ الْمَأْخُوذَ مِنْهُمْ وَراءَ ظُهُورِهِمْ کَأَنَّهُمْ لا یَعْلَمُونَ ...
إِنَّا غَیْرُ مُهْمِلِینَ لِمُرَاعَاتِکُمْ وَ لَا نَاسِینَ لِذِکْرِکُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللَّأْوَاءُ.
از تمام حوادث و ماجراهایی که بر شما می‌گذرد کاملاً مطلع هستیم و هیچ چیز از اخبار شما بر ما پوشیده نیست... از عهد شکنی‌ها و پشت سر گذاشتن عهد و پیمان‌ها با اطلاعیم... با این همه ما هرگز در رعایت حال شما كوتاهى نمى‌كنیم و یاد شما را از خاطر نبرده‌ایم، كه اگر جز ایـن بود گرفتاری‌ها به شما روى می‌آورد[۴].


[۱] زيارت ناحيه مقدسه
[۲] امين، سيد محسن، اعيان الشيعه، چاپ اول، بيروت، نشر دار التعارف، ۱۴۰۳ ق، ج ۷، ص۴۳۰.
[۳] وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَى آدَمَ مِن قَبْلُ فَنَسِيَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا – ۱۱۵/ طه.
و ما پيش از اين با آدم پيمان بستيم ولی فراموش کرد و او را بر عهدش شکيبا و استوار نيافتيم.
[۴] متن توقیع (نامه) امام زمان حضرت مهدی (عج) به شیخ مفید (ره) بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۷۴ الى ص ۱۷۸.

 • مهمان - آیه

  یا ذالعهدوالوفاء...
  اشکهایم روان تر از کلماتم هستند...

 • مهمان - فاطمه

  سلام و سپاس و تبریک. .
  ابروی ترک خورده عباس خدایا. .
  شق القمر از لشکر ابلیس بعید است. ..

 • مهمان - بهشتی

  خدای بلندمرتبه را شکرگزاریم که بزرگوارانی چون شما اینچنین خوب وپرمحتوا و با سبک خاص می نویسید که محتوای کلام به خوبی جابیفتد.
  نکته اینجاست که :"مایه پرهیزگار قوت صبرست و عقل" .خداوند صبر را از ویژگی صاحبان عقل توصیف می کند همانطور که نقل شده است:
  شمعون راهب از پیامبر(ص) پرسید: به من بگو عقل چیست و چگونه است. چه چیز از آن منشعب مى‏ شود و چه چیز منشعب نمى‏ شود. اقسام و انواع عقل را برایم توصیف نما؟ رسول خدا(ص) فرمود: «همانا عقل، زانوبندى است بر نادانى و نفس [امّاره‏] مانند پلیدترین جانوران است که اگر پایش بسته نشود، بی‌راهه مى‏رود و سرگردان مى‏ شود، پس عقل زانوبند نادانى است. براستى، خداوند عقل را آفرید و به او فرمود: رو کن و او رو کرد؛ سپس فرمود: برگرد و او برگشت، آن‌گاه خداى تبارک و تعالى به او فرمود: به عزّت و جلالم سوگند که من آفریده‏اى از تو بزرگ‌تر و فرمان‌بردارتر نیافریدم، به تو آغاز کنم و تو را به درگاه خود برگردانم، معیار پاداش و کیفر تویى، پس، از عقل، بردبارى نشأت گرفت و از بردبارى، دانش و از دانش، هوشیارى و از هوشیارى، پاکدامنى و از پاکدامنى، خویشتن‌دارى و از خویشتن‌دارى، حیا و از حیا، وقار و از وقار، پایدارى بر کار خوب و از پایدارى بر کار خوب، بیزارى از کار بد، و از بیزارى از کار بد، پیروى از اندرزگو، پس این ده دسته از انواع اخلاق نیکو است و هر کدام از این ده دسته، ده نوع دیگر را در بر دارد ...»
  «وَ جَزاهُمْ بِماصَبَرُوا جَنَّة وَ حَریرا...»«و در برابر صبرشان، بهشت و لباسهاى حریر بهشتى را به آنها پاداش مى‏دهد!...»
  «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّة یهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ كانُوا بِآیاتِنا یوقِنُونَ»«و از آنان امامان (و پیشوایانى) قرار دادیم كه به فرمان ما (مردم را) هدایت مى‏كردند؛ چون شكیبایى نمودند، و به آیات ما یقین داشتند.»
  صبر يك ويژگي رواني و ثبات دروني است كه نتيجة آن مديريت احساسات و هيجانات، توان تحمل سختي‌ها و سخت كوشي در كارهاست. صبر در زندگي انسان كاركردهاي گوناگوني دارد؛ از جمله: انسان را در مقابله با تنيدگي‌ها ياري مي‌دهد، موفقيت در تحصيل، شغل و روابط اجتماعي را تسهيل مي‌كند، در برخورد با هيجانات و احساسات دروني توانمندتر مي‌سازد و در زمينه دين‌داري انسان را ياري مي‌دهد.اما صبر به معنی تحمل ذلت نیست و صبورترین بانوی اسلام حضرت زینب صبر وعقل را در مبارزه با ظلم از خود نشان دادند.
  چه ها بی تو کشیدـ ای داغ سنگین ـ
  حسین عصرعاشورا,ابالفضل
  جگرها از عطش در خیمه می سوخت
  لب خشکیده ی سقا ابالفضل
  فرات!ا ـ ای تشنه جاوید تاریخ ـ
  بگو,آخرچه کردی با ابالفضل !
  فرات از تشنگی می سوخت آن روز
  ننوشیدازلب آقا ابالفضل
  [b]عشق را حسین(ع) نوشت حضرت ابالفضل اجرا و زینب کبری درتاریخ ثبت کرد. حسین با خونش ابالفضل با جانش و زینب با کلامش.[/b]
  اگر كسی مشتاق رسیدن به چیزی باشد، سختی‌های رسیدن به آن را تحمل خواهد كرد. این اشتیاق لازمه ارزشمندی واقعی هدف نیست. ممكن است هدفی در واقع ارزشمند باشد ولی فرد اشتیاقی به رسیدن آن نداشته باشد؛ در نتیجه، دشواری‌های رسیدن به آن را تحمل نخواهد كرد.

 • مهمان - زندگی

  زندگی انقدر ارزش دارد .. که بخواهی .. خیلی از واقعیت های ان را برای خود تعریف کنی ..به خیلی از حقایق ان برای سالها بیندیشی و... بعد انچنان مسحور و شیدا گردی.. که زندگی را باتمام وجود در اغوش بگیری .. و این حقیقت ِ بودن است .. وقتی همه ی وجودت درلحظه های زندگی ارام گرفت .. و معنی زندگی در رگهایت جاری شد .. این حقیقت ِ جاودانگی انسانها است ... بودن و نفس کشیدن در دامان حق و حقیقت... حقیقت مطلق وشور بی نهایت... به نام خدا
  پس از آن‌چه خود دوست می‌دارید در راه خدا انفاق کنید تا به مقام نیکو و زندگی باارزش داشته باشید

 • مهمان - دوستی

  الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَلاَ يِنقُضُونَ الْمِيثَاقَ
  همانان كه به عهد خدا وفا مى‏كنند و پيمان [خدا] را نمى‏شكنن
  بنابراین عقل صحیح وسالم، انسان را به دین الهی وفادار می‌سازد.،وفای به عهد از آثار خرد و عقل بوده و احترام به پیمان‌ها و قراردادهای اجتماعی، از ویژگی‌های انسان مؤمن وعاقل است.
  قرآن, تورات و انجيل, ميثاقى ميان خدا و انسان ها هستند, از اين رو به تورات, (عهد قديم) و به انجيل, (عهد جديد) و به قرآن (عهد اخير) گفته مى شود.
  انسان با قبول دين و كتاب آسمانى و بيعت با پيامبران, عهد و ميثاق الهى را مى پذيرد و تعهد مى كند كه به امر و شرايط و ميثاق الهى عمل كند و در برابر, خداوند گذشته از نعمت هايى كه تاكنون به او داده, وعده داده است كه بندگان شايسته و وفا كنندگان به عهد را وارث زمين گرداند و به تمدن و اقتدار برساند و در آخرت پاداش هاى نيكو و عظيم تر عطا كند. در مقابل, كسانى كه عهد الهى را فراموش كرده و از شياطين پيروى مى كنند, بركات الهى و تمدن و اقتدار از آنها گرفته شود و به عذاب اخروى گرفتار آيند.از دم صبح ازل تا آخر شام ابد/دوستی و مهر بر یک عهد و یک میثاق بود.
  خداوند حکیم بازهم به وفای عهد تاکید می نماید:و اوفوا بالعهد ان العهد كان مسئولا.و به پيمان خود وفا كنيد، زيرا از پيمان پرسش خواهد شد.
  عهدی که میان ما و خداوند منعقد شده، یک پیمان فطری، درونی و غیر قابل انکار است. خداوند موجودات را به گونه ای خلق نموده است که در درون هر کدام از آنها ، قدرت و انگیزه لازم، جهت کسب کمال وجود دارد.خداوند در آیه ۱۲۷سوره اعراف می‌فرماید:
  من عهدی را در درونتان با شما بسته‌ام که آیا من خدای واحد شما و تنها کسی هستم که می توانم شما را هدایت کنم؟ همه گفتید بلی.
  این عهد و پیمان، تکوینی و فطری است و نفس انسان بر این مسئله گواهی می دهد، چرا که هر روز بارها این جمله را تکرار میکنیم؛ ایاک نعبد و ایاک نستعین… خداوندا تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوئیم. و این یعنی که کسی غیر از او بر هدایت ما توانا نیست.
  و باز در سوره یس آیه ی ۶۲ ـ ۶۰ به این عهد اشاره شده است که؛ ای بنی آدم آیا من از شما عهد نگرفتم که شیطان را عبادت نکنید… اگر انسان به عهد خود با خداوند پایبند باشد به سایر عهدها نیز پایبند خواهد ماند، در غیر اینصورت به عهدهای دیگر نیز متعهد نخواهد ماند.
  پس ای انسان پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ،در آرامش فراموش مکن

 • مهمان - رازی

  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله ـ به ابوذر ـ فرمود : مراعات خدا كن تا خدا تو را مراعات كند و خدا را در نظر داشته باش ، تا [همواره] او را در برابر خود بيابى . یعنی راز عشق ومراعات. اگر بیست سی ...راز عشق را بگوییم بازهم کم گفته ایم . گرچه ما فراموش می کنیم مراعات کردنمان را اما او همیشه مراعات ما را میکند که شرمنده هر دو جهان باشیم. انصاف ومروت متقابل موجب تحکیم و تقویت ارتباط با منشع خیر و حکمت و تعالی انسان خواهد بود. لیک راه سخت و دشواری دارد. الا یا ایهاالساقی ادرکاسا وناولها. که عشق اسان نمود اول ولی افتاد مشکلها...

 • مهمان - انسان

  خدا فرصتها رو ایجاد میکنه که به اون نزدیک ونزدیک تر بشیم. اماانسان در بهترین لحظه تصمیم گیری دچار تردید می شه واین تردید همون نقطه اغاز شکست میشه. یعنی یک فرصت دوباره ازدست میره.هروقت دیدید خدا را خوب حس می کنید به هرقیمتی ادامه بدهید. وفاداری خودتون را ثابت کنید که خدا همین نزدیکی است

 • مهمان - دعایی

  ان الله علی کل شی قدیر...
  راه درست را باید رفت گرچه همه انسانها نمی فهمند.خدا خدا کردن های انسانها برای اینه که تنهایی برای هیچ کس نیست وخدا همیشه در کنار دست دعای انها به درد دلهای انها گوش می دهد.

 • مهمان - باران

  خواهی که در این زمانه انسان باشی باید که زلال،مثل باران باشی
  زلالیت وصداقت، نخستین بخش كتاب عشق و بخش پایانی آن از خود گذشتن وبه اوپیوستن است.انسان دربدو تولد همچون قطره ای آب پاك و زلال است همانگاه که نقش اصلی را دارد وبه مرور زمان آنرا ازدست می دهد تا روزی که دوباره به خود بیاید وزلال شود.همانا دل های پاک همچون برکه های آرام اند آنچنان که تصویر ماه برآن ظاهرمی شودوچه تلاشها که یابد کشیده شود تا دلهای ناصاف دوباره زلال و زلالتر شود.یا ایها الانسان انك كادح الى ربك كدحا فملاقیه (انشقاق/‏6 )

 • مهمان - نور

  الحمدالله با اضافه شدن تصاویر جذاب و قسمتهای دیگه یه مقدار به جذابیت سایت اضافه شده دستتون درد نکنه

 • مهمان - ارام

  راز خداوند همان نور است که نسبت با همه دارد.و قرآن خودهمان نور است که از طرف خدايي كه نور هستي است,به عالم تابیده شده است.و چه محبان سینه چاکی که چون ایینه ای نور را به وجود یکدیگر منعکس می کنند.
  رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «كساني كه به خاطر خدا همديگر را دوست مي دارند، روز قيامت بر زميني كه از زبرجد سبز و درخشنده است، در كنار عرش الهي ايستاده اند.رمز این محبت پاک بودن سرزمین دلهاست.
  «وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لا يَخْرُجُ إِلا نَكِدًا كَذَلِكَ نُصَرِّفُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَشْكُرُونَ»[2] سرزمینی که پاک است، سالم است و محصولی را که بیرون می دهد، یک محصول الهی و درست و سالم است. هرگاه سرزمین دلت پاک شد نوری در اعماق ان نفوذ می کند که میوه های اطمینان وارامش ان در سبد دستانتان قرار می گیرد.
  وخداوندبا نوای رسا از دریچه نور نامتناهی خویش , دلها رافرا می خواند:
  سوگند به روز وقتی نور می گیرد و به شب وقتی آرام می گیرد که من نه تو را رها کرده ام و نه با تو دشمنی کرده ام (ضحی ۱-۲)
  پس کجا می روی؟ (تکویر ۲۶)
  چه زیبا خالقی دارم دلم گرم است می دانم
  که فردا باز خورشیدی، میان آسمان چون نور می آید
  شبی میخواندم، با مهر
  سحر می راندم، با ناز
  چه بخشنده خدای عاشقی دارم
  که میخواند مرا، با آنکه میداند گنهکارم
  اگر رخ بربتابانم، دوباره می نشیند بر سر راهم
  دلم را می رباید با طنین گرم و زیبایش
  که در قاموس پاک کبریایی قهر نازیباست
  اگر گم کرده ام من راه و رسم بندگی، اما
  دلم گرم است، می دانم
  خدای من خدایی خوب می داند
  و می داند که سائل را نباید دست خالی راند

 • مهمان - مومن

  شعبان ماه نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) است. این ماه بزرگ مقدمه ای است برای درک هر چه بهتر ماه رمضان و دست یافتن به آمادگی برای حضور هر چه بهتر و بایسته تر در ماه مهمانی خدا. کنون در يکي از سه ماه شريف و با فضيلت الهي ، يعني شعبان قرار داریم . ماهي که درباره شرافت و عظمت آن ، سخنان بسيار گفته شده و دعاها و اعمال متعددي براي آن ذکر شده است . حضرت محمد (ص) رسول گرامي اسلام ، در يکي از روزهاي شعبان ، خطبه اي درمورد اين ماه خواند و در قسمتي از آن فرمود : " شعبان ماه شريفي است و ماه من است . حاملان عرش ، آن را بزرگ مي شمارند و حق آن را مي شناسند . اين ماه ، ماهي است که در آن همچون ماه رمضان ، روزي بندگان زياد و بهشت آذين بسته مي شود . در اين ماه ارزاق مومنان تقسيم مي شود و ماهي است که عمل ( نیک ) در آن چند برابر محاسبه مي شود و کار نيکو هفتاد برابر ثمر مي دهد . "
  خدا آن حس زیبائیست که در تاریکی صحرا زمانی که هراس مرگ میدزدد سکوتت را یکی آهسته می گوید کنارت هستم ای تنها و دل آرام می گیرد . . .

 • مهمان - ملکوت

  چه زیبا برای شعبان و صاحبش قلم زده اید.ردپای خدا را می توان در لابلای نوشته ها دید و عطر رسولش را بویید.
  خدایا! دستم را بگیر که این دست ها، بوی دعاهای مرا می دهد که از ته قلب به آرزوی برآورده شدن به سوی تو دراز شده اند
  خدایا! دست نوازشت را بر رخ بیمارمن بکش که این صورت، تنویر قدمهایی بوده است که در راهت برداشته شده است
  خدایا! به حال زار من گوشه چشمی بیانداز که روزها حال وهوای رسیدن به تو را در سر داشته ام
  خدایا! درب منزل قلب مرا بکوب که سالهای سال، چشمهایم منتظر به این درب دوخته شده است
  خدایا! دوباره از روحت بر من بدم که انگار جسم خاکیم بیشتر از آن روح قدسیت طلب دارد
  خدایا! همیشه بر فکر وخیال من گذر کن که با خیال تو احوالم خوب شده است
  خدایا! انگار وقت آمرزش فرا رسیده است مرا از ملکوت خود و میوه های آمرزشت بی نصیب نفرما که ما همه انا الیه راجهونیم.
  خدایا! خداحافظمان باشد که سراسر عمر بدرقه مان کرده است.

 • مهمان - ن

  شاید زود دیر باشد ودیر زود شود ثانیه هایی که ساعت عمر از انها عبور می کند و فرصتی باقی نماند تا گذشته ها جبران شود. گاه یک تصمیم، تاریخ همه زمانها می شود ،همچون تصمیم حسین (ع) و گاهی یک فریاد در پهنه دنیا برای همیشه باقی می ماند چون فریاد مظلوم، خواهری که گواه تاریخ شد.

 • مهمان - نقطه

  و الله یحب المطهرین ( توبه / 108 ) خداوند انسانهای پاک را دوست دارد . مبنای تمام دوستی های حقیقی از پاکی نشات می گیرد و هر محبتی با منشا ناپاک به مسیر باطل کشیده خواهد شد.برای رسیدن به خدا از هرمسیری خلوص و پاکی نقطه اتصال بین مبدا ومقصد هستند.
  ای دوست قبولم كن و جانم بستان مستم كن و وز هر دو جهانم بستان
  اگر نورِ عشقِ حق به دل و جان انسان بیفتد بال پرواز به افقهای دور از انتظار میسر خواهد شد.

 • مهمان - نسیم

  ای بار هرچه درد جهان روی شانه ات
  جانـــم فــــدای راز ونيـــــاز شبانه ات
  هر صبــح با شميم تو بيـــدار می شوم
  پر می کنـــد غروب دلـــم را بهانه ات
  پيدا نمی شوی و زمين در هوای توست
  پس گوشه ی کدام ستاره ست خانه ات؟
  بی تو اسـيــر مرثـيـه ها می شود غـزل
  کی می رسد به گوش دوعالم ترانه ات؟
  در انـتـظــار آيه ی امّـن يجيـبِ وصـل ...
  مصــداق مضطـر است يتيـم زمانه ات
  شـور بهــار وعـده ی ديــدار می دهـد
  با هر "نسيم" می رسد از نو نشانه ات
  عیدتان مبارک ارزوهایتان محقق و لحظه هایتان پرازموفقیت

افزودن نظر