ميبردم قرار دل حديث نينواي تو

ميبردم قرار دل حديث نينواي تو

مرحوم حسين سعادتمند

دانلود

آقا سلام ماه محرم شروع شد

آقا سلام ماه محرم شروع شد

آقا سلام ماه محرم شروع شد
باز این چه شورش است و چه ماتم شروع شد

دانلود

روضه‌ی شب یکم

روضه‌ی شب یکم

روضه‌خوان‌ها شب اول، روضه‌ی حضرت مسلم می‌خوانند. نام دقیق‌ترش شاید «روضه‌ی غربت حسین» باشد. وقتی معلوم بشود از آن چندهزار نامه‌ی دعوت، یکی‌ش راست و حسینی نبوده. از آن‌همه «فالعجل العجل»ها یکی‌ش مردانه نبوده.

روضه‌خوان‌ها روضه‌ی مسلم می‌خوانند و من فکر می‌کنم چقدر شبیهم به آن‌ها که توی نماز جماعت آخر پشت مسلم را خالی کردند. چقدر اهل منفعت‌ام و پای عافیت که به میان بیاید، چقدر زود دست دلم می‌لرزد. چقدر مرد میدان‌های سخت نیستم.

روضه‌خوان‌ها روضه‌ی مسلم می‌خوانند و من از خودم می‌ترسم. از کوچه‌های کوفه‌ی خودم فرار می‎کنم. می‌روم جایی توی بیابان‌های اطراف گم و گور می‌شوم، جایی که گذار کاروانت به من نیافتد... روضه‌ی شب دوم اما دلم را قدری قرار می‎دهد. تا صبح، قصه‌ی حرّ را گوش کنم و فکر کنم می‌شود دقیقه‌ی نود هم آدم بشوم. فکر کنم تو هنوز هم از من ناامید نشده‌ای. جایی ایستاده‌ای و منتظری که من سرم را پایین بیندازم، گردنم را کج کنم و بپرسم: «هل لی مِن توبه»؟!

مريم روستا

عزت و ذلت- بخش اول

عزت و ذلت- بخش اول

آیت الله مجتبی تهرانی

بسم الله الرحمن الرحيم و الحمدلله رب العالمين،
و صلّي الله علي محمد و آله الطيبين الطاهرين و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين.
اعوذ بالله من الشيطان الرجيم؛

«مَنْ كانَ يُريدُ العِزَّة فَلِلّهِ العِزَّةُ جَميعاً»[1]

قيام امام حسين(علیه السلام) قيامي چند بُعدي

در سنوات گذشته در ايام محرم و دهۀ عاشورا معمول من اين بود كه مباحثي در ارتباط با قيام امام حسين(علیه السلام) مطرح مي كردم و در آن مورد بحث مي‌شد. امسال يكي از دوستان تذكري به من داد كه تذكر خوبي هم بود؛ لذا موضوعي را راجع به قيام امام حسين(علیه السلام) براي بحث در نظر گرفتم.
قيام امام حسين(علیه السلام) اين طور نبود كه يك بعدي، دو بعدي یا سه بعدي باشد، بلکه ابعاد گوناگون داشت؛ يعني دروسي بود كه امام حسين(علیه السلام) چه بسا به ابناء بشر مي‌داد، چه در بعد انساني، چه معنوي، چه معرفتي و حتي بُعد دنيوي؛ البته آن بُعد دنيوي يا مادي­اي كه با بُعد انساني و بُعد معنوي پيوند داشته باشد. اين قيام ابعاد زيادي داشت و من در گذشته برخی از ابعاد آن را مطرح كرده بودم، اما در حال حاضر يكي از ابعاد اين قيام مورد نظر من است كه إن شاء الله اگر توفیق حاصل شود، قصد دارم در اين شب­ها در مورد آن بحث كنم. من از فرمايشات خود حضرت استفاده مي‌كنم همچنانكه در گذشته هم مقيد بودم که از فرمايشات خود امام حسين(علیه السلام) تجاوز نكنم.