سفر اینقدر طولانی؟ نگفتی دختری داری

سفر اینقدر طولانی؟ نگفتی دختری داری

سر آمد شام غم هايم، مه عيدم كجا بودي
شب آرامش من، صبح اميدم كجا بودي
سفر اينقدر طولاني؟ نگفتي دختري داري
نمي داني چقدر از عمه پرسيدم كجا بودي
مغيلان چيست ميداني؟ فقط اين را بگو بابا
ز پايم دانه دانه خار ميچيدم كجا بودي
نه لالايي نمي خواهم دگر، اما در اين مدت
كه من از درد يك شب هم نخوابيدم كجا بودي
نمي خواهم بگويم كه كجا رفتم، نمي خواهم
بپرسم از تو در بازار چرخيدم كجا بودي
نميخواهد بگويي كه كجا رفتي، نميخواهد
كه از خاكستر گيسوت فهميدم كجا بودي
به زحمت روي پنجه ايستادم در ميان بزم
خودم با چشم خود ديدم، خودم ديدم كجا بودي

شاعر: محمد رسولی

دانلود

معرفی کتاب حماسه و عرفان

معرفی کتاب
حماسه و عرفان/ آیت الله جوادی آملی/ انتشارات اسراء

hamase erfan

 

یکی از آثار ارزشمند مفسر و اندیشمند حوزه که یک دوره فشرده­ی شناخت قیام سیدالشهدا(ع) است. اصل مطالب کتاب، برگرفته از سخنرانی‌های آیت الله در محرم سال 1368 است که پس از انجام تغییرات لازم و حذف و اضافات، به چاپ رسیده است. در مقدمه کتاب آمده است: «نقش حماسه و تأثیر ستم ستیزی در تعالی روح بشر، زمینة اشتیاق عارفان ناب را به شهادت فراهم کرده و مجاهد کوی حق را با عرفان اصیل آشنا می سازد و این، همان هماهنگی حماسه و عرفان است...جهاد حقیقی بدون عرفان ناب نخواهد بود؛ چنانکه عرفان خالص بدون ایثار مال و جاه و نثار جان حاصل نخواهد شد. در وصف مجاهدان راستین، نشانه‌های عرفان مشهور است و در رسم عارفان واقعی، علامت‌های مجاهدت مشهود.»

کتاب در سه بخش « هماهنگی آیین اسلام با فطرت، فضیلت حماسه و عرفان و عارفان حماسه ساز و حماسه سازان عارف» منتشر شده است.

 

واقعه کربلا در قرآن

واقعه کربلا در قرآن

حجت الاسلام والمسلمين میرباقری

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و لعنة علی اعدائهم اجمعین اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل الساعة ولیاً و حافظاً و قاعداً و ناصراً و دلیلاً و عیناً حتی تسکنه ارضک طوعاً و تمتعه فیها طویلاً و هب لنا رأفته و رحمته و دعائه و خیره ما ننال به سعة من رحمتک و فوز عن عندک.

یکی از آیاتی از قرآن که تاویلش به اهل بیت ارجاع شده است آیات سوره‌ی مبارکه‌ی کهف و داستان اصحاب کهف است که همه شنیده اند.. مرحوم شیخ مفید این ماجرا را نقل کردند سید بن طاووس ابن شهر آشوب نقل کردند که زید از صحابه است می‌گوید من در کوفه بودم در منزل و حجره‌ی خودم صدای تلاوت قرآن لطیفی را شنیدم که این آیه را تلاوت می‌کرد «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْكَهْفِ وَالرَّقِيمِ كَانُوا مِنْ آيَاتِنَا عَجَبًا»کهف/ 9 که آیه‌ی اولی است که داستان اصحاب کهف در قرآن با آن شروع می‌شود. دنبال کردم دیدم سر مطهر سیدالشهدا است بالای نیزه و این آیه را تلاوت می‌کنند در حالی که سر‌های دیگری به دنبال این سر و همراه کاروان اسرا وارد کوفه شده است. می‌گوید عرض کردم بله داستان شما واقعا عجیب­تر است. ان شاءالله داستان اصحاب کهف را عرض می‌کنم و کهفی که آن‌ها به آن پناه برده بودند چه بود. قبلا اشاره بکنم در معارف ما در ادعیه به خصوص زیارات معصوم و در روایات از ائمه علیهم السلام تعبیر به کهف شده است. مثل صلوات شعبانیه که همه آشنا هستید بعد از نافله‌ی ظهر هم خوانده می‌شود مستحب است این شش صلوات خوانده شود آن جا دارد کَهفٌ حَصِین.