پرداخت هزينهٴ سنگين برای آزادی دين

آیت الله جوادی آملی

امام حسین (علیه السلام) برای رهانیدن دین الهی از اسارت امویان، هزینهٴ سنگینی پرداخت كرد. آن حضرت (علیه السلام) پیش از حركت به سوی كربلا، چند شب پیاپی به زیارت مزار پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) رفت و با آن حضرت چنین نجوا كردند: درود بر تو ای پیامبر خدا! من حسین، فرزند تو و فرزند زادهٴ توأم. این مردم جایگاه مرا نشناختند و حق مرا ضایع نمودند و حرمت مرا نگاه نداشتند. این است شكوهٴ من به پیشگاه تو تا به دیدارت بشتابم؛ «أنا الحسین بن فاطمة، أنا فرخك و ابن فرختك... إنّهم قد خذلونى و ضيّعونى و إنّهم لم یحفظونى و هذا شكواى إلیك حتّی ألقاك»[۱].

شب بعد، از خداوند خواستند تا وظیفهٴ ایشان را به آن حضرت (علیه السلام) بنمایاند: خدایا! من معروف را دوست دارم و از منكر بیزارم. به احترام این مزار و كسی كه در آن است، از تو می خواهم راهی پیش رویم نهی كه خشنودی تو در آن است؛ «و أنا اَسألك یا ذا الجلال و الإكرام بحقّ هذا القبر و من فیه ما اخترت من أمرى هذا ما هو لك رضی». آنگاه در حالت منامیه پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) را دیدند كه به او فرمودند: اكنون، پدر و مادر و برادرت در كنار من هستند. همهٴ ما مشتاق دیدار تو هستیم و تو را در بهشت درجاتی است كه جز با شهادت به آن نمی رسی[۲].

یا حسن، غریب آقا غریب آقا

تو مدینه یه قبر بی نام و نشون
چلچراغش ستاره های کهکشون
تو شهر جدش از همه غریبتره
یادآور غربت تلخ مادره
یادآور، غم دلای خون
غصه های خواهری مهربون
خیره مونده به تشت روبرو
به لخته های خون
(یا حسن، غریب آقا غریب آقا)

به شعله بسته عدو بارگاه زینب را

مرا بخوان که به عشق تو تشنه‌تر باشم
بخوان که مثل خیام تو شعله‌ور باشم
من از دیار حبیبم نه از بلاد غریب
مرا بخوان نفسی با تو همسفر باشم
قسم به روضه دیوار و در که تا هستم
به یاد کرب و بلای تو دربه در باشم
به ماتم حسن بن علی گرفتارم
مقدّر است که همواره خون‌جگر باشم
قسم به غربت مسلم غریب خواهم مرد
اگر ز غربتت ای یار باخبر باشم
بیار باده اهلی من العسل مولا
که در کنار تو از مرگ برحضر باشم
دلم شده است به تیر سه شعبه زخمی تا
به یاد اصغر شش ماهه نوحه‌گر باشم
غبار راه سعیدم مرا بخوان ای یار
مرا بخوان که نماز تو را سپر باشم
به شعله بسته عدو بارگاه زینب را
مرا مباد که یک آه بی اثر باشم

ربّانی بودن ویژگی مهم اصحاب سیدالشهداء- بخش اول

آیت الله سید محمد مهدی میرباقری- سال ۹۴

نیت همراهی با سیدالشهداء علیه ‌السلام طریق همراهی تاریخی با حضرت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله ربّ العالمینَ و صلّی الله علی سیّدنا و نبیّنا محمّد و آله الطاهرین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین. در زیارات اصحاب سیدالشهداء علیه ‌السلام که از معصومین علیهم ‌السلام نقل شده، صفاتی برای اصحاب حضرت ذکر شده است؛ بعضی از این صفات مختص اصحاب هستند و در زیارت مأثوره ایشان آمده است؛ مثل زیارتی که در مورد وجود مقدس قمر بنی هاشم علیه ‌السلام، حضرت علی اکبر علیه ‌السلام یا حضرت مسلم‌ علیه ‌السلام آمده است؛ ولی بعضی از صفات هم صفات عمومی همه اصحاب سیدالشهداء علیه ‌السلام است. توجه به این صفات و تلاش در کسب این صفات موجب می شود که ما هم به سیدالشهداء علیه ‌السلام بپیوندیم؛ چون براساس ادله، حضرت ما را دعوت کرده اند و ما هم جزو مدعوین و دعوت شدگان حضرت بوده ایم؛ اگرچه ما سستی هایی داشتیم و این سستی ها موجب شده نتوانیم در کربلا همراه حضرت باشیم؛ ولی ظاهراً این راه باز است و هنوز هم می توان جزو یاران حضرت بود و به ثواب اصحاب شهید حضرت رسید.

امام رضا علیه ‌السلام به شبیب فرمودند: «اگر می خواهید در ثواب شهادت اصحاب سیدالشهداء علیه ‌السلام شریک شوید و همراه آن ها باشید، هرگاه سیدالشهداء علیه ‌السلام را یاد کردید، بگویید: «یا لیتنی کنت معهم فأفوز فوزا عظیماً»[۱] ؛ یعنی ای کاش من هم در کنار شهدای کربلا با شما بودم. حداقل باید تأسف خورد که چرا در آن مواقع همراه حضرت نبوده ایم تا به آن ثواب ها برسیم؛ در زیارت جامعه ائمه المؤمنین ـ که از امام هادی علیه ‌السلام نقل شده و زیارت فوق العاده ای است ـ به حضرت عرض می کنیم که ما با کسانی که در جنگ صفین، جمل و نهروان بودند و در کنار امیرالمؤمنین علیه ‌السلام با ناکثین و قاسطین و مارقین جنگیدند و با اصحاب سیدالشهداء علیه ‌السلام که در کنار حضرت بودند و با دشمنانش جنگیدند، همراه و شریک هستیم؛ «بِالنِّيَّاتِ‏ وَ الْقُلُوبِ‏، وَ التَّأَسُّفِ عَلَى فَوْتِ تِلْكَ الْمَوَاقِف‏»[۲] ؛ ما با نیت و قلب خود همراه آن ها هستیم و به وسیله تأسفی که از نبودنمان در کنار حضرت می خوریم و با آرزومندیمان برای همراهی با ایشان و درک این مواقف، راه ما باز می شود و می توانیم با اصحاب سیدالشهداء علیه ‌السلام همراه باشیم.

مراحل همراهی با سیدالشهداء علیه ‌السلام در همه عوالم