برای میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام

اجداد من از دیر زمان عاشق عشقند
دیدید که در طینت ما هم هنری هست

هر جا سخن از خاک دری هست، سری هست
هر جا تب عشق است، دل در به دری هست
دیروز گدایان همه دنبال تو بودند
هر جا که شلوغ است یقیناً خبری هست
اجداد من از دیر زمان عاشق عشقند
دیدید که در طینت ما هم هنری هست
بازار مرا با قدمت گرم نکردی
یک چند غلامی که بیایی ببری هست
در غیبت شه روی به شهزاده می آرند
صد شکر که در خانه ی آقا، پسری هست
هر جا قد و بالای رشیدی ست، یقیناً
دنبال سرش نیم نگاه پدری هست
یا حضرت ارباب، دمت گرم و دلت شاد
یا حضرت ارباب کرم، خانه ات آباد

تاکید بر تأسی از پیامبر گرامی اسلام (ص) در بهره‌برداری از فرصت معنوی ماه شعبان

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

همه ما موظف به محاسبه هستيم، به ما دستور دادند كه «حاسبوا انفسكم قبل أن تحاسبوا»؛ انسان اگر الآن حسابش را انجام دهد در يوم‌الحساب قدري راحت‌تر است.

اينكه مي‌بينيد بزرگان ما بسیار بر اهمیت ماه شعبان تكيه مي‌كنند براي اين است که آنها كه اهل سير و سلوك‌اند سالشان از اول ماه مبارك رمضان شروع مي‌شود! يعني ماه شعبان برای آنها آخر سال است، لذا تمام سراسيمگي آنها اين است كه آخر سال حساب كنند چه كار كردند؟! در نتیجه در ماه شعبان خيلي در تلاش‌اند تا کمبودها را جبران کنند. براي همين است که مي‌گويند ماه شعبان, ماه محاسبه و دادن مُزد است.

در همين صلوات شعبانيه که از وجود مبارك امام سجاد(سلام الله عليه) نقل شده و عندالزوال هم خواندنش مستحب است، دارد كه وجود مبارك پيغمبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) با وجود اینکه تمام سال نماز شب می خواندند اما در ماه شعبان شبها را به نماز شب و هر روز را به روزه می گذراندند.

راه پيغمبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) يك راه وسيع است؛ ایشان يك سلسله دستورهاي عمومي مي‌دهد كه همه ما موظفيم اين دستورها را بفهميم و عمل كنيم و برای ما نقش راهنما را دارد اما اين صلوات نوراني شعبانيه مي‌گويد او كه تنها راهنما نيست، بلکه او راه است! اين درودي كه مي‌فرستيم مي‌گوييم «و طريقاً اليك مهيعا» نه «هادياً», نه او راهنماست, اين صلوات شعبانيه نمي‌خواهد بگويد او پيغمبر است، او راهنماست، او مبلّغ است، بلکه مي‌گويد او راه است «و طريقا اليك مهيعا» مهيع يعني راهِ باز, همه اين هفت ميليارد بخواهند راه پيغمبر را بروند، راه باز است در حقیقت این دعا به ویژه به ما طلاب مي‌گويد تنها به نقل حرف آن حضرت اکتفا نکن، بلکه ببين او كجا مي‌رود و دنبالش برو! آن وقت خواهی دید نزاعی در كار نيست، اختلاف در كار نيست، که اميدواريم كه ان‌شاءالله اين توفيق نصيب همگان بشود.

نامه 62 نهج البلاغه

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم

«الحمد لله ربّ العالمين و صلّي الله علي جميع الأنبياء و المرسلين سيّما خاتمهم و أفضلهم محمّد و أهل بيته الأطيبين الأنجبين سيّما بقيّة الله في العالمين بهم نتولّي و من أعدائهم نتبرّء الي الله».

نامه 62 نهج البلاغه

آیت الله جوادی آملی

... سلسله بحث‌هايمان به نامه 62 رسيد. اين نامه 62 را وجود مبارك اميرالمؤمنين براي مردم مصر نوشت. مستحضريد كه وقتي وجود مبارك حضرت امير به حكومت رسيد، كلّ خاورميانه يك كشور پهناور بود كه والي و حاكم آن، علي‌بن‌ابي‎طالب بود، ايران با همه وسعتي كه داشت چندتا استانداري بود و لاغير! مصر با آن عظمتي كه داشت يك استانداري بود. ايشان براي مصر يك استانداري به عنوان «مالك» اعزام كرد و آن عهدنامه‌اي كه براي اداره مصر مرقوم فرمودند، جداگانه در نهج‌البلاغه آمده است. يك نامه ديگري براي مردم مصر نوشت. در آن نامه به مردم فرمود كشور را تنها رهبرِ خوب اداره نمي‌كند، تنها داشتن چند مسئول خوب و بلندهمّت اداره نمي‌كند، عنصر محوري يك كشور, مردم آن مملكت‌اند؛ اين سه قسمت را وجود مبارك اميرالمؤمنين در اين نامه‌اي كه براي مردم مرقوم فرمود جداگانه نوشت. آن نامه‌اي كه براي مالك نوشت ظاهراً كلّ آن نامه در نهج‌البلاغه آمده، مفصّل هم هست. ممكن است بخشي از آن مطالب نيامده باشد؛ ولي قسمت مهمّ آن نامه كه بخش‌نامه حضرت بود در نهج‌البلاغه آمده و اما اين نامه‌اي كه براي مردم مصر نوشت تقريباً سي صفحه است حداكثر آن دو صفحه در نهج‌البلاغه آمده به مردم مصر فرمود: داشتن رهبر خوب لازم است ولي كافي نيست, داشتن بعضي از مسئولان خوب و مدير و مدبّر لازم است ولي كافي نيست. نگوييد رهبري مثل علي‌بن‌ابي‎طالب داريم, نگوييد مسئولي مثل مالك اشتري داريم، شما مي‌بينيد دشمن از هر طرف حمله كرده است.

مستحضريد حفظ اين انقلاب كار آساني نيست. شما هر روز مي‌شنويد عده‌اي از عزيزترين و بهترين فرزندان اين سرزمين براي حفظ اين سرزمين شربت شهادت مي‌نوشند، همين خبر را اخيراً همه شما شنيده‌ايد. آن بيگانهٴ استكبار و صهيونيست اين سلفي و داعشي و تكفيري را آماده كرده است. كم نيست كه انسان چندين سرباز را يك روز تقديم نظام اسلامي بكند، اينها كار كوچكي نيست؛ اما دشمن از هر طرف دارد حمله مي‌كند.