حفظ دستاوردهای ماه مبارك رمضان از مهم‌ترين وظايف روزه‌داران است

حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی

مهمترین وظیفه ما بعد از ماه مبارك رمضان حفظ دستاورد این ماه پربركت است؛ همان طوری كه ذات اقدس اله به همه ما دستور داد شما حافظ نمازتان باشید «حافِظُوا عَلَي الصَّلَواتِ» یا اینها «عَلي صَلَواتِهِمْ يُحَافِظُونَ»، درباره روزه هم همین دستور هست! اینها به عنوان تمثیل ذكر می‌شود نه به عنوان تعیین؛ یعنی اگر در قرآن فرمود مواظب نمازتان باشید این اختصاصی به نماز ندارد، باید مواظب «عبادت» بود كه این عبادت اثر خاص خودش را داشته باشد، منتها چون نماز عمود دین است درباره نماز وارد شده است «حافِظُوا عَلَيٰ الصَّلَوَاتِ» وگرنه روزه هم همین طور است كه ما موظفیم حافظ و محافظ روزه‌مان باشیم.

برای شما عزیزان جوان، خواه طلبه و خواه دانشجو، حفظ روزه خیلی سخت نیست كه محافظ روزه باشید و آن این است كه ماهی این سه روز را روزه بگیرید، پنج شنبه اول پنج شنبه آخر و چهارشنبه وسط ماه، بر اساس «مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِهَا» اگر كسی یك كار خیر انجام بدهد خدا ده برابر پاداش می‌دهد، اگر كسی سه روز را در ماه روزه بگیرد سه ده روز می‌شود سی روز، گویا سی روز را روزه گرفته است، این می‌شود جزء «صائم الدهر»، ما اگر روزه را در طی سال حفظ بكنیم در حقیقت جزء محافظان صومیم و جزء محافظان ماه مبارك رمضانیم.

حفظ درباره بحثهای عبادی حفظ متقابل است نه یك جانبه! یك وقت است انسان امانتی مانند یک ظرف را حفظ می‌كند تا نشکند این حفظ متقابل نیست اما وقتی یك چراغی در دست اوست در شب تار این حفظ، حفظ متقابل است یعنی اگر كسی چراغ را مواظب بود و آن را حفظ كرد چراغ هم او را حفظ می‌كند و راه را به او نشان می‌دهد! عبادتها این ‌طور است واقعاً آدم را از هر خطری حفظ می‌كند.

ما در ماه مبارك رمضان گذشته از روزه دعا هم داشتیم. این مكتب، مكتب دعاست، دعا یك اصل است! در ماه مبارك رمضان برای روزش برای شبش برای سحرش برای هنگام افطارش برای تمام این فرصتهای مناسب دعای مخصوص دستور داده شده چرا که دعا عبادت است و سهم تعیین كننده‌ای دارد؛ گفتمان با خدا و درخواست از خداست و دریافت از خداست در نتیجه این را عرض می‌كنیم كه حفظ ماه مبارك رمضان به همین دعاهاست.

پس بهترین عبادت همان دعاست، ما چرا در دعا كوتاهی كنیم چرا دعا نكنیم و چرا از او نخواهیم؟! مگر محتاج نیستیم؟! مگر راههای دیگر بسته نیست مگر تنها راه رجوع به او نیست؟! نقش عباداتی همچون دعا و روزه این است كه آنچه در درون انسان هست را شكوفا می‌کند، آن وقت هم انسان روزه را حفظ كرده و هم روزه او را حفظ كرده است كه امیدواریم ان‌شاء‌الله تا ماه مبارك رمضان بعدی همه شما عزیزان هم حافظان صوم باشید و هم صوم حافظ شما باشد.

شب گریه بود کار علی بعد فاطمه

شب گریه بود کار علی بعد فاطمه
چاه است راز دار علی بعد فاطمه
لالایی شبانه در گوش نخل هاست
آواى غصه دار علی بعد فاطمه
روزی هزار بار در آن کوچه جان سپرد
آن کوچه شد مزار علی بعد فاطمه
لبریز خوشه‌خوشه‌ی صبر است بعد از این
دسداس روزگار علی بعد فاطمه
هربار بی قرار شده زینب آمده
زینب شده قرار علی بعد فاطمه

دانلود فایل صوتی

سیر در مقامات توحید تا لقاء الله با هدایت اولیاء الهی- بخش دوم

آیت الله میرباقری سال 94

مقام توحید کامل، رسیدن به مقام لقاءالله و دریافت قرآن از حجاب رسول الله

خب چه کلمه ای را به شما إلقاء کردیم؟ خدای متعال با پیامبر بدون اینکه جبرئیل باشد، در یک مقامی، تکلم کرده، بدون این که حجاب باشد. خب چه کلمه ای را القا کرده؟ «...أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِّنْ أَمْرِنَا» آن حقیقت روح؛ «مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ»؛ اگر این کلمه جامعه به شما عطا نمی شد، شما حقیقت ایمان و کتاب را دریافت نمی کردید. همه حقایق ایمان، مقامات توحید، همه کتاب الهی به حضرت این گونه عطا شده. «وَلَكِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِي بِهِ مَن نَّشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا»؛ این کلمه ای که به شما عطا کردیم با شما صحبت کردیم، این روحی که به شما دادیم، این را نوری قرار دادیم که این روح لباس نور پوشید. همه عباد الله با این نور هدایت می شوند، همه عباد الله، انبیاء، اولیائش.

اگر به این پیامبر وحی می شود به همین معناست. «قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ يُوحَى الیّ»؛ به پیامبر وحی کردیم. حالا آن وحی پیامبر چیست؟ «أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ»؛ إله شما یکی بیشتر نیست. حقیقت إله را جلسات قبل ترجمه کردیم. إله یکی است، آن هم حضرت حق است، مابقی اسم گذاری است، إله نیستند، اسماء حسنی را ندارند. خب به من توحید وحی شده است، من حامل توحید هستم. خدای متعال توحید را در قالب وحی به من عطا کرده است. این توحید را بر شما آورده. لباس بشر پوشیدم، مثل شما زمینی شدم، همنشین شما شدم، با شما می نشینم، برخاست می کنم، برای تان توحید را آوردم. «يُوحَى إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ».