مباهله

آیت الله جوادی آملی

از غريب ترين ايام زندگي ما ايام مباهله است. خيلي از ما عالمانه حرف مي‌زنيم و عوامانه فكر مي‌كنيم در نتیجه آن اركان ولايت را تقريباً از دست مي‌دهيم در حالی که اجزاي غير ركني را خيلي محترم مي‌شمريم مانند اول ذيحجه که سالروز ازدواج وجود مبارك حضرت امير با فاطمه زهرا(سلام الله عليهما) است اينها جزء واجبات غير ركني است و حال آنکه ما در نماز يك واجب ركني داريم و يك واجب غير ركني؛ در خصوص امامت و ولایت نیز همين طور است؛ غدير جزء واجبات ركني امامت است، مباهله جزء واجبات ركني ولایت است و با سالروز ازدواج فرق مي‌كند. در حالی که نه رسانه‌ها از او نام مي‌برند و نه حوزه‌ها خبري هست! آن وقت آن مسائل واجبات غير ركني را خيلي دامن مي‌زنيم، آنها هم واجب هست اما مثل اجزاي نماز است. لکن حمد و سوره كجا، ركوع و سجود كجا؟! حمد و سوره واجب غير ركني است اما ركوع و سجود واجب ركني است.

  • سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون؛ واقعیت این است که ما بچه مذهبی ها آستین همت بالا زده ایم که برای عزاداری و سوگواری آل الله علیهم السلام خوب تلاش کنیم ولی برای جشن و سرور این بزرگواران انگار نه انگار!
    مباهله یک نمونه از وقایع مهم و بزرگی است که در دهه اخر ذی الحجه روی داده است. وقایع غدیر، ولادت امام موسی کاظم سلام الله علیه، نزول سوره دهر و ماجرای اطعام مسکین، یتیم و اسیر، نزول آیه تطهیر و ماجرای موسوم به حدیث کسا، نزول آیه ولایت و ماجرای خاتم بخشی امیرالمؤمونین صلوات الله علیه و... همه در این ایام رخ داده است ولی دریغ از یک دهه جشن و شادی. بیایید تا نشانتان بدهم در همین دهه چقدر سوگواری کردند چقدر روضه خواندند... بلی، زیارت امام حسین سلام الله علیه و گریه بر آن حضرت خیلی خیلی خیلی فضیلت دارد، اما پس شادیهای آن حضرات را باید چه کنیم؟ مگر نگفتند «یفرحون بفرحنا و یحزنون بحزننا»؛ این «یفرحون» را چه کنیم؟ نوجوان از من پرسید شادی در اسلام چه تعریفی دارد؟ روشهای شادی چگونه است؟ من ماندم چه جواب بدهم...! اشکال را در جماعت مذهبی میبینم، در هیئت ها در روحانیت و... .خدا مارا هدایت کند.

افزودن نظر