سلام بر بدن تو سلام بر سر تو

سلام بر بدن تو سلام بر سر تو
سلام بر لب خشکیده و مطهر تو
به بوسه گاه گلویت و بوسه ی جدت
سپس سلام به رگ های پاک حنجر تو
به تار و پود سیاه لباس گریه کنان
تمام این دهه ی جانگداز آخر تو
فقط سلام که عرض ارادتی باشد
خدا کند برسد از دلم به محضر تو
سلام های مکرر نثار جسمت ، بر
هزار و نهصد و پنجاه جای پیکر تو
سلام من به تو و اضطراب چشمانت
به خیمه های فروزان در برابر تو
سلام من به تو و " مادر " و به اجدادت
سپس سلام به " پیراهن " معطر تو
سلام من به تو و نیزه ای که خم گردید
ادب نمود به بانوی ما ، به دختر تو
سلام من به علی اکبر و حبیب و زهیر
و صد سلام به سقای ماه منظر تو
اگر به محضر خواهر سلام من برسد
بگو : " فدای تو و تار و پود معجر تو"

 دانلود فایل صوتی

جلسه درس اخلاق (1396/09/09)

آیت الله جوادی آملی

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم

«الحمد لله رب العالمين و صلّي الله علي جميع الأنبياء و المرسلين سيّما خاتمهم و أفضلهم محمد (صلّي الله عليه و آله و سلّم) و اهل بيته الأطيبين الأنجبين سيّما بقيّة الله في العالمين بهم نتولّيٰ و من أعدائهم نتبرّء الي الله».

مقدم شما بزرگواران، فرهيختگان و نخبگانِ حوزوي و دانشگاهي و علاقه‎مندان به بقية الله(ارواحنا لمن سواه فداه) و طلّاب گران‎قدر و برادران و خواهران ايماني را گرامي مي‌داريم. اين ايّام که متعلّق به ذات مقدس ولیّ عصر(ارواحنا فداه) هست، امامت و ولايت آن حضرت را، اوّل به پيشگاه خود آن حضرت، بعد به امت اسلامي و شما بزرگواران تهنيت عرض مي‌کنيم و ايّام وحدت را گرامي مي‌داريم و از ذات اقدس الهي مسئلت مي‌کنيم که اين امت را مشمول ادعيه خاصّه ولیّ عصر قرار بدهد.

بحث ما در نهج البلاغه، به نامه وجود مبارک اميرالمؤمنين به حارث همْداني رسيد.[۱] حارث همْداني از اصحاب خاص حضرت بود و جزء تابعين بود؛ يعني محضر پيغمبر(عليه و علي آله آلاف التحيّة و الثّناء) را ادراک نکرده است. از اصحاب خاص اميرالمؤمنين بود، محضر وجود مبارک امام حسن، امام حسين، امام سجاد، امام باقر و تا امام صادق(سلام الله عليهم اجمعين) را ادراک کرده است و عمر بابرکتي هم داشت و حارث بن عبدالله همْداني هم، اهل يمن هست، قبيله‌اي از قبايل بنام عرب، همان قبيله همْدانيه هستند.

حارث بن عبدالله همْداني غير از هَمَداني است. هَمَدان از شهرهاي قديمي ايران است. طبق گزارشي که برخي‌ها و اقليم‌شناسان داده‌اند، گفتند اين ساخت نوه حضرت نوح است. آن شخص که نوه حضرت نوح بود، به نام هَمَدان بود و اين شهر را به نام خودش ناميد يا به نام او شهرت يافت، ولي رجال بزرگ علمي از اين شهر برخاستند؛ عده‌اي از آنها اصحاب ائمه بودند، شاگردان ائمه بودند، جزء روات ائمه بودند. مردان متکلّم بزرگي هم از اين منطقه برخاستند؛ قاضي القضات هَمَداني برای همين اسدآباد همدان است. ايران از کشورهاي بزرگ و بزرگوار عالِم‌پرور است که مي‌توان از اين شناسنامه ديني، حداکثر بهره را بُرد.