قاسم صرافان

قاسم صرافان

اين همه دست به سوي تو دراز است رضا !

باز مشت من و آغوش تو باز است رضا !

باز «من» دارد از آن دور تهي مي‌آيد

آن که مي‌آيد از آن دور جنازه است رضا !

زنده شد پيش نگاهت، تو خدايش شده‌اي

کفرِ «خورشيد» پرستان پُرِ راز است رضا !

دست من نامه‌اي از توست، نوشته‌ست در آن:

به حرم آمدن مست مجــــاز اســت.رضا.

من و انگور، دلي مست و نگاهي پرِ اشک

قبله در حسرتِ اين راز و نياز است رضا!

هشت رکعت وسط صحن تو افتاد به خاک

رقص عشق است، فقط شکل نماز است رضا !

هر دلي مي‌رسد از راه شکسته ‌است...   چقدر-

جاده‌ي عاشقيت حادثه ساز است! رضا !

آه! آواز خوش گوشه‌ي «نيشابور»ت

در مقامي پر از اندوه «حجاز» است رضا !

پيش پرهاي کبوتر، آسمان دل تو

تا خدا، پنجره در پنجره باز است رضا !

حضرت علی اکبر(ع) از دروغ تنفر داشت و راستگویی شیوه او بود

حضرت علی اکبر(ع) از دروغ تنفر داشت و راستگویی شیوه او بود

آیت الله جاودان

 

«حضرت علی اكبر (ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان،(1) سال43 قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر گرامی اش امام حسین بن علی بن ابی طالب (ع) و مادر محترمه اش لیلی بنت ابی مرّه بن عروه بن مسعود ثقفی است.(2) او از طایفه خوش نام و شریف بنی هاشم بود . و به بزرگانی چون پیامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، امیر مؤمنان علی بن ابی طالب(ع) و امام حسین (ع) نسبت دارد .

علی که هفت‏ ساله شد، به تمرین های فکری و آموزش ‏های دینی‏ پرداخت و با مراقبت‏ه ای صحیح سنجیده پدر بنیان‏های اعتقادی در روان او و شیوه ‏های رفتاری در اعمال او رشدی بیشتر یافت. روزی پدر، عبدالرحمان را به آموختن سوره حمد به فرزندش ‏گمارد. وقتی آموزش تمام شد و علی در حضور پدر سوره حمد را قرائت کرد، پدر، هدایای فراوان به عبدالرحمان بخشید. آنگاه به اطرافیان که از این همه ‏بذل و بخشش تعجب کرده بودند، فرمود: «این هدایا توان برابری عطای معلم علی را ندارد که در برابر تعلیم قرآن، همه هدایا ناچیز است».

سلوک عرفانی از دیدگاه اهل بیت علیهم السلام

سلوک عرفانی از دیدگاه اهل بیت علیهم السلام

 آیت الله بحرانی (ترجمه دکتر علی شیروانی)

شناخت و دوست داشتن پیغمبر صلی الله علیه و آله در اسلام

شناخت و دوست داشتن پیغمبر صلی الله علیه و آله در اسلام

شهید آیت الله دکتر بهشتی

مدتى ما با اين نويسندگان غربى كلنجار مي‌‏رفتيم كه شما به غلط ما مسلمانها را Mohammedan ، يعنى محمديها و پيروان محمد، مي‌‏خوانيد. ما به محمد پيامبر احترام مي‌‏گذاريم و او را دوست داريم؛ اما لقب تاريخى ما، برحسب آنچه قرآن مي‌‏خواهد، «مسلم» است. شما اشتباه مي‌‏كنيد كه ما را به جاى مسلمان، »محمدى« مي‌‏ناميد. خيلى فرق دارد! شما چون خودتان را مسيحى ناميده‌ايد [ما را هم به آن قياس كرده‌ايد]. يعنى قطبتان و محورتان مسيح است – تا آنجا كه مسيح مي‌‌ايد مقدم بر خداى آفريدگار مسيح مي‌‏شود: اول مي‌‏شود پسر خدا، كم كم مي‌‏شود شريك خدا، كم كم مي‌‏شود همتاى خدا، بعد هم مي‌‏شود ادغام در خدا؛ آن هم ادغام اين طرفى، يعنى آن قدر كه نام مسيح در شما هست، اما نام خدا در شما نيست. اين انحراف شماست. بيخود كرديد! پيغمبر ما و قرآن ما نمي‌‏خواست ما اين طور باشيم. او نمي‌‏خواست ما محمدى باشيم. او مي‌‏خواست ما خدايى باشيم؛ مسلم باشيم؛ تسليم در برابر خدا. محمد براى ما چيست؟ رسول ‌الله است. خيلى جالب است كه قرآن تكيه دارد بر اينكه مسلمانها از دوره‏‌اي به بعد در تاريخ اسلام، ديگر «يا محمد» نگويند؛ بلكه بگويند «يا رسول ‌الله». اين نصّ قرآن است. بعضيها فكر مي‌‏كنند قرآن خواسته با اين ترتيب براى پيغمبر يك تشريفات درست كند. يعنى چون صدا كردن محمدبن عبد‌الله معمولى بود و هر كس ديگرى را با نام صدا مي‌‏كرد، قرآن خواسته براى محمد تشريفات قائل بشود. فكر نمي‌‏كنم اين توجيه چندان توجيه مطلوب و مرغوب و مناسبى با روح اسلام باشد. آيا فكر نمي‌‏كنيد كه قرآن مي‌‏خواسته توجه به شخص ارزنده پيغمبر(ص)هم در پرتو توجه به خدا باشد؟ وقتى او را «رسول ‌الله» صدا مي‌‏كنى، «پيامبر خدا» صدا مي‌‏كنى، همان وقت به چه كسى توجه دارى؟ به ‌الله؛ به خدا. آيا لااقل نمي‌‏شود فكر كرد كه اين مسأله يك عامل مهم در تشويق مسلمانها به اين امر است؟ بنابراين، به آنها گفتيم شما هم اشتباه تاريخى مرتكب مي‌‏شويد و هم با اين تعبيرتان نسبت به مسلمانان، ما را از خودتان متنفر مي‌‏كنيد. مدتهاست كه متفكران و نويسندگان اسلامي‌ با اين نويسندگان غربى شرق‏‌ناشناس و شرق‏‌شناسها درگيرى دارند كه آقا، بيخود ما را Mohammedan نگوييد؛ به ما بگوييد مسلم؛ مسلمان. اين اواخر ديده مي‌‏شود كه اين نفس گرم در آهن سرد آنها اثر كرده و خوشبختانه در بسيارى از مقالات و كتابها مي‌‏بينيم كه عده‏‌اي از آنها ما را همان مسلم و مسلمان و امثال اينها مي‌‏نامند.

زیارت امیرالمومنین- دکتر میثم مطیعی

زیارت امیرالمومنین

دکتر میثم مطیعی

 دانلود