مستان همه افتاده و ساقی نمانده

مستان همه افتاده و ساقی نمانده

استاد کریم خانی

دانلود

نی زار گواه است

نی زار گواه است

سارا جلوداریان

از عشق بپرسید كه با یار، چه كردند !

با آن قد و بالای سپیدار چه كردند

از هرزه علفهای فراموش بپرسید

با خاطره‌ی آن گل بی خار چه كردند

از چاه بپرسید، همان چاه مقدس!

با ماه، همان ماه شب تار چه كردند

ای كاش كه از حنجره‌ی باد بپرسید

با قاصدك سوخته، اشرار چه كردند

اصلا بگذارید خود آب بگوید:

با چشم و دل و دست علمدار چه كردند

مراقبه عاشورایی

مراقبه عاشورایی

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری

 

عاشورا، کانونی برای سلوک
درست است که از حادثه‌ی عاشورا قرن‌هاست می‌گذرد؛ اما عاشورا حادثه‌ی جاری در تاریخ است. هر سال که عاشورا فرا می‌رسد، لازم است که با یک سلسله مراقبه‌ها و محاسبه‌های خاص عاشورا، به استقبال این موسم شریف برویم. چرا که برای درک عاشورای هر سال همانند درک شب قدر، مراقبه‌های تازه و مختص آن سال لازم است.
کتاب‌های "المراقبات" که از علمای بزرگ شیعه برای ما به یادگار مانده است، برنامه‌ها و مراقبه‌هایی را در خود جای داده‌اند که اهل سلوک، نسبت به رعایت آن در طول سال اهتمام خاصی دارند. هیچ سالکی به بهانه انجام دادن برنامه‌های سلوکی یک سال، برای مقید شدن به آن‌ها در طول سال‌های دیگر سر باز نمی‌زند، بلکه هر سال محاسبه‌های جدیدی را آغاز می‌کند تا طریق تازه‌ای را طی کند.
در احوالات بزرگان ما نقل شده است که ایشان در ماه رمضان برنامه‌هایی را برای خود مقرر می‌کردند تا به درک فیض شب قدر نائل شوند. اگر به این فضیلت نمی‌رسیدند، سعی می‌کردند به هر ترتیبی که شده در آخر ماه رمضان جبران ما فات کنند. در نهایت، اگر از این فیض هم محروم می‌شدند، از فردای ماه رمضان برای ماه رمضان و شب قدر سال بعد، خود را مهیا می‌کردند.
برای درک محرم وعاشورا نیز چنین سلوکی وارد شده است. با آغاز محرم، شیعیان و محبان اهل بیت یک سلسله مراقبه، مشارطه و محاسبه‌هایی را آغاز می‌کنند تا در روز عاشورا به کاروان حسینی ملحق شوند. اما آنان که از قافله جا می‌مانند، از فردای عاشورا نیز باید مراقبه، مشارطه و محاسبه‌هایی را آغاز کنند تا به حول و قوه الهی به کاروان عاشورای سال بعد ملحق شوند. رابطه‌ی ما با عاشورا هیچ وقت تمام شدنی نیست و این سلوک همیشه جاریست.
بنا به آموزه‌های اهل بیت برای سلوک باید سه گام اصلی را طی کرد: