آدم شناسی

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش - 1 سال 10 ماه پیش #605 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر شروع کننده موضوع آدم شناسی
بسم الله

دو سه باری دلم خواست که بنویسم و راستش نوشتم ولی پاکشان کردم چون حساب کردم پیش خودم که اگر کسی آمد و حرف را خواند و چیز به درد بخوری در آن نیافت، آن وقت ندانسته خود را مدیون کسی کرده ایم و حقی به گردنمان آمده. این موضوع که درباره اش می نویسم چند وقت پیش به نظرم آمد. اینکه آدم را چه طور بشناسیم یعنی اولش این بود ولی بعد کمی تغییرات کرد و شد همین که در ادامه نوشته ام.
فکر کنید که آدم ها را می خواستید به شکل چیزی که بیشتر از همه دوستش دارند، ببینید یا به شکل بارزترین خلقیات و رفتارهایشان. آن وقت اگر جلوی آینه می ایستادید خودتان را چه طور می دیدید؟ اصلا این طوری بپرسم، دوست داشتید خودتان را چه طوری بیبنید؟ شکل پول، شکل قرآن، شکل کتاب، شکل تلویزیون، شکل موبایل، یا شکل تلگرام و خلاصه شکل هر شی مجازی و واقعی. حالا این طوری نیست که شکل پول و کتاب و تلویزیون بشویم، ولی یک چیزهایی توی ظاهرمان بیرون می زند و می شود مشخصه اصلی شناختن ما در چشم آشنایان و دوستان. بعد این آشنایان و دوستان هروقت ما را یاد می کنند به یاد مشخصه اصلی ما هم می افتند.
لابد شما زیاد دیده اید آدم هایی که مشخصه اصلی شان نور خداست. یعنی اساسا وقتی کنار این آدم ها نفس می کشید و با ایشان حشر و نشر می کنید و به صورتشان نگاه می کنید، زمان را از کف می دهید و واله و شیدا و مشتاق، تمام نشدن دیدارشان را از زمین و زمان می خواهید. خب این آدم ها چه طوری نور خدا شده مشخصه اصلی اشان؟ راستش را بخواهید جوابش را من درست نمی دانم ولی با قیاس با چیزهای ساده تری که در پاراگراف قبل گفتم لابد این آدم ها هم خیلی با خدا گشته اند که نور خدا از چهره اشان می تابد دیگر. یعنی از بس با خدا گشته اند که رفتارشان منطبق شده با آنچه خدا می پسندد، کردارشان خدایی شده و حالا نور خدا از بر و رویشان معلوم است.
این آدم های نور خدا دار، رفتارهایشان خداپسندانه است. یعنی در خداشناسی به جایی رسیده اند که می دانند در هر موقعیتی خداپسندانه زیستن چگونه است و شایسته است که آینه ی کدامین صفت خدا باشند. مثلا اگر تکبر می ورزند در برابر مستکبران است و اگر صفت بخشندگی خدا را بروز می دهند، همان قدر که باید و شایسته است، می بخشند. این گونه زیست کردن، مستلزم آن است که آدم خدا شناس باشد یعنی خدا را خوب بشناسد. حالا ممکن است یکی هم مثل بنده، پای خداشناسی اش بلنگد، بهتر است لااقل به قدر توان و استعداد درونی اش، آینه و انعکاس بخشی از صفات خدا باشد. در ماه مبارک رمضان که در معنویت غوطه ور می شویم شاید فرصت مناسبی پیش بیاید که بتوانیم حداقل یکی از صفات خدا را انتخاب کنیم و آن را خوب بشناسیم.بدانیم چه زمانی و چگونه اگر آن صفت را بروز دهیم، خدا می پسندد. بشناسیم و اگر فرصتی پیش آمد و موقعیت بروز این صفت بود، آن را نشان بدهیم. بشناسیم و بیاموزیم و عمل کنیم که « آب دریا را اگر نتوان کشید/ هم به قدر تشنگی باید چشید»
التماس دعا
آخرين ويرايش: 1 سال 10 ماه پیش توسط پویا سهندی فر.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش #607 توسط آیه
آیه پاسخ به موضوع: آدم شناسی
یا رحمان و یا رحیم...
در راستای متن تذکری زیبای شما, یک بار معلم بزرگواری به ما پیشنهاد داد هرسال (اگر شبهای قدر را سر سالمان بدانیم) یکی از اسم های خدا را انتخاب کنیم و سعی کنیم با آن اسم. انس بگیریم و بشناسیمش و آن اسم را در خودمان تقویت کنیم, آیینگی کنیم. ماموریت خودمان بدانیم که صفت غالب آن سالمان باید مثلا ستارالعیوب بودن باشد یا رحمانیت (رحمت شدید نسبت به همه موجودات) یا... و برای تذکر به خودمان و ایجاد انس, آن سال هرجا میخواهیم اسم خدا را بنویسیم مثلا اول پیامک ها و نامه ها و... آن نام را بنویسیم و موقع توسل ها به آن نام بیشتر توجه کنیم و... خلاصه سالمان را شناسنامه دار کنیم.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش #608 توسط ماجده محمدی
ماجده محمدی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
خیلی خوشمان آمد... تشکر برایش کم بود. گفتیم مکتوب کنیم حال خوش آمدنمان را...

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش #610 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: آدم شناسی
لابد شما زیاد دیده اید آدم هایی که مشخصه اصلی شان نور خداست. یعنی اساسا وقتی کنار این آدم ها نفس می کشید و با ایشان حشر و نشر می کنید و به صورتشان نگاه می کنید، زمان را از کف می دهید و واله و شیدا و مشتاق، تمام نشدن دیدارشان را از زمین و زمان می خواهید........
خيلي صحبت شما به دلم نشست.....
البته بايد بگم که چنين عقيده و صحبتي توي آزمايشگاه و با منطق و استدلال شايد نشه تشريحش کرد ولي مي دونم و مطمئنم که چشيدنيه....
و تنها دعا مي کنم که زيارت چنين آدم هايي رو خدا زياد نصيب همه بکنه. چون لذت دنيا شايد تنها به هم نشيني با چنين آدم هايي است وگرنه بقيه اش که سجن مومن است.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش #694 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: قوم بنی اسرائیل- مهمانیِ نورانیِ رمضانی
بسم الله

این قوم بنی اسرائیل قوم عجیب و غریبی هستند. انواع و اقسام بلاها سرشان آمده و انواع و اقسام بلاها را سر پیامبرانشان آورده اند. خلاصه اینکه تا جایی که جا داشته، هر شیطنت و آتشی که بوده را در این دنیا سوزانده اند و اگر بخواهید یک آینه تمام قد از آدم ها داشته باشید با تمام وجنات و سکنات کافی است یک نگاهی به داستان قوم بنی اسرائیل بیندازید. یکی از جاهایی که در مورد قوم بنی اسرائیل است و خیلی واکنش این قوم برایم جالب بوده، همان جاست که می گویند: «قَالُوا يَا مُوسَى إِنَّا لَنْ نَدْخُلَهَا أَبَدًا مَا دَامُوا فِيهَا فَاذْهَبْ أَنْتَ وَرَبُّكَ فَقَاتِلَا إِنَّا هَاهُنَا قَاعِدُونَ »
***
فکر کردم سر این آیه. سر اینکه ما کجای کارهایمان رسیدیم به این جا؟ یا کجا ممکن است که به اینجا برسیم. خیلی هم البته نیاز به گشتن نداشت راستش. اولین جایی که رسیدم بحث ظهور بود و اتفاقات پس از و قبل از آمدن امام زمان عج الله.
می دانید کمی ترس دارم. ترس از اینکه این روزها تمام تعریف از انتظار برای ظهور خلاصه شده در چند بار دعای عهد خواندن و چند بار رفتن به جمکران و ... . خب می ترسم که یک وقت امام زمان عج الله بیایند و بگویند فلان کار مردم روی زمین مانده بروید و انجام بدهیدش. یا فلان رویه و فرهنگ غلط اجتماعی رواج پیدا کرده، بروید راست و ریس اش کنید بعد من برگردم بگویم شما با خدایت بروید درست کنید بعد آن وقت من! من می آیم هم نه ها، من نشستم تا وقتی درست شد خبر بدهید که بیایم... یعنی وقتی کار را درست کردید و تمام شد، باید بیایید به من هم خبر بدهید که با سلام و صلوات من هم بیایم!

قبل از ظهور باید یک کارهایی کرد، کارهایی از جنس حرکت. از جنس رفتن ها. از جنس عمل. وگرنه که می رسیم به ظهور و امام را با حال قوم بنی اسرائیل ملاقات می کنیم. که امام از حرکت می گویند و ما از ماندن.

پ ن: این ها صرفا از ذهنم گذر کرد و مخاطب اصلی و تنها مخاطبش نفس خودم بود. فقط بلند بلند فکر کردم.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 10 ماه پیش #695 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: قوم بنی اسرائیل- مهمانیِ نورانیِ رمضانی
چه بلند بلند فکر کردن خوبی بود!:)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 9 ماه پیش #742 توسط علیرضا فرشچی
علیرضا فرشچی پاسخ به موضوع: قوم بنی اسرائیل- مهمانیِ نورانیِ رمضانی
هنگامی که اسرائیلیان سال‌ها زیر سلطهٔ ذلت و خواری قرار داشتند، وضعشان ادامه داشت تا اینکه خودشان به پیغمبرشان رجوع کردند و گفتند دیگر خسته شده‌ایم و می‌خواهیم بجنگیم، اینجا بود که خداوند طالوت را برگزید و در نهایت حکومت ارزشمند حضرت داوود (ع) به دست آمد و اسرائیلیان نجات پیدا کردند

أَ لَمْ تَرَ إِلَى الْمَلَإِ مِنْ بَني‏ إِسْرائيلَ مِنْ بَعْدِ مُوسى‏ إِذْ قالُوا لِنَبِيٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنا مَلِكاً نُقاتِلْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ قالَ هَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتالُ أَلاَّ تُقاتِلُوا قالُوا وَ ما لَنا أَلاَّ نُقاتِلَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ قَدْ أُخْرِجْنا مِنْ دِيارِنا وَ أَبْنائِنا فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتالُ تَوَلَّوْا إِلاَّ قَليلاً مِنْهُمْ وَ اللَّهُ عَليمٌ بِالظَّالِمينَ ٢٤٦ البقرة
آيا از [حال‏] سران بنى‏اسرائيل پس از موسى خبر نيافتى آنگاه كه به پيامبرى از خود گفتند: «پادشاهى براى ما بگمار تا در راه خدا پيكار كنيم»، [آن پيامبر] گفت: «اگر جنگيدن بر شما مقرر گردد، چه بسا پيكار نكنيد.» گفتند: «چرا در راه خدا نجنگيم با آنكه ما از ديارمان و از [نزد] فرزندانمان بيرون رانده شده‏ايم.» پس هنگامى كه جنگ بر آنان مقرر شد، جز شمارى اندك از آنان، [همگى‏] پشت كردند، و خداوند به [حالِ‏] ستمكاران داناست. {فولادوند}

دومین درسش هم این است: همان گونه که د آیه‌ها آمده‌است، در ادامه گروهی اندک ایستادگی کردند ولی پیروز شدند. یعنی شاید اگر تنها عدهٔ کمی ایستادگی کنند پیروزی رقم بخورد، یعنی شاید اسرائیلیان حاضر به جنگ در زمان حضرت موسی آن قدر کم بوده‌اند که کاری پیش نرفت. (آیه‌های بعدی را نیز بخوانید)

خدا آگاه است

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 9 ماه پیش #760 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
... پس چون بلا بیاید، غافلان گویند: " الحمد لله که بر تن نیامد" و دوستان گویند: " الحمد لله که بر دین نیامد."
(کشف المحجوب. باب فی ذکر ائمتهم تابعین)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 9 ماه پیش #763 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
عیسی(ع) را می آید که وقتی به سگی گزنده ی دیوانه برخورد، گفت: " صحبتک السلامة" ( تورا سلامت و بی گزندی یار باد!)، پرسیدند در حق چنین حیوانی نجس چنین لفظی چرا فرمودی؟ گفت:" تا زبان به نیکی خوگر شود که خو پذیر است نفس انسانی"
(مرزبان نامه باب ششم)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 7 ماه پیش #795 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
آسان کاری است بر بلا و شدت صبر کردن،
مرد مردانه آن است که بر نعمت و عافیت صبر کند.
(کشف الاسرار)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 7 ماه پیش - 1 سال 7 ماه پیش #796 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
قومی باشند که " آیة الکرسی" خوانند بر سر رنجور،
و قومی باشند که خود "آیة الکرسی" باشند.
(مقالات شمس)
آخرين ويرايش: 1 سال 7 ماه پیش توسط الناز ابراهیمی.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 7 ماه پیش #797 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
یک روز شیخ ما با جمعی صوفیان به در آسیایی رسید، اسب بازداشت و ساعتی توقف کرد. پس گفت: می دانید که این آسیا چه می گوید؟ می گوید: تصوف این است که من در آنم، درشت می ستانم و نرم باز می دهم.
(اسرار التوحید)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 7 ماه پیش #798 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
برادر بی عیب مطلبید؛ که نیابید و بی برادر بمانید!
(تذکره الاولیا/فضیل)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 6 ماه پیش #809 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
شکر چشم آن باشد که عیبی را بر کسی ببینی و بپوشانی

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 5 ماه پیش #812 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
اگر برای آنچه که هستی از تو بیزار شوند، خیلی بهتر از این است که برای آنچه که نیستی دوستت داشته باشند.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #826 توسط الهه باقری
الهه باقری پاسخ به موضوع: آدم شناسی
«و باید که مقصود تو از صحبت آن باشد تا خلق خود را مهذب کنی، به احتمال کردن از برادران، نه اینکه از ایشان نیکویی کردن چشم داری.»

کیمیای سعادت

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 3 ماه پیش #837 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
علم آموختن از کسی طلب کن که تا یک مسئله از زبان وی معلوم آید،
تو را اند مسئله از صفت وی حاصل شود.
(روضة الفریقین)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 3 ماه پیش #839 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
ار ما طاعات خود را به آب دهیم، سبویی آب ندهد!
(روضة الفرقین)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 2 ماه پیش #844 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: آدم شناسی
آن تویی که "خود" را می بینی، والا هیچ کس را پروای دیدن تو نیست!

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.