بیایید پای سفره

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #778 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر شروع کننده موضوع بیایید پای سفره
بسم الله

از بعد از ماه مبارک رمضان که سفره ی آیه نوشت ها جمع شد، هی فکر کردم به اینکه خب، حالا چه کار کنیم؟ یعنی اولش فکر کردم که خب نه جمع نشده و ما تا وقتی پای سفره باشیم که جمع نمی شود. ولی خب ماه مبارک رمضان حال و هوایش هم فرق می کند. حتی اکسیژن و آبی که مصرف می کنیم هم فرق دارد.
راستش به نظرم رسید که شاید نتوان با همان قدرت ماه مبارک آیه نوشت ها را نوشت. ولی این که دلیل نمی شود که آیه نوشت را کنار بگذاریم. حالا اگر هر روز نشد، هر دو روز یکبار، نشد، هر هفته یک بار. ولی می نویسیم ان شاالله. تازه اگر همت بکنید شما، می شود برنامه ریزی کرد که هر روز آیه نوشت داشته باشیم ولی هر روز یک نفر فقط بنویسد.
به هر حال من آمدم پای سفره دوباره. این بار، سفره ای که برای باقی سال هست. البته من یک خرده از این مهمان های پررو هستم که کلی مهمان هم می خواهم بیاورم پای سفره. شما هم بیایید که با هم از این سفره استفاده کنیم. من که فکر می کنم مثل نماز جماعت باشد این کار. اصلا فکر کنم همه کارهای خیر شبیه نماز جماعت هستند. آدم ها که با هم انجامش بدهند، ثوابش نجومی می شود. می آیید که با هم ثواب این کارمان را نجومی بکنیم؟
من ان شاالله به شرط بقا از این سفره هر ثمری نصیبم باشد با شما می گویم.
می شود یعنی که شما هم مرا و باقی دوستانتان را بی نصیب نگذارید؟ که بعد بتوانیم هر روزمان را با یک آیه نوشت شروع بکنیم لطفا؟

دعای پای سفره، را هم می گذارم که با هم بخوانیم و آمین اش را بگوییم.
خدایا! حمد و سپاس تو راست که لطف ات بی کران و رحمت ات بی منتهاست.
خدایا! حال که بر سر سفره ات نشسته ایم، فقیرانه به هر آنچه از خیر به ما رسانی محتاجیم.
خدایا! سفره را پر برکت نما و دل ما آماده فهم ثمرات آن نما.
خلاصه خدایا ممنون، دست ما را از این سفره کوتاه نکن.

یا علی

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #779 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: عشق
بسم الله

از عشق می خواهم شروع کنم. خدا جا به جا در قرآن از یحب صحبت کرده است و یادآوری که کرده خدا این گروه را دوست دارد و خدا آن گروه را دوست دارد و خلاصه خدا در معرفی آشکار دوست داشتنی هایش از بنده هایش کم نگذاشته است. ولی بنده ها کجاها در قرآن عاشق خدا شده اند؟ و این عشق را چه طور نشان داده اند؟
در ادبیات خودمان، وقتی صحبت از عشق و عاشقی به میان می آید، برای عاشق توصیفات و حالاتی بیان می شود. مثلا در داستان فرهاد و شیرین، فرهاد از عشق، به کندن بیستون مشغول می شود. اگر کوه بیستون را دیده باشید، معلوم ست که فرهاد به چه کاری دست زده است و عمق عشق اش تا چه حد بوده است، که کاری ناممکن را می خواسته ممکن کند! اما در قرآن کجا هست که وصف عاشقی بنده ها را کرده باشد؟ اصلا بنده ی عاشق چگونه می شود و چه کارها می کند؟
همین طور که داشتم به عشق می اندیشیدم یک آیه پرید توی ذهنم.
«الَّذينَ يَذْکُرُونَ اللَّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلي‏ جُنُوبِهِمْ وَ يَتَفَکَّرُونَ في‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ»

این آیه یکی از نشانه های عاشق ها بود. می گفت یک عده از مردم هستند که چنان عاشق خدا هستند، که یک لحظه هم یاد او را فراموش نمی کنند. عاشق هستند دیگر. می نشینند در فکر اویند. با فکر او بلند می شوند و با فکر او تمام عالم را می بینند. عاشقی را عمل می کنند. خلاصه اینکه نفس نمی کشند این عاشق ها مگر اینکه یاد معشوق را در خاطر خود داشته باشند. از این مدل توصیف عاشقی، در اشعار شعرا هم یافت میشد. مثلا در این شعر باباطاهر:
«به صحرا بنگرم صحرا ته وینم
به دریا بنگرم دریا ته وینم
بهر جا بنگرم کوه و در و دشت
نشان روی زیبای ته وینم»

می خواهم کمی بیشتر از عشق بنده ها به خدا و وصف حال عاشقان به خدا، در کتاب خدا بخوانم. می خواهم یاد بگیرم عاشقانه خدا را بخواهم.
خدایا! تو بذر عشق به جان بنده هایت نشانده ای و حالشان دگرگونه ساخته ای،
خدایا! تو خود باغبان این بذر باش و تو خود آن را در جان ما به ثمر نشان.
خدایا! عاشقی راه و چاه دارد. خودت ما را در راه مستقیم اش نگاه دار و از چاه هایش حفظ کن.

والسلام

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #780 توسط آیه
آیه پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
یا غفور...
سلام. ممنون از دعوتتون. ان شاالله سعی میکنم باشم و اگر خدا بخواهد با آیه نوشت هایی از جنس ابراهیم (ع)...
هر روز مسلما نمیشود ولی چند روزی یک بار امیدوارم این دوست جدید بزرگوارم یاری کند که بشود.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #781 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم ارزقنا رزقا حلال طیبا واسعا
و طهر بطوننا من الحرام والشبهه
و جعلنا من الشاکرین....

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #782 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
یک دعای خوب می کنم امیدوارم که مستجاب بشه:)
ان شاالله با حضرت ابراهیم علیه السلام محشور بشید. ولی بعدش یاد بچه های باشگاه باشید ما رو هم با خودتون ببرید :)

آیه نوشته: یا غفور...
سلام. ممنون از دعوتتون. ان شاالله سعی میکنم باشم و اگر خدا بخواهد با آیه نوشت هایی از جنس ابراهیم (ع)...
هر روز مسلما نمیشود ولی چند روزی یک بار امیدوارم این دوست جدید بزرگوارم یاری کند که بشود.

تشکر: آیه

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #783 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
ان شاالله شما هم ما رو بی نصیب نذارید لطفا :)
ممنون

سمیرا فولادچنگ نوشته: بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم ارزقنا رزقا حلال طیبا واسعا
و طهر بطوننا من الحرام والشبهه
و جعلنا من الشاکرین....

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #784 توسط آیه
آیه پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
یا غفور...
سلام و سپاس فراوان.
واقعا چقدر دعاهای خوب حال آدم رو خوب میکنه... ممنونتونم
ان شاءالله خدای کریم شما رو هم با همۀ انبیای عظامش محشور کنه و ماها رو فراموش نکنید و سر اون سفره هم ببرید.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #785 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
بسم الله الرحمن الرحیم
امروز 1ول ذی القعده و مصادف با ولادت حضرت معصومه است.
آمده ام پای سفره ولی نه با طعام هایی از ثقل اکبر بلکه چنته ام بیشتر غذاهایش از جنس ثقل اصغر ( اهل بیت و عترت)است.
در زیارت جامعه فرازهای فوق العاده ای وجود دارد که ان شاءالله قصدم این است که در حد ظرفیت و توانم آن ها را اینجا به اشتراک بگذارم تا همه با هم هم سفره باشیم.
اول اینکه چرا زیارت می خوانیم و به زیارت می رویم؟
شفاعت نتیجه ای است که قصد ما را از زیارت برآورده می سازد.

اللَّهُمَّ إِنِّي لَوْ وَجَدْتُ شُفَعَاءَ أَقْرَبَ إِلَيْكَ مِنْ مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ الْأَخْيَارِ الْأَئِمَّةِ الْأَبْرَارِ لَجَعَلْتُهُمْ شُفَعَائِي فَبِحَقِّهِمُ الَّذِي أَوْجَبْتَ لَهُمْ عَلَيْكَ أَسْأَلُكَ أَنْ تُدْخِلَنِي فِي جُمْلَةِ الْعَارِفِينَ بِهِمْ وَ بِحَقِّهِمْ وَ فِي زُمْرَةِ الْمَرْحُومِينَ بِشَفَاعَتِهِمْ إِنَّكَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ وَ سَلَّمَ [تَسْلِيما] كَثِيراً وَ حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ
خدايا اگر من شفيعانى را به درگاه تو نزديك تر از محمّد و اهل بيتش، آن خوبان و پيشوايان و نيكان مى يافتم، آنها را شفيعان خود قرار مى دادم پس به حقشّان كه براى آنان بر خود واجب كرده اى، مرا در گروه عارفان به آنها و آشناى به حقّشان، و در شمار رحم شدگان به شفاعت آن بزرگواران وارد كن، به درستى كه تو مهربان ترين مهربانانى، و درود خدا بر محمّد و خاندان پاكش و سلام خدا، سلامى بسيار، بر آنان باد، و خدا ما را بس است، و نيكو كارگشايى است.

جنس همراهی های انسان یا زوجیت است و شفاعت. با زوجیت هر دو طرف از رابطه نفع می برند ولی در شفاعت تنها فردی که سطح پایین تر دارد به فرد بالاتر متصل شده و از او طلب منفعت می کند در حالی که برای فرد سطح بالاتر منفعتی نیست. و او کریم* است که با سطح پایین تر از خودش همراهی می کند.
زیارت جامعه صحبت از یک همراهی با جنس شفاعت است.
التماس دعای خیر

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #786 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
بسم الله الرحمن الرحیم
شفاعتی از جنس اتصال به خزانه داران علم
امروز روز سوم چله ی کلیمیه است؛ قصد کردم که زیارت را به نیت زیارت حضرت امام رضا علیه السلام ( عالم آل محمد )بخوانم، در حین قرائت زیارت برایم عبارت « یا خزّان العلم» جالب آمد.
در ذیل این عبارت داریم که « اذا اراد الامام ان یعلم شیئا اعلمه الله ذالک» وقتی که امام اراده کند که چیزی را بداند خداوند آن را به او یاد می دهد. ولی نکته ی مهم این است که اینجا امام را با خزانه دار علم بودن معرفی کرده است،
«چیزی که در خزینه است و حفظ و نگه داری می شود ممکن است به دیگران برسد و آنان نیز از آن بهره مند گردند ولیکن چون در اختیار خازن و کلید دار است حساب و برنامه ای دارد، همانند چشمه ی جوشان نیست که معمولا از اختیار انسان خارج باشد و هر کسی بتوند به آن دسترسی پیدا کند بلکه اولا در اختیار خود خازن و نگهبان است که هر گاه بخواهد از آن استفاده می کند و ثانیا از دسترسی و دست برد دیگران خارج است و ثالثا هر مقدار که خود خزانه دار بخواهد به دیگران می دهد بدون اینکه از ختیار و کنترل او خارج شود.» ادب فنای مقربان. آیت الله جوادی آملی

و این چنین است که علم در دست خزانه دارانی است با کرامت از جنس معصومین، پس بیایید علم را با شفاعت ایشان و اتصال به آن ها بگیریم. و بسیار معقول و منطقی است که انسان باید حواسش به خزانه دار باشد و خود را به خزانه و خزانه دار متصل کند و چشمش به دست غیر نباشد. تا به بهترین ها و بیشترین ها دست یابد.
ان شاءالله
با استعانت از امام رضای عزیز عالم آل محمد علممان را به خزانه داران علم و خزانه ی علم متصل می کنیم........ اللهم صل علی محمد و آل محمد

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #787 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: کریمان جان فدای دوست کردند...
بسم الله

یک توضیح ضروری شاید لازم باشد که بدهم. آدم ها خدا را جورهای مختلفی می خواهند و می خوانند. برخی از روی ترس، برخی برای رفع حاجاتشان، برخی برای رسیدن به بهشت و خلاصه هرکسی خدا را یک طور می خواهد. در بین این آدم ها، یک دسته ای هم هست که خدا را عاشقانه می خواهند. این آدم ها، آدم های عجیبی هستند. چون بهشت و مافیها، دنیا و مافیها و خلاصه هیچ چیز، نظرشان را به خود جلب نمی کند و این ها چنان در خدا ذوب می شوند که جز او را نمی توانند ببیند. بین همه ی این گروه ها که خدا را جورهای مختلفی می خواهند، عاشقانه هایش بیشتر برایم جذاب بود. در این موارد، بیشتر حس و حال یک کودک را دارم که پا در کفش بزرگ تر می کند تا بزرگ شدن را تجربه کند. من هم دوست دارم پا در کفش عاشق های خدا بکنم و ادای عاشق ها را دربیاورم. شاید یک وقت مثل بچه ها بزرگ شدم و فهمیدم خدا را عاشقانه خواستن چه طوری ست و چه مزه ای دارد.

در ادامه وصف عاشقان در قرآن، رسیدم به این آیه. نه اینکه خودم برسم. یکی از دوستان زحمت کشیدند و پیرو پست قبل به من کمک کردند و آیه را به من نشان دادند.
«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ»
یک عده از مردم، که همان عاشق ها باشند، جان می دهند در راه معشوق. آنچنان در جلب رضایت و توجه خدا پیش می روند که سرمایه شان که عمرشان باشد را به طبق اخلاص می گذارند و تقدیم دوست می کنند. تمام و کمال. این آدم های خالص قلب و جان و عقل و همه را در طبق اخلاص گذاشته اند و تقدیم دوست کرده اند.

خدایا این عاشق ها تو را چگونه می بینند که این گونه برای جلب رضایتت از سر جان برمی خیزند؟


مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم
طایر قدسم و از دام جهان برخیزم
به ولای تو که گر بنده خویشم خوانی
از سر خواجگی کون و مکان برخیزم
یا رب از ابر هدایت برسان بارانی
پیشتر زان که چو گردی ز میان برخیزم

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #788 توسط علیرضا فرشچی
علیرضا فرشچی پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
اگر دقت کرده‌باشید دعاها و مناجات‌های ما تفسیر قرآن است یا به تعبیر برخی بزرگان «قرآن بالارونده» در حالی که قرآن ما «قرآن فرودآینده» است، یعنی قرآن را خداوند سوی ما فروفرستاده‌است و دعا را ما سوی خداوند فرامی‌فرستیم.
از جمله همین زیارت جامعه. اگر تسلطی نسبی بر قرآن داشته‌باشید به وضوح در بسیاری از فرازهای زیارت جامعه احساس می‌کنید که اشاره به فلان آیه دارد و دارد آن را تفسیر می‌کند یا مصداق او را می‌نماید، احتمالا کتاب‌های بسیاری هم در این باره نگاشته شده‌باشد.
به هر روی خیلی خوب است که بکوشیم عاشقانه‌ترین فرازهای عاشق‌ترین بندگان خدا را یعنی دعاهای اهل‌بیت (ع) را در این سفره‌ای که آقای سهندی‌فر زحمتش را کشیده بیشتر مطرح کنیم

سمیرا فولادچنگ نوشته: بسم الله الرحمن الرحیم
امروز 1ول ذی القعده و مصادف با ولادت حضرت معصومه است.
آمده ام پای سفره ولی نه با طعام هایی از ثقل اکبر بلکه چنته ام بیشتر غذاهایش از جنس ثقل اصغر ( اهل بیت و عترت)است.
در زیارت جامعه فرازهای فوق العاده ای وجود دارد که ان شاءالله قصدم این است که در حد ظرفیت و توانم آن ها را اینجا به اشتراک بگذارم تا همه با هم هم سفره باشیم
...

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #789 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
وَ عَنَاصِرَ الْأَبْرَارِ وَ دَعَائِمَ الْأَخْيَارِ
امروز روز 7 ام از میقات کلیمیه ی ما بود. ان شاءالله
زیارت جامعه را با نیت زیارت بانو حضرت فاطمه ی زهرا خواندم نسبت به این عبارت کنجکاو شدم
وَ عَنَاصِرَ الْأَبْرَارِ وَ دَعَائِمَ الْأَخْيَارِ !
چنین خواندم که ای مادر ( حضرت زهرا جان) شما عناصر ابرار هستید. و دعائم اخیار!
در برّ و خیر هر دو عمل صحیح است ( حُسن فعلی )ولی در برّ فاعل کار کاملا آگاه است ولی در خیر ممکن است کار خیری سهوی باشد ( پس تفاوت در حُسن فاعلی و فقدان آن است)
اخیار برای آن که منحرف نشوند ستون و دعامه می خواهند. و ابرار که از انحراف بری هستندنشانی از یک اتصال محکم اند. ابرار که صاحب عمل صالح و نیت صالح هستند منشا گرفته از عصر و اصلی هستند.
نتیجه ی کل بحث چنین است. حضرت مادر اصل و ریشه ی هر برّی در عالم است و هوادار هر خیری در مسیر حقّ...
و این تعریف جدیدی شد برایم از حضور یک مادر نمونه که هوادار بچه هایش در عالم، شده است ...
اگر جز ء ابرار هم نیستیم حداقل کافی است سعی کنیم کارهایمان شبیه آدم های خوب شود تا ستونی چون ایشان داشته باشیم.
* برگرفته از کتاب ادب فنای مقربان. آیت الله جوادی آملی

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #790 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
امروز زیارت جامعه را با نیت زیارت امام صادق گرانقدر خواندم... لذت خاص خودش را داشت.. شما هم امتحال کنید.!
السلام علیک یا .... مساکن برکه الله
ما آدم ها نعمت های زیادی به دست می آوریم، مال، فرزند، علم و.... ولی خوب می دانیم که نگهداشتن آن ها هم به اندازه ی تحصیل آن ها نیاز به برنامه دارد.
این مهم است که نعمت بماند و بقا یابد. گاهی نعمت ها آن قدر به بقا و دوام متصل می شوند که هم در این دنیا می مانند و حتی در برزخ هم ثمره ی آن نعمت به انسان می رسد ( همان باقیات الصالحات را می گویم، علم باشد، مال باشد یا فرزند صالح)
ائمه هم، واسطه ی هر نعمت هستند و هم برکت داشتن هر نعمتی به واسطه ی آن ها اتفاق می افتد....
اتصال به این عزیزان که محل سکونت و آرامش برکت اند علم و ثروت و ازدواج و اولاد آدم را از تلاطمات زندگی به بقا می رساند.
با توسل و شفاعت امام صادق ، خواستار برکت یافتن کل نعمت های زندگی مان، مادی و معنوی هستیم. به خصوص علم و دانشمان!
اللهم صل علی محمد و آل محمد

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #791 توسط الهام دل داده
الهام دل داده پاسخ به موضوع: عشق
"عاشقی را عمل میکنند..."
خوب گفتید... عاشقی را باید عمل کرد...

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 8 ماه پیش #792 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
جامعه کبیره ای در روز جمعه ، با شفابخشی قائم آل محمد...
همه ی ما از نفخت فیه من روحی حیات گرفته ایم. ولی بعضی هستند که افزون بر آن حیات اولیه تاییدی هم از جانب روح حق تعالی دریافت می کنند. یعنی جان می گیرند جانی بیشتر!
1) روح خاصیتش حیات بخشی است، روح مرده را زنده می کند. حضرت علامه کارکردهای روح را در ذیل آیه ی 2 سوره ی نحل به علم* و قدرت* و حیات* معنا می کنند.
2) روح از امر خداوند است. همان امری که وقتی می گوید « کن» ، « فیکون » می شود.
3) روح بر انسان ها به واسطه ی ملائکه ( ینزل الملائکه بروح من امره علی من یشاء من عباده: سوره ی نحل) و با قالب وحی ( و کذالک اوحینا الیک روحا من امرنا: سوره ی عنکبوت) فرود می آید.
و این چنین کسانی هستند که «مختلف الملائکه» می شوند و می شوند همان «معدن الوحی» پس می شوند همانی که « و ایّدکم بروحه».
ان شاءالله ارتباط ما با ملائکه بیش از پیش شده و در سایه ی این ارتباط و نگاه حضرت حجت، با دریافت روح و تایید آن از جانب خداوند وسعت وجودی مان به اندازه ی وسعت روح اولیا و اوصیای خدا گردد. :)

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 7 ماه پیش #793 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: تقوا
بسم الله

در دو سه مطلب گذشته، به دنبال صفت بندگان عاشق گشتیم. بندگانی که جان فدای دوست می کنند و صحبت شان این است که:
«مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم
طایر قدسم و از دام جهان برخیزم
به ولای تو که گر بنده خویشم خوانی
از سر خواجگی کون و مکان برخیزم»
در ادامه نوشتارهای گذشته این بار می خواهم یک مفهوم را از نگاه بنده عاشق بنگرم. مفهوم تقوا.
مفهوم تقوا در بین عامه مردم به ترس از خدا ترجمه شده و ترسی است از جنس محاط بودن در دایره قدرت الهی. این هست و صحیح هم هست. اما این ترس و به تبع اش گناه نکردن پاداشش بهشت خواهد بود و این جز وصال ست. عاشقان را این مفهوم و این ترس راضی نمی کند. چرا که عاشق، یکی شدن با معشوق را خواستارست. هم نشینی با حضرت حق و مجذوب و ذوب در حق شدن را. از این روست که لابد باید تقوا را طوری ببینیم که عاشقان می بینند با معنا و مفهومی دیگر.
عاشقان، در هر حال، رضایت معشوق را جست و جو می کنند و راحت و آسایش معشوق را بر خود مقدم می دارند. اینگونه ست که گاه به بیستون کندن به عوض رضایت معشوق هم رضایت می دهند. چنین جست و جو و چنین روحیه ای باعث می شود، عاشق، همواره گوش به زنگ منویات معشوق باشد تا بدون معطلی آن را عملی کند. معشوق بگوید بمیر می میرد و معشوق بگوید بمان می ماند.
حال در چنین وضعی، عاشقِ جویای رضایت چه می کند؟ عاشق تا آنجا که منویات معشوق ست و به وی با واسطه و بی واسطه رسیده، تمام و کمال عمل می کند و آنجا که نداند چه مقبول معشوق افتد، به شناختش از معشوق مراجعه می کند و اگر ذره ای احتمال ناصواب دهد از انجامش سرباز می زند تا نکند یک وقت معشوق از شنیدن آن، رنجیده خاطر شود.
تقوا شاید از نگاه عاشق هم همان ترس باشد ولی این ترس رنگ و لعابش فرق دارد. مبنایش جست و جوی رضایت معشوق ست و نیت و نگاه به آن متفاوت. نتیجه اش هم متفاوت. عاشق همیشه بیم آن دارد که نفسی که فرو می دهد در راه رضای معشوقش صرف نشده باشد. بیم آن دارد که قدمی که برمی دارد وی را از معشوق دور کند. بیم و ترس هست ولی همگی ریشه در عشق دارد و در این نگاه عاشق در نهایت می رسد به ارْجِعِی إِلی رَبِّكِ راضِیَهً مَرْضِیَّهً. آنجاست که عاشق به مقام وصل می رسد و یگانه می شود با معشوق. چنان که چون در عاشق نظر می کنی، جز معشوق نمی بینی.

خدایا ما انسان های ظلوما جهولا، گوهر عشق تو را در سینه داریم،
درخشانش کن.

والسلام

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 6 ماه پیش #802 توسط الناز ابراهیمی
الناز ابراهیمی پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
...وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ...(195 بقره)
مدت هاست درگیر معنای شاهکار این عبارت قرآنی هستم! خیلی صریح و روشن و شفاف می گوید: به دست خودتون، خودتون رو به هلاکت نیندازید!
چقدر راست می گه!

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 5 ماه پیش #813 توسط پویا سهندی فر
پویا سهندی فر پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
بسم الله

چه خاکی گرفته این سفره پهن شده را.
خانه تکانی لازم دارد. رفقا مگر قرار نبود با هم سر سفره باشیم؟ همین طوری سریع دست کشیدید؟ تنها سر سفره نشستن صفایی ندارد. برگردید رفقا. کمک کنید، دستمان از برخی قسمت های سفره کوتاه ست. به رفیق نیاز داریم...
خب خواستم یک مطلب بگذارم ولی به نظرم رسید که این طوری نمی شود. سر سفره خاک گرفته که آدم نمی نشیند. برکت خدا را که سر سفره خاک گرفته نمی گذارد که.
اول لازم بود که یک خاکی از این سفره بگیرم. کمی به سر و وضع اش برسم تا بالاخره بتوانم حرفم را بزنم.
پس دوباره بسم الله.
دوباره به امید خدا و به نام خدا پای سفره نشسته ام. خدایا تو خودت شاهدی که دست ما به اندازه ای که در این سفره باشد، در زندگی برکت داریم و در زندگی موفق می شویم، پس مپسند که از سفره قرآنت دستمان کوتاه باشد. توفیق اش را تو بده.
بسم الله....
دوباره شروع می کنیم. به امید تو خدایا.
بسم الله...

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 5 ماه پیش #814 توسط الهام دل داده
الهام دل داده پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
یعنی عاشق خودمونم که این بنده خدا داره میگه: اینجا خاک گرفته! ما لایک میکنیم و دیگر هیچ :huh: :dry: :blink: :whistle: :pinch:

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 5 ماه پیش #815 توسط سمیرا فولادچنگ
سمیرا فولادچنگ پاسخ به موضوع: بیایید پای سفره
به اسم الله رحمن رحیم
به اسم او که احد است و صمد است و لم یلد و لم یولد و به هیچ کفوی ندارد.
امروز سومین نیمچه نشست گرم 4 نفره ی ما بود.
جای تک تک، تک تک شما رفقای باشگاهی خالی.
دلم نیامد چیزی نگذارم.
البته منتظر می مانم که نوشته ی مان به اندازه و کیفیت یک پست در آیینه خانه شود و آن جا رونمایی اش کنیم.
تا کنون سوره ی توحید با ته مایه ی سوره ی ناس نخوانده بودم.
سنخیت انسان ها موجب انسشا ن با هم می شود، و این انس موجب یک سری تولیداتی در خور این زوجیت است.
آدم با هر چه که جفت شود، با هر انسانی که انس بگیرد، با هر کلام و رفتاری ، نوعی انس و کشش درش ایجاد می شود و این انس و سنخیت قطعا تولیدات و اولادی خواهد داشت.
خوب است که انسان به حقیقت محض بچسبد، خوب است که انسان به انسان های حق بچسبد، و خوب است که انسان سوار بر کشتی هدایت حسین باشد.
قال امیرالمومنین: الراضی بفعل قوم کالداخل فیه معهم .... حکمت 154
ان شاءالله که جهاد و هجرت ها و دغدغه های ما ما مثل خون دادن در جهت اماممان شود( الذین بذلوا مهجهم دون الحسین).
اللهم صل علی محمد و آل محمد

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.