نهضت تبلیغ

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #817 توسط چیت چیان
چیت چیان شروع کننده موضوع نهضت تبلیغ
به نام خدا
سلام
ابتدا باید اعتراف کنم که می‌خواستم این مطلب را جایی بگذارم که همه ببینند، هیچ جایی در سایت امکان گذاشتن این متن را پیدا نکردم، بعد دیدم اصلا چقدر خوب که در همین انجمن گفتگو، یکجا کنار این همه حرف‌ها خوب، این کلام هم قرار بگیرد، باشد که گوشه چشمی به ما کنند! (اینجا آدم بدون اینکه بفهمد شاعر می‌شود.)
جمع شدن این همه ذوق و دغدغه در آدم‌های این دیار، خیلی شوق‌انگیز است، این بود که گفتم این پیشنهاد را خدمت همه دوستان بدهم که بیایید با هم نهضتی برای تبلیغ راه بیاندازیم.
البته در مورد تبلیغ این نکات را باید گوشزد کرد:
1. تبلیغ صرفا یک دعوت ساده نیست، بلکه تبلیغ همان کاری است که حبیب نجار در سوره مبارکه یس انجام می‌دهد تا بتواند مردم را به سوی رسولان الهی دعوت کند، بنابراین تبلیغ می‌شود وظیفه و رسالت تمامی ما در قبال وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
2. تبلیغ با توجه به نکته قبلی به معنای آن است که مبلّغ، محیطی را به عنوان تبلیغ انتخاب کرده و در آن محیط اقدام به اقامه حق نماید. بدیهی است تنها در این صورت است که می‌توان یک عرصه مشخص و آدم‌های آن را به سوی حق دعوت نمود.
3. طبیعتا با توجه به دو نکته قبلی، برای تبلیغ می‌بایست بر قرآن و معارف اهل بیت کاملا مسلط بود، بنابراین تبلیغ کردن در هر عرصه‌ای نیازمند، تسلط بر معارف وحیانی است که الحمدلله دوستان در این مجموعه نسبت به آن اهتمام و البته برنامه‌ریزی دارند.
4. تبلیغ در هر عرصه‌ای نیازمند شناخت دقیق و تخصصی آن عرصه است و هر کسی نمی‌تواند در تمامی عرصه‌ها مبلّغ باشد، بنابراین هر کدام از ما علاوه بر تسلط بر قرآن و معارف عترت، می‌بایست یک عرصه را برای زندگی کردن انتخاب کرده و در آن عرصه استخوان خرد کنیم.
5. تبلیغ کردن با توجه به تعاریف فوق، می‌تواند همه برنامه زندگی ما باشد، هم علم و هم عمل، آن هم عمل اجتماعی و کاری از نوع قیام، مدرک و شهرت و این چیزها را هم نمی‌خواهد، یکی از ما می‌تواند مبلّغ باشد در حوزه سینما، دیگری در خصوص کودکان زیر 7 سال، دیگری در حوزه خانواده، و یا حتی کسی از ما می‌تواند روستایی را انتخاب کند و در آنجا مبلّغ باشد. (این کار بسیار با سیره انبیای الهی، خصوصا حضرت ابراهیم علیه السلام همخوانی دارد.)
6. مجموعه باشگاه قرآنی نور می‌تواند محل جمع شدن گروهی از مبلّغان باشد، گروهی که حتی ده نفرشان هم کافی است تا کشور را تکان بدهد، تصور کنید در ده حوزه مختلف و یا حتی در ده روستا چنین حرکتی اتفاق بیافتد، خیلی زود در جامعه صدا کرده و الگویی می‌شود برای حرکت‌های جهادی دیگر (به نظر می‌رسد حرکت‌های جهادی و حتی حرکت‌هایی چون پیاده‌روی اربعین اگر به این سمت سوق پیدا کنند زمینه یک انقلاب و جهش دیگر به سوی تحقق آرمان تمدن اسلامی خواهد بود.)
قصد بنده فقط طرح این مسئله بود، خوشحال می‌شوم نظر دوستان در این زمینه را بشنوم.
اگر موافق بودید می‌شود هر از چند گاهی مطالبی در خصوص آداب چنین تبلیغی را مطرح کرد.
موفق باشید.
در پناه حق

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #818 توسط محمد دائمی
محمد دائمی پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
سلام و عرض ارادت فراوان خدمت استاد عزیز و خوش روی باشگاه
از اینکه دیدم شما هم در سایت دست به قلم شده اید برحسب صحبت های نشست قبل, خیلی خیلی خوشحال شدم :)
ان شاءالله که این مطلب سرآغاز صحبت های دقیق تر و کارهای درست و حسابی باشد

خنک آن قماربازی که بباخت هرچه بودش
و نماند هیچش الا هوس قمار دیگر ...

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #819 توسط الهه باقری
الهه باقری پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
کیف جئتُ؟ کیف ابصرت طریقی؟ لست ادری!

بسم الله
سلام
یکی از موضوعاتی که می‌خواهم در رابطه با جریان تبلیغ درباره اش بگویم و بدانم:
نهضت تبلیغ همواره از خود تاراندن و دشمن تراشی هایی به همراه دارد که همه کس توان مواجهه با آن را ندارد. مثلا کسی که بخواهد گروه های مختلف با دیدگاه‌های متناقض را بپذیرد و با آنان تعامل و دوستی داشته باشد. البته حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند اگر کسی دشمن نداشت، بدان که منافق است. خب راست می‌گویند چون وقتی کسی توانسته با قشرهای مختلفی که از قضا عقاید متفاوتی هم دارند، دوست باشد و اساسا هیچ مشکلی هم نداشته باشد، معلوم می‌شود در جایی دارد از موضع خودش کوتاه می‌آید. اما من قصدم تبلیغ میان مذاهب مختلف و یا مشرکان و کافران نیست که اگر کسی هم دشمن شد بگویم الحمدلله معلوم است که در مسیر درستی هستم. قصد من تبلیغ میان مسلمانان است که اتفاقا همگی شیعه هم هستند! اصلا میان یک عده مسلمان شیعه، تبلیغ چه معنایی دارد؟ مگر از چه بی خبرند که حال باید آن را «تبلیغ» کرد؟ همیشه وقتی افکارم به اینجا میرسد «تبلیغِ دین خدا برای مسلمِ شیعه!»، یاد آن صحبت حضرت علی علیه السلام می‌افتم در رابطه با خوارج که این فتنه ای بود که فقط من میتوانستم چشمش را درآورم...
اگر بخواهم منظورم را خیلی ملموس تر بگویم؛ در واقع ترجیح میدهم رنگ موی جدید دوستم را تبریک بگویم تا اینکه به او بگویم روسری اش را جلو بکشد! حال این مثال ساده و به ظاهر مسخره را می‌توانید به تمام کارها و اتفاقات روزمره بسط داده و همچنین آن را به مسائل جدی تر تعمق ببخشید.
اینگونه رفتار میکنم و فکر میکنم که در نهایت شب به سجاده ام بخزم و به خدا بگویم که هزار بار از خودم _که سرسوزنی نتوانسته ام ابراهیمی باشم_لجم گرفته است.اما آیا این کافی است؟! گویا ابراز دشمنی خدای من با کافران به همان مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس _و کلا مرگ بر هرچه عالم و آدمِ غیر ماست!_ محدود میشود.
پیدا کردن این مرز باریک‌تر ز مو، علی(ع) میخواهد نه چون منی که در این فتنه ها می‌چرخم و می‌گردم.
موضوع دیگر هم اینکه پیدا کردن عرصهٔ مخصوص به خود که بتوانیم در آن، کار منحصر به خودی انجام دهیم اندازهٔ کشف استعداد یک آدم بالغ، سخت است. از طرفی فکر می‌کنیم ما توانایی داریم که در هر حوزه ای خوب عمل کنیم و از طرف دیگر وقتی به جنبه های دیگر قضیه فکر می‌کنیم می‌بینیم که به درد هیچ کجا نمی‌خوریم/رم.
خلاصه که کیف ابصرت طریقی؟ لست ادری!

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #820 توسط چیت چیان
چیت چیان پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
به نام خدا
سلام
دوستان گفتند که در سایت خبری نیست، ولی فکر نمیکردم تا این حد باشد، تقریبا یک هفته است که بحث نهضت تبلیغ طرح شده و تا به امروز تنها یک نفر از کوچه ما رد شده است، ظاهرا اینجا خیلی سوت و کور است!!!

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #821 توسط آیه
آیه پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
نه آقا ما هم از کوچه شما گذر کردیم و توقف هم به قدر توفیق... اما تکنولوژی یاری نکرد کامنت بگذاریم و سر و دستی تکان دهیم... به هر حال عذر تقصیر...

از اینکه کوچه ای باز کردید ممنونیم

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش - 1 سال 4 ماه پیش #822 توسط محمدرضا سلطانی پور
محمدرضا سلطانی پور پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
سلام و عرض ادب.
به گمان من تحرک برای یک موضوع از دغدغه ناشی میشود و تا وقتی کسی دغدغه برای یک کار نداشته باشد دست به فعالیت نمیزند.
در مورد تبلیغ ، برای شخص خودم این طور به نظرم میرسد سوال خاصی ندارم که برای جست و جوی پاسخ آن به سراغ قران بروم و نقش دین را به دست دادن یک زیست دینی میپندارم که البته تقریبا همه ی افراد این جامعه از آن زیست تا حدی باخبرند لذا لزومی برای تبلیغ فکر خودم در جامعه نمیبینم.
آخرين ويرايش: 1 سال 4 ماه پیش توسط محمدرضا سلطانی پور.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #824 توسط چیت چیان
چیت چیان پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
به نام خدا
سلام خدمت تمامی دوستان و خصوصا آقا محمدرضا سلطانی‌پور
مطلب خیلی خوبی عنوان کردید، اینکه اساسا تبلیغ چه ضرورتی دارد؟ و چه مسئله‌ای است که می‌بایست برای آن قرآن را مطالعه کرد؟
مسئله اصلی رسالتی است که ما در قبال جامعه داریم، یکی از این رسالت‌ها آیه 118 و 119 سوره مبارکه هود است:
ولو شاء ربک لجعل الناس امة واحدة (خداوند اگر می‌خواست انسان‌ها را به اجبار امت واحده قرار می‌داد.) و لا یزالون مختلفین (ولی از آنجا که دائما انسان‌ها با یکدیگر در اختلاف هستند، نمی‌توانند این امت واحده بشوند.) الّا من رحم ربّک (مگر آنکه انسان‌ها مشمول رحمت خاص الهی بشوند، که در این صورت آن اختلاف حل شده و امت واحده تشکیل می‌شود.) و لذلک خلقهم (و انسان‌ها برای این خلق شده‌اند.)
بر این اساس هر یک از ما در اقامه امت واحده توحیدی مسئول هستیم و این مسئله با فلسفه خلقت ما در ارتباط است.
با این توضیحات «تبلیغ» به معنای زمینه‌سازی برای این حرکت است، اینکه بتوانیم بستری را فراهم کنیم تا بتوان حقایق را به صورت جمعی اقامه نموده و به سمت تحقق امت واحده توحیدی حرکت کنیم.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #825 توسط محمدرضا سلطانی پور
محمدرضا سلطانی پور پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
سلام مجدد خدمت اقای چیت چیان.

ببینید در این جا میتوان دو نگاه مختلف رو طرح کرد و بایستی از این میان یکی را برگزید :

1) دین بستر عقلانی دارد. به این معنی که میتوان از راه استدلال این را نشان داد که دین یک سری "حقایق" است و از آن جا که از راه استدلال این مطلب را نشان دادیم لزوم دارد فرد معقول به این کل باور بیاورد و به گزاره های باید و نباید آن عمل کند و پایبند باشد.

2) دین بستر عقلانی ندارد. به این معنی که هر فرد با توجه به نوع زیست خود و فرهنگی که در آن رشد یافته دینی را برمیگزیند و به آن باور دارد. در این جا مساله ی صدق کنار میرود به این معنی که نمیتوانیم قضاوت کنیم آیا باور های آن فرد متدین صادق است یا خیر. ولی برای خود فرد متدین باور به دین موجه است چرا که آن دین را "زندگی کرده" و برای مثال گفت و گو با خدای خود را تجربه نموده است. و از این طریق نیازی به استدلال ندارد که روند شناختی خود را توجیه کند.

حال فرض کنید مسلمانی برای دین خود شق دوم را انتخاب کند در این صورت از آنجا که روند باور آوردن هر فرد به دین را از راه منطق و استدلال درنمیابد برای تبلیغ دین خود دو راه دارد :

الف ) زندگی دینی را توصیف کند برای ملت. مثلا از آرامش یا احساس رضایت از زندگی یا احساس معنا داری که در پرتو دین اسلام گمان میکند به وجود میاید سخن بگوید
ِب) زیست دینی داشته باشد و از این طریق به دیگران زیبایی های این دین را نشان دهد. مثل رفتاری محبت آمیزی که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله یا مسیح علیه السلام با مخالفان خود داشتند.

در جامعه ی ما من فکر میکنم کسی نیست که از قسمت الف بی خبر باشد و در قسمت ب تنها کاری که یک نفر میتواند بکند این است که زیست دینی داشته باشد.

در اینجا تنها این مساله باقی میماند که آیا "دین بستر عقلانی ندارد" با توجه به توضیحی که دادم پیش فرض درستی است یا خیر.

من باور دارم که به خوبی میتوان نشان داد حداقل برای اسلام , پیش فرض بالا , پیش فرض درستی است هم از جهت نگاه به تاریخ و جغرافیا و توجه به این که دین هر شخص در جهان تقریبا با مختصات جغرافیایی و زمان تولدش مشخص میشود. مثلا در زمان ما شرق اسیا بودایی اند یا جنوب غرب اسیا مسلمانند و غیره.
و هم با نگاه کردن به استدلال های که مثلا مسلمانان برای باور های خود مثل وجود روح در انسان می آورند میتوان دید این استدلال ها کاملا قابل خدشه اند و نه تنها چیزی را "ثابت" نمیکنند بلکه غلطند.
و هم با توجه به دعوت به دین ائممه علیهم السلام و پیامبر صلی الله علیه و اله که یا از طریق استدلال دعوت به دین نمیکردند و همان طور که توضیح دادم با زیست دینی خود و توصیف زیبایی های دین , دین را تبلیغ میکردند یا از استدلال هایی استفاده میکردند که مشخصا واضح است مغالطه امیز است و صرفا برای اقناع کردن طرف مقابل به کار برده اند.

با احترام.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 4 ماه پیش #833 توسط چیت چیان
چیت چیان پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
به نام خدا
سلام
باور بنده بر این است که دین کاملا اساس عقلانی دارد، اگرچه سعی می‌کند تا دعوت خود را به صورت عینی و از طریق نشان دادن نوع زیست خود به مردم معرفی کند. بنابراین انسان‌ها بواسطه زیبا بودن و کارآیی داشتن این دین هم می‌توانند به آن گرایش پیدا کنند و البته اگر بخواهند در آن غور داشته باشند، می‌توانند به شناخت عقلانی از آن هم دست پیدا کنند.
و اما در خصوص معرفی این دین به عنوان یک نحوه از زیستن هم که برای آن دو صورت بیان شد، باید عرض کنم علی‌رغم فرضی که بر انجام بند اول در نظر گرفته‌ شده است، حقیقت این دین در بسیاری از نقاط این کشور ارائه درستی هم ندارد، چه برسد به اینکه مردم بخواهند کسی را با این نحوه از زیستن مشاهده کرده باشند.
بنابراین در خصوص بحث تبلیغ چه فرض اول را در نظر بگیریم و چه رویکرد دوم را فارغ از مبنای آن بپذیریم، باید نحوه زیستن در این دین را به مردم معرفی کرد. منظور بنده از طرح بحث نهضت تبلیغ هم همین مسئله بوده است.
جامعه ما بسیار بزرگ‌تر از شهر تهران و کلانشهرای دیگر است، ولی متأسفانه تبلیغ تنها صورت شهری داشته و کل کشور هم در امر تبلیغ و البته امور دیگر به سیاق همین شهرهای بزرگ برنامه‌ریزی می‌شوند.
یکی از حقایق که بنده در امر تبلیغ در شهرهای دورافتاده با آن روبرو شدم این مطلب بود که در کتاب‌های درسی در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها، بچه‌ها مطالبی مانند انتگرال و حرکت پرتابه‌ای و فرمول‌های هندسی را می‌خوانند، حتی وقتی گیاه‌شناسی را هم در درس زیست‌شناسی می‌خوانند، با صورت عینی گیاه‌شناسی و کاربردی آن کاری ندارند، و حقیقت آن است که هیچیک از این درس‌ها کمکی به زندگی و زیست آنها نمی‌کند، چون این درس‌ها را انسان‌هایی نوشته‌اند که در شهر زندگی می‌کنند، انسان‌هایی که خود دانشگاه رفته‌اند و تصورشان این است که هر کودکی بعد از خواندن این درس‌ها باید به دانشگاه برود، درس‌هایی که اگر قرار باشد آنها را ادامه بدهی باید از کشور هم خارج بشوی، ما با این نحوه آموزش و پرورش ضرورتا همه جوانان را به سوی شهرها و بعد هم به سوی خارج از کشور سوق می‌دهیم، در حالیکه قرار دادن ساده‌ترین آموزش‌ها چون نحوه کاشتن گیاهان، تفاوت گیاهان میوه‌دار و غیر آن، اصول و مهارت‌های ارتباط درست با دیگران و خلاصه بیان همین ضروریات اولیه از منظر دین مبین اسلام و البته به صورت عینی و کاربردی، می‌تواند زندگی و آبادانی عظیمی را در جامعه ما رقم بزند.
نهضت تبلیغ نهضتی است برای اینکه همین من و شما، که زیست دینی و مبتنی بر معارف قرآن پیدا کرده‌ایم، آستین بالا بزنیم و برای عمران و آبادانی شهرهای کوچک و روستاها به صورت همه جانبه اقدام واقعی و در صحنه انجام دهیم.
باید بار و بنه‌ها را جمع کنیم، این قبیل کارها هجرت می‌خواهد، با زندگی شهری نمی‌شود، قرار باشد در این کلانشهرها و دانشگاه‌ها بمانیم فقط می‌توانیم نخبه بشویم، مبلغ نمی‌شویم!

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

بیشتر
1 سال 3 ماه پیش #835 توسط نفیسه مؤمن دوست
نفیسه مؤمن دوست پاسخ به موضوع: نهضت تبلیغ
سلام علیکم
موضوع مهم و درجه یکی را مطدح کردید. مشاهده نحوه زیست دینی.... پرسش بزرگ من است. وقتی هر روز می توانی کسی چون امیرالمومنین صلوات الله علیه را ببینی،از راه رفتن،نفس کشیدن تا...،شاید الهی شدن راحت تر باشد.گفتم الهی شدن و نام بزرگی را نیاوردم که جسارت نباشد. اینها صرفا افکار و سئوالات شخصی است. ... ولی ما... در همه زندگی از صبح تا شب چه می بینیم؟چه می شنویم؟

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.